Ukončení provozu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a následné přeorientování amerického Úřadu pro letectví a vesmír (NASA) na soukromý sektor vnímá odborník na vesmírné inovace jako krok zpět. Zpomalí to podle něj vědecko-technologický pokrok, ještě více ochladí mezinárodní vztahy a geopolitické napětí přenese do vesmíru.
ISS oběhne naši planetu za den celkem 16krát. Oběh kolem Země nejpozději v roce 2031 dokončí naposledy a pak shoří v atmosféře, přičemž její zbytky skončí na dně Tichého oceánu.
O osudu legendární stanice je už rozhodnuto a nutnost ukončení jejího provozu podtrhují současné zhoršující se problémy s únikem vzduchu v ruské sekci.
ISS sehrála klíčovou roli ve vývoji všeho od satelitů, robotiky a život zachraňujících léků až po paměťovou pěnu a akumulátorové nářadí, jako jsou vrtačky a vysavače. Navíc představuje trvalou lidskou přítomnost v kosmu a jedno z posledních míst spolupráce mezi Západem a Ruskem.
NASA chce po vytlačení ISS do atmosféry posílat astronauty k soukromým výzkumným zařízením ve vesmíru. Ty však ISS plně nenahradí.
Vyjádřil se k tomu Dylan Taylor (54 let), generální ředitel společnosti Voyager Space Holdings zaměřené na vesmírné inovace a komerční astronaut.
Zpomalí to budoucí inovace
„Není cesty zpět,“ řekl deníku Daily Star. „Vesmír je více než jen o průzkumu. Je to o budoucnosti globálního dodavatelského řetězce, čisté výrobě, lékařském pokroku, a co je nejdůležitější – naší kolektivní bezpečnosti zde na Zemi.“
Nejvíce ho přitom znepokojují politické důsledky ukončení trvalé lidské (mezinárodní) přítomnosti ve vesmíru. „Geopolitická konkurence ve vesmíru se zahřívá. Vesmír je nyní bohužel spornou doménou,“ uvedl Taylor.
Myslel tím zánik spolupráce mezi posádkami z 20 světových států, včetně USA a Ruska, jejichž vztahy na Zemi ochladly nejvíce od konce studené války. Tento konec může vést k soupeření a vesmírným konfliktům. V tomto ohledu nesmíme zapomínat také na ambiciózní Čínu a hrozby konfliktů o území na jižním pólu Měsíce. Čína navíc není součástí projektu ISS.
Konec stanice podle Taylora nevyhnutelně zpomalí budoucí inovace. Právě stanice, jak připomněl, umožnila vývoj nových léčiv a zdravotnických prostředků, přičemž zdokonalila naše technologie. Primárně se totiž jedná o výzkumné zařízení, kde je testována odolnost různých produktů a technologií. ISS navíc učinila vesmírné lety „rutinou“, udělil stanici další zásluhu Taylor.
Konec ISS podle něj může „zmařit“ mikrobiologický a lékařský výzkum, včetně studování chování rostlin v prostředí mikrogravitace a vývoje robotické technologie.
Zdroje: Daily Star