Konec nadějí: První Čech k Měsíci nepoletí, SpaceX stále nemá funkční raketu

V roce 2022 se zdálo, že se sen o českém astronautovi na cestě k Měsíci stane skutečností. Umělec Yemi A.D. byl vybrán japonským miliardářem Yusakem Maezawou, aby se připojil k posádce projektu dearMoon a vydal se na inspirativní cestu kolem Měsíce. Bohužel, tato naděje se nyní rozplynula, protože mise dearMoon byla zrušena kvůli neustálým zpožděním a technickým problémům lodi Starship a nosné rakety Super Heavy od SpaceX.

Yemi A.D., původem český kreativec a choreograf, měl být prvním Čechem, který se vydá na cestu k Měsíci. Jeho výběr do projektu dearMoon v roce 2022 byl vnímán jako obrovský úspěch nejen pro něj, ale i pro celou Českou republiku. Projekt dearMoon, financovaný japonským podnikatelem Yusakem Maezawou, měl za cíl inspirovat umělce z celého světa k tvorbě nových děl prostřednictvím unikátního zážitku z vesmírného letu.

Yusaku Maezawa, který má s vesmírem zkušenosti ze svého pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) v roce 2021, plánoval vzít osm umělců na cestu kolem Měsíce na palubě lodi Starship od SpaceX. V posádce měli být mimo jiné i slavný DJ Steve Aoki, filmař Brendan Hall a YouTuber Tim Dodd.

Výbuchy Starthip a neustálé odklady

Původní plán počítal s tím, že mise dearMoon odstartuje v roce 2023. Bohužel, loď Starship a nosná raketa Super Heavy, kterou vyvíjí společnost SpaceX Elona Muska, i přes velké pokroky nejsou připraveny ke komerčnímu letu. Různé technické problémy a nutnost dalších testů způsobily, že start mise byl opakovaně odkládán.

Obrázek: Konec nadějí: První Čech k Měsíci nepoletí, SpaceX stále nemá funkční raketu

I neúspěšné starty systému Starship pomohly společnosti SpaceX získat cenná data. Zdroj: Se souhlasem SpaceX

V listopadu 2023, jen několik dní před druhým testovacím letem rakety Starship, který skončil explozí krátce po startu, oznámil Maezawa na sociálních sítích, že let byl odložen na neurčito. SpaceX plánuje další testovací let lodi Starship na 5. června 2024, ale podle odborníků ještě nemůže být o komerčním provozu v nejbližších dvou letech řeč.

Konec mise dearMoon

1. června 2024 Yusaku Maezawa oznámil, že misi dearMoon ruší. Vysvětlil, že nejistota ohledně termínu startu mu znemožňuje plánovat budoucnost a že se cítí špatně kvůli tomu, že posádku nechává čekat. Pravdou také může být, že jeho rozhodnutí ovlivnila i skutečnost, že hodnota jeho majetku klesla na polovinu oproti roku 2018, kdy let objednal, ačkoli stále zůstává miliardářem.

Maezawa je nyní na sociálních sítích za svůj krok mnohými fanoušky mise kritizován. Ti mj. upozorňují, že předpokládat, že naplánovaný termín klapne je v tomto oboru opravdu naivní.

Zrušení mise dearMoon je jistě zklamáním nejen pro Yemiho A.D., ale i pro všechny, kteří se těšili jeho cestu k Měsíci. Přestože tento sen zůstane zatím nenaplněn, zkušenosti a znalosti získané z příprav na misi mohou být využity v dalších projektech a iniciativách.

Yemi A.D. se zapsal do historie jako první Čech, který byl vybrán na takto prestižní vesmírnou misi. SpaceX pokračuje v vývoji svých technologií a vesmírných lodí. Je tedy pravděpodobně jen otázkou času, kdy se podaří Starship dokončit a cestu k Měsíci realizovat. A kdo ví, možná se jednoho dne opět dočkáme českého jména mezi vesmírnými cestovateli.

Zdroje: 1, 2

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
technoryba

Tak otázka je, jestli letenky už zaplatil dopředu a let měl od SpaceX předplacený na dobu, kdy bude raketoplán letuschopný, nebo by celý let financoval až v době startu. V prvním případě by totiž zrušení mise nedávalo moc smysl a „hejt“ by byl celkem zasloužený. Prostě by se lětělo, až… Číst více »

Roman Beneš

A ono se fakt někdy mělo letět? Nechci dělat generála po bitvě, ale mně se to nezdálo hned od počátku, když jsem si přečetl, kdo má letět, že třeba zrovna onen Yemi nebo jak se to jeho jméno píše. Proč ne nějaký vědec? Nebo aspoň popularizátor vědy? Nebyla to celé… Číst více »

Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte