KOMENTÁŘ: stream sniping není podvod, trestat hráče je naprostý nesmysl

Herní odvětví se postupně stává mainstreamovým tématem a není tedy divu, že postupně proniká i do masových médií. Jedna „aféra“ však vzbuzuje údiv i rozpaky.

Už delší dobu, hlavně díky popularitě nejmenované hry založené na principu „dopadni na mapu, najdi zbraně a zkus se co nejdelší dobu nudit ležením pod mostem nebo plaváním v řece, dokud nezbude posledních pár hráčů ve hře“, se však herními i technologickými médii prohání nepřeložitelný pojem „stream sniping“.

Obrázek: KOMENTÁŘ: stream sniping není podvod, trestat hráče je naprostý nesmysl

Ve stručnosti se jedná o to, že hráč – sniper sleduje streamera, který v reálném čase fanouškům svou hru přenáší, a tento sniper jej pak díky obrazové a zvukové pomůcce ve formě streamu cíleně na serverech vyhledává a zabíjí ho, případně mu jinak škodí.

Jde o velice kontroverzní záležitost a některé hry se dokonce rozhodly provinilce trestat – tedy, trestat je za podezření ze stream snipingu, neboť prokázat, že někdo stream snipuje, je nemožné. Pomineme-li samotnou morální hloupost takového rozhodnutí (ta je zjevná, presumpce neviny, tj. hráč je nevinen, dokud zločin nebyl prokázán, je pevnou součástí právního řádu demokratických států, a to by mělo platit i ve hrách), jde navíc i o hloupost logickou.

Zabíjí tě kvůli streamování? Nestreamuj

Hráče nikdo nenutí streamovat. Nikdo je za to ani neplatí, jejich zisky plynou z nepřímých metod. Streameři nejsou nějací VIP hráči, kteří by snad měli mít nad ostatními výhody. Zkrátka jen hrají hru – a stejně jako ostatní hráči ve hře využijí jakýchkoli legálních metod, aby zvítězili.

Je to jako v Pokeru: pokud vám soupeř před každým kolem dobrovolně ukáže své karty a bude o nich vyprávět okolním pozorovatelům, kteří nehrají, podíváte se na ně také, přestože s ním u stolu hrajete? Já tedy ano, je to jeho vlastní rozhodnutí. Se streamingem to není odlišné: pokud má hráč na druhém monitoru nebo jiném zařízení vedle sebe stream hráče, se kterým je ve hře, nejde o nic jiného než využití výhody, kterou mu vědomě poskytuje sám „poškozený“. Stream sniper nepoužívá žádný nepovolený program nebo skript; polemizovat by se dalo i o neférové výhodě.

Pokud si chce streamer z hraní udělat živobytí, nikdo mu v tom samozřejmě nebrání, ba naopak. Ale pokud si hodlá stěžovat na to, že si na něj někteří hráči počíhají a v PUBG mu zabijí postavu nebo porazí jeho deck v Hearthstonu, měl by si zároveň uvědomit, že stěžováním si maximálně tak naláká další stream snipery, kteří si na něj rádi počkají. Také není špatné zamyslet se nad tím, že i když hra může představovat zdroj obživy nebo přivýdělku, je to pořád jen hra – a na té lze na rozdíl od jiných zaměstnání změnit server, přezdívku, anebo se bránit jinými způsoby (třeba tím hrát dobře).

Případně si pozdržet stream o pár sekund. Interakce s publikem je pro streamery důležitá, ale pár sekund je v mnoha hrách snadno prominutelných a části stream snipingu jednoduše zabrání.

Videoherní průmysl má reálné problémy, stream sniping mezi ně nepatří

Stream sniping tedy rozhodně není podvod a nelze jej tak brát; hráč jen využívá prostředky, které mu streamer sám a zcela dobrovolně dává do rukou. Byl by sám proti sobě, kdyby je nevyužil.

Hry, které podobné chování trestají, a to navíc jen na základě neověřitelného podezření, prokazují, jak si „své“ streamery hýčkají. Ti jim vlastně zadarmo přivádí další hráče a fanoušky, potenciálně stovky tisíc. Ustoupí jim tak v oblastech, kde by ustoupit neměly a zvýhodňují je tím oproti ostatním uživatelům.

A tomu zase já říkám neférová výhoda. Pokud trestáme stream snipery, proč nezačneme trestat i streamery? A co když streamer zastřelí streamera při koukání na jeho stream?

Rozmazlenost a rozmařilost videoherní kultury momentálně dosahuje svého pomyslného vrcholu; stížnosti nad tím, že někdo streamera ve hře cíleně zabíjí, už opravdu půjde překonat jen těžko. Doufejme, že se brzy postaví na vlastní nohy a pochopí, že hra je hra, stream je stream a každé povolání má svá rizika. Smrt virtuální postavy je, troufám si tvrdit, jedním z těch suverénně nejmenších.

Na druhou stranu je krásné, že žijeme ve světě, kde máme čas a možnost zaobírat se podobnými zbytečnostmi.

A ještě jeden úhel pohledu: Opravdový problém je – bohužel se to děje a už kvůli tomu byly i ztráty na životech, nemluvě o ztrátách finančních a psychických škodách – když na ně závistivý nebo agresivní hráč zavolá zásahovou jednotku ve skutečném životě. Tomu se musí nutně zamezit, a to by se mělo řešit především.

Obrázek: Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků