Sociálním sítím trvalo dlouho ustanovit zákaz na toto citlivé téma. Popírání holokaustu není ve většině zemí světa legální, a nemělo by být ani na internetu.
Facebook, hlavní sociální platforma světa, se dlouho bránil svobodou slova a projevu; od kdy se ale taková práva vztahují na nebezpečné dezinformace, které popírají realitu ústící ke smrti milionů a pokusu o genocidu celých ras, to už nikdy nevysvětlil.
Spolu s Twitterem se nyní obě platformy konečně odhodlaly ustanovit zákaz. Příspěvky popírající holokaust židů ze strany nacistické říše Adolfa Hitlera budou hromadně mazány a uživatelé trestáni. Twitter celkově zakazuje glorifikaci násilí – což je velmi dobře – Facebook zatím učinil jen drobné kroky.
Pokrok v bezpečnosti, ale informační válka trvá
Ačkoliv totiž bude zákaz popírání nacistického holokaustu platit, jiné zločiny obdobného druhu, kupříkladu genocidu ve Rwandě nebo vyvraždění 1,5 milionu Arménu Turky.
Je dobře, že Facebook svoji pozici změnil. O holokaustu se musí mluvit, popírat ho však bude nově trestné i na sociálních sítích. Podle některých výzkumu si až čtvrtina Američanů ve věkové kategorii 19 až 38 let myslí, že holokaust je mýtus nebo jsou informace o něm záměrně přeháněny. To je samozřejmě nebezpečné – lidstvo už nesmí dopustit, aby se zločiny podobného kalibru znovu staly.
Dle zákonů některých států sice nemusely být příspěvky popírající holokaust na sociálních sítích mazány, pokud tak Facebook nerozhodl, mohly ovšem být v dané zemi zločinem.
Je iluzí, že by se něco podobného už nemohlo v moderním, „civilizovaném“ světě vůbec stát. Stačí se podívat kupříkladu na některé události, které probíhají v Číně, například s etnikem Ujgurů.
Sociální sítě mají obrovskou zodpovědnost, kterou si ještě plně neuvědomují. Významně přispívají k masivnímu šíření dezinformací a jsou jedním z největších prostředků v současnosti probíhající informační války. Aktéři z řad jednotlivců i států je s radostí využívají k šíření chaosu.
Zdroj: Bloomberg