Připravte se platit více: Koncesionářské poplatky se rozšíří na chytré telefony a PC

V oblasti koncesionářských poplatků se v České republice chystají zásadní změny. Vláda zvažuje rozšíření okruhu plátců těchto poplatků, a to tak, že poplatky by nově měli platit i majitelé chytrých mobilů, počítačů a tabletů, na kterých je možné sledovat televizi a rozhlas​.

V současné době platí televizní a rozhlasový poplatek každý, kdo vlastní televizní či rozhlasový přijímač, přičemž jedna domácnost platí pouze jeden poplatek bez ohledu na počet přijímačů​. Minulý rok byl počet domácností a evidovaných rozhlasových přijímačů, ze kterých poplatek platí podnikatelé, 3,8 milionu.

Vláda chce donutit platit i ty, kteří nemají TV ani rádio

Ministr kultury Martin Baxa (ODS) uvedl, že vláda vyslyšela žádosti ředitelů České televize a Českého rozhlasu, Petra Dvořáka a Reného Zavorala, o navýšení koncesionářských poplatků a o změnách už vyjednává. „Do portfolia návrhů, které zvažujeme, patří především rozšíření okruhů koncesionářů. Ale vše je ve stadiu debat,“ uvedl ministr Baxa pro Právo​.

Obrázek: Připravte se platit více: Koncesionářské poplatky se rozšíří na chytré telefony a PC

Stane se počítač či telefon důvodem pro placení koncesionářských poplatků? Foto: Redakce inSmart.cz

Podle návrhu by mělo zvýšení poplatku reflektovat rozpočty a velikost obou veřejnoprávních médií. Rozhlas má rozpočet přes dvě miliardy korun, zatímco Česká televize má rozpočet téměř sedm miliard korun​​. Zároveň se diskutuje o tom, aby se poplatky automaticky zvyšovaly i v budoucnosti, možná v souladu s inflací​.

Kdo je poplatníkem? Podle nové definice skoro každý

Vláda také uvažuje o nové definici poplatníka. „Veřejnoprávní média si můžete pouštět na tabletech, telefonech, noteboocích. Obsah můžeme konzumovat, aniž bychom cokoliv platili. A platí pouze ti, kteří mají zdířku ve zdi u sebe doma,“ uvedl pro Právo šéf volebního výboru Sněmovny Aleš Juchelka.

Pro běžné občany by toto znamenalo, že pokud mají chytrý telefon nebo tablet, na kterém mohou sledovat televizi nebo rozhlas, budou muset platit poplatky, a to i pokud nemají tradiční televizní nebo rozhlasový přijímač. V platnosti by měla zůstat podoba, kdy se platí pouze 1× za domácnost nehledě na počet zařízení. Pro většinu lidí by se tedy nic nezměnilo.

Naopak vyjmutí důchodců z povinnosti platit koncesionářské poplatky vláda neplánuje. Tato politika byla zavedena v Polsku a vedla k paralýze polské veřejnoprávní televize. Navíc, koncesionářský poplatek je považován za nízký – v současné době je to měsíčně 135 korun pro televizi a 45 korun pro rozhlas, což je výše, kterou by měly domácnosti bez problémů zvládnout​.

Přesné detaily těchto změn, včetně toho, jak budou vypočítávány poplatky pro různé typy zařízení, nejsou k dispozici, protože se tyto návrhy stále projednávají. Mnozí však už nyní poukazují na to, že jde v podstatě o novou formu daně, která směřuje na celou populaci. Řešením by podle diskutujících mohlo být např. uzamčení streamů a dalšího obsahu ČRO a ČT. Přístupné by tak byly jen a pouze pro předplatitele.

Zdroj: Právo

Odebírat
Upozornit na
guest
39 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin

Pokud by zakódovali vysílání, do roka a do dne by bylo po čt a čr. No a nikomu by to nevadilo.

Daniel

Moc sofistikované, na zdejší poměry a pak by nemohli vyřvávat, že je lidi okrádají.

Jaroslav Smolar

Zrušte veřejnoprávní televizi i rozhlas. Proč platit takovou mediální…….. Prodejte to soukromé osobně. Bude klid. Stejně si vysílají blbosti

Jan

Prodat třeba Soukupovi do impéria Barrandov?

jose

…výpalné…že? na slovensku se bez toho obejdou , stejně tak v polsku bez dalniční známky, česko je opravdu nejhorší v evropě

Petra

No tak nebudu mít chytrý mobil a počítač, neměla jsem je většinu života, rozhodně nebudu platit za něco, co nesleduji a sledovat nechci, takže u mě tedy finančně mají smůlu.

Romana

Televizi nemáme, tedy programy nesledujeme. Ani žádné pořady přes jiné spotřebiče. Mobilů a počítačů máme doma XXX. Proč platit službu, kterou nevyužíváme.
Zpoplatněte přístup ke sledování a bude to spravedlivé.

Standa

Nevím jak chtějí lidem dokázat vlastními mobilu a pc nelze tyto data vymáhat a k tomu ke sledování TV potřebuji rychly internet a ten nemám a ani žádný kabel nikdy nebude a když tak prodám TV a pořídím si projektor a ten my těžko dokážou

Martin

Zrušte už konečně koncesionářské poplatky, jsou přežitkem doby.
Podpora Čt a ČRo by měla být ze státního rozpočtu.
Alespoň by přišli o práci všichni ti příživníci co vymýšlí všechny podobné kraviny.
A ještě se ušetří.

Karel

Ze státního rozpočtu? To bude prakticky stejné, protože do státního rozpočtu přispívá každý. Ať si na sebe vydělají tak jako ostatní televize.

Daniel

To nemají dost peněz z reklam a toho mediálního hnoje, který tam stále vysílají? TV nemám už skoro přes 7 let a jsem naprosto spokojen, takže proč platit za něco, co mě naprosto nezajímá?! Tahle republika je jako ústav, ve kterém chybí zdi.

Oldřich Vašíček

Jak poznáte, že vysílají hnůj, když to nesledujete? 🙂

Lampion

To bude asi obecný fakt a proto nemá smysl přežitek minulého tisíciletí vůbec vlastnit, natož sledovat. ČT jsem naposledy viděl v roce 2011 a pochybuji, že se ten hnůj změnil k lepšímu, teda kromě toho, že si zřejmě založili webovou stránku a tím si nyní vylobují zdanění internetu. Až to… Číst více »

Daniel

Občas se dívají kolegové v práci a musím říct, že je stokrát zajímavější Netflix, nebo dobrá knížka.

def

parazit, ať si zakódují ty jejich moudra a neotravují slušné lidi.

Květa

Já rádio nemám, ale musím za něj platit. Teď vymysleli, že se bude platit i za chytrý telefon.
Nejlépe je blokace, ukázalo by se, kdo rádio poslouchá a dívá se na ČT. A to by se asi divili.

Oldřich Vašíček

Pokud nemáte přijímač, umožňující příjem „rádia“, tak za něj nemusíte platit.

Enigma

Prakticky vzato, z koncesionářského poplatku se stane další daň. Hned si připomenu verš: „O daně, o daně, my víme jak na ně.“ No z Tajemství staré bambitky to je. Nemám pro tento tah pochopení, vláda honí drobné na chudých, ale že jim na výdajové stránce utíkají těžký háky, to neřeší.

Jita

Zrovna ten první díl zaplatili zčásti koncesionářské poplatky. A to je něco co se mi nelíbí. Není to totiž jejich účel. Mě vysvětlovali, že se tím platí za veřejnou službu. Takže chápala bych, kdyby z toho bylo placeno zpravodajství a část publicistiky. Tedy to co má souvislost s informováním občanů… Číst více »

Petra

Platí 3,8 milionů. Domácností máme 4,8 milionů. Takže rozdíl by byl 180 mil měsíčně. To si zase někdo namastí kapsu.

Tomi

A jak na to přijdou když má člověk po každé jinou IP adresu na mobilu. To by mě mohli hledat jak chtěli a potom taky na to, aby mě mohli najít musí mít povolení od soudu. Takže to zas nebude tak horký.

Oldřich Vašíček

Neplacení je trestné a je na Vás. TV a rádio taky nikdo neregistruje a nekontroluje. Možná je vidět anténa na střeše, ale ta není podmínkou pro placení. Tou je až přístroj. No a PC technikou je to ještě jednodušší. Sice máte dynamickou IP adresu, ale Váš poskytovatel ji loguje a… Číst více »

Lampion

No a co jako? Přípojku k internetu mám pro pračku a sušičku. Takže to moc jednoduchý Vašíčku mít nebudeš.

Jajda

Já mám mobil,který po každém restartu nebo zapnutí změní MAC.

Petr

„Připravte se platit více“. Lidé ale nebudou platit více, ale bude jich více.

Lukáš

Nic platit nebudu! Celá ČT by měla za tohle jit k soudu

Oldřich Vašíček

Takto postavené je to nesmysl. Platit za domácnost 1x je sice OK a ani bych to nečekal jinak. Tzn. většiny domácností se to nedotkne. Ale so podnikatelé? Tam se platí za každý přístroj. Tzn. Firma o 100 lidech a každý NTB + mobil = 200 poplatků! Soukromník to stejné i… Číst více »

Lukáš Slaný

Ti ‚experti ‚ prostě nechápou že mladí lidi, řekněme do 50 let se nemají na co dívat na ČT 1,2 ani decko/art. Vždyť tam hrajou 40 let staré blbosti, televariete z roku79 a 2x denně az-kvíz..

Obrázek: Hoříš, má Oktávko? Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko? Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?