Česká republika stala svědkem bezprecedentního rozhodnutí, které způsobilo značný rozruch nejen mezi uživateli, ale i mezi samotnými provozovateli webů sloužících pro snadné sdílení dat. Na základě předběžného opatření Krajského soudu v Brně byly zablokovány hlavní alternativy populárního úložiště Ulož.to, konkrétně servery jako Sledujteto.cz, eDisk.cz a Datoid.cz. Došlo k tomu ale poměrně nešťastnou formou.
Rozhodnutí soudu zaskočilo nejen uživatele, ale také některé provozovatele těchto služeb. Někteří z nich ani nevěděli, že probíhá soudní řízení, jehož výsledkem bylo zablokování jejich webových stránek. Například zástupci Datoidu prohlásili, že nebyli účastníky řízení a neměli tudíž žádnou možnost se bránit nebo se k situaci vyjádřit.
Blokace webů je výsledkem tlaku regulátorů a změn v české i evropské legislativě. Novela českého autorského zákona v návaznosti na evropské nařízení o digitálních službách (DSA) zpřísnila pravidla pro provozovatele služeb hostujících uživatelský obsah. Tito provozovatelé nyní nesou větší odpovědnost za data nahraná uživateli na jejich servery.
Provozovatel eDisk.cz a Sledujteto.cz zaznamenal problémy s načítáním svých webů u některých internetových poskytovatelů. Jak asi tušíte, zablokování domény však není úplně efektivní řešení a provozovatelé již začali vymýšlet, jak ho obejít.
Míří Česko k cenzuře?
Ačkoliv je boj proti pirátskému obsahu nutný a legitimní, nesouhlasíme s formou, jakou byla celá akce provedena. Místo toho, aby byl nelegální obsah mazán přímo z webů, došlo k blokování přístupu uživatelů na straně operátorů a poskytovatelů internetového připojení. Tento krok vnímáme jako potenciální cenzuru, která omezuje přístup k celým webovým stránkám a neřeší konkrétní problematiku šíření autorsky chráněných děl.
Provozovatelé dotčených služeb se snaží najít cesty, jak předběžné opatření obejít. Některé z nich již přešly na alternativní domény mimo doménu .CZ, jako například datoid.com, edisk.live nebo sledujteto.com.
Rozhodnutí Krajského soudu v Brně je precedentem, který může mít dlouhodobé dopady na internetové prostředí v České republice. Přestože je cíl ochrany autorských práv legitimní, bude důležité nalézt přístup, který nepovede k plošné cenzuře.
Jak se k zablokovaným stránkám dostat?
Servery jako takové stále běží, pouze nedojde k převedení URL adresy na IP adresu. Řešení na straně uživatelů je tedy jednoduché. Použít mohou např. VPN či službu typu 1.1.1.1, která dokonce dokáže zrychlit připojení k internetu. Při jejich použití mohou uživatelé používat původní adresy stránek. Další možností je v tuto chvíli návštěva výše zmíněných URL.
Zdroje: Komentář autora, Facebook Datoid.cz, Root
Ano, Už jsem si všiml. Cenzura u nás skutečně nastupuje.