Obsah na sociálních sítích se už dávno nešíří jen přirozeným dosahem mezi jejich uživateli. Za vším stojí chytré algoritmy, které určují, co a kdy se má komu zobrazit. Vznikají tak názorové bubliny a snáze se šíří dezinformace. To je však jen jeden z mnoha problémů současných platforem, jako je Facebook, Twitter či Instagram.
Jak ukazuje vyhrocená situace mezi Ruskem a Ukrajinou, sociální sítě nejsou schopny efektivně filtrovat obsah a jeho původ. V posledních dnech se množí případy uživatelů, kterým byl za pouhé sdílení videí přesunů ruské techniky zablokován uživatelský účet na sociální síti Twitter. Proč k tomu došlo?
Trollové bojují svou informační válku
Twitter i Facebook pracují při blokování uživatelů či závadného obsahu vedle algoritmů pro automatickou detekci (např. u pornografie) také s nahlášeným obsahem. Každý uživatel sítě může nahlásit nevhodný či jinak závadný obsah. Moderátorům to pomáhá s nelehkou a stresující prací. Problém ale nastává ve chvíli, kdy začne toto nahlašování zneužívat např. armáda proruských účtů z tzv. trollích farem.
Rusko čelí problému, kdy videa na sociálních sítích pomáhají odhalovat přesuny jeho vojenské techniky. V době chytrých telefonů je zkrátka složité přesunout válečnou mašinérii z jednoho konce země na druhý bez pozornosti místních. Takové informace samozřejmě pomáhají druhé straně, která je může využít k přípravě obrany či protiútoku.
Podle serveru The Verge docházelo k dočasným blokacím účtů řady analytiků zveřejňující zpravodajské informace z otevřených zdrojů (tzv. OSINT), kteří videa a fotografie vojenské techniky sdíleli. Za možný zdroj označuje právě ruské trollí farmy.
I am back again after having been locked out twice in 24 hours. First time for a post debunking the "foiled sabotage / gas attack" and second time for a post debunking the "Ukrainian attack into Russia". @Twitter needs to do something against these locks now.
— Oliver Alexander (@OAlexanderDK) February 23, 2022
Není proto divu, že Ukrajina vyzvala své obyvatele, aby techniku a obranné pozice jednotek nesdíleli na sociálních sítích. Twitter se za blokování některých účtů již omluvil. Problém je však dlouhodobý a jak se zdá, nemá efektivní řešení. Jednou z možností je navýšení počtu moderátorů, kteří budou mít více času nahlášený obsah kontrolovat. Tak či onak je určení, zda jde skutečně o porušení podmínek platformy, mnohdy spíše subjektivní. K omylům tak bohužel bude docházet vždy.
Sociální sítě mají nicméně i řadu výhod, které by byla škoda nezmínit. Např. na Twitteru lze při výběru vhodných účtů sledovat světové dění doslova v reálném čase. Krátké „tweety“ jsou pro sdílení aktuálních informací mnohem efektivnější, než je tomu v případě tradičních kanálů. Doporučit lze např. účet Filipa Horkého z FlashNews či Andreje Poleščuka, kde je o situaci na Ukrajině v posledních dnech informováno prakticky nepřetržitě.
K tématu:
- Až Putin začne válku: Jak se dostat na internet ve válkou zmítané zemi?
- Ukázka ruské propagandy v 15 minutách: Agresivní rétorika a výhružky jadernou válkou