Vyšší vesmírný provoz s sebou nese i zvýšené riziko dopadu částí družic či raket zpět na zemský povrch. Události poslední doby pak přiměly agenturu NASA a společnost SpaceX k diskuzi o řešení tohoto problému.
Není tomu tak dávno, co jsme informovali o případu dopadu kosmického smetí na rodinný dům na Floridě, kdy málem přišlo o život nic netušící novorozeně. Následná vyšetřování odhalila, že šlo o součástku pocházející z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). O pouhých několik týdnů později spadl do hor Severní Karolíny jiný kus šrotu, tentokrát pocházející z rakety Crew Dragon provozované společností SpaceX. Množící se incidenty vyvolaly napříč veřejností obavy o bezpečnost a ochranu před těmito kusy kosmického odpadu. Agentura NASA a SpaceX se tak rozhodly přijít s novou strategií.
Florida family sues Nasa after space debris hits home https://t.co/ZGQk37IJ8x
— BBC News (World) (@BBCWorld) June 24, 2024
Původně mělo jít o ojedinělý incident. Případy dopadu kosmického smetí se však množí
Hlavním předmětem zkoumání obou institucí je aktuálně právě program Crew, který využívá kosmických lodí Dragon vyráběných SpaceX, a který je aktálně jedním z nejslibnějších prostředků dopravy astronautů do vesmíru a zpět. Analýzou událostí posledních několika let bylo zjištěno, že velké množství úlomků dopadnuvších na zemský povrch pochází z trupových sekcí, které jsou z modulu odhozeny před deorbitálním zážehem, při němž plavidlo zahajuje manévr k návratu do atmosféry. Při nálezu prvních trosek rakety Crew-1 se zástupci americké kosmické agentury snažili veřejnost uklidnit tvrzením, že jde o ojedinělý případ. Později však došlo k dalším objevům kosmického smetí, a NASA i SpaceX naznaly, že je třeba jednat.
An employee of The Glamping Collective discovered the #space debris about 20 miles west of Asheville, NC. https://t.co/QKY3LgYlEs
— HotHardware (@HotHardware) May 27, 2024
Z vyšetřování posledního případu ze Severní Karolíny vyplynulo, že původní předpoklady počítaly s tím, že úlomek po svém uvolnění se z těla rakety zcela shoří v atmosféře. K tomu ale nedošlo, a vědci a inženýři nyní usilovně pátrají po tom, proč tomu tak nebylo. Předpokládá se, že kamenem úrazu jsou vysoce tepelně odolné materiály používané pro konstrukci plavidel SpaceX Dragon. V této fázi kosmických programů by však sebemenší změna v konstrukci nejspíš vedla ke zdlouhavému a nákladnému vývoji. Proto se provozovatelé raket budou snažit spíše modifikovat proces deorbitálního zážehu tak, aby problematické součástky zůstaly na oběžné dráze, a šance na jejich shoření v atmosféře se tak zvýší. Zároveň by mělo být snazší kontrolovat i místo případného dopadu.
Někteří chtějí z míst dopadu kosmického smetí profitovat
Ačkoliv je hrozba neřízeného střetu úlomků vesmírných zařízení s objekty na povrchu země reálná a vážná, najdou se i tací, kteří v těchto situacích vidí příležitost. Vedení kempu The Glamping Collective, kam dopadl kus těla rakety Crew-7, využívá celou událost ke zviditelnění se. V areálu jsou tak vystaveny fotografie mapující událost, a majitel resortu plánuje vytvořit expozici i se samotným úlomkem, která by měla být umístěna na začátku místní turistické stezky. Senzace je v tomto případě poměrně pochopitelná, i tak je však třeba nezapomínat i na rizika, která na pozadí těchto na první pohled fascinujících příběhů existují, a která je nezbytné eliminovat dříve, než dojde k obětem na životech.