Maso budoucnosti, tak KFC přemýšlí nad „vytisknutým“ kuřetem, neboli, lépe řečeno, laboratorně vypěstovaným kuřetem.
Ruská společnost 3D Bioprinting Solutions je partnerem KFC, technologie má maso „vytisknout“ pomocí buněk z kuřat a rostlin. KFC k tomu firmě dodá některé ze svých tajných ingrediencí tak, aby byla schopna reprodukovat texturu a chuť pravého kuřete.
Vzniklé jídlo nebude vegetariánské. Nejblíže by vytvořené vytištěné kuře mělo mít k nuggetkám, které KFC produkuje. Na umělé kyblíky si budeme muset počkat déle, i když jak to tak vypadá, ne zas tak moc.
Pravé buňky, falešné kuře
Rozhodnutí KFC pustit se do podobného vývoje je nepochybně kontroverzní; je otázkou, jak na to zareagují státy, náboženské organizace a odpůrci genetických modifikací.
Biologicky vytištěná kuřata by měla být ekologičtější i humánnější na výrobu. Tím se KFC drží současného trendu na ochranu životního prostředí a současně i boji proti klecovým chovům drůbeže.
Biologický 3D tisk je v současnosti drahým a náročným procesem, přestože je reálně možný, jak se potvrdilo při různých pokusech například v medicínském prostředí. UC Berkeley kupříkladu pracuje na vytištění lidských orgánů určených pro transplantace; než se ale dostaneme do fáze, kdy budou funkční orgány skutečně použitelné do lidských těl, je před lidstvem ještě mnoho let práce.
To samé platí o „umělém“ jídle. I tato realita se ale blíží, jak KFC tímto dokazuje. Není jasné, zda chce americký fastfoodový megařetězec výzkum reálně přenést do restaurací a prodávat, nebo jde jen a pouze o experiment, který má dokázat reálnost či potenciální rentabilitu tohoto přístupu. Je také nejasné, zda jde spíše o marketingový tah pro zviditelnění nebo o skutečnou investici do budoucího způsobu fungování fastfoodů. To se zřejmě hned tak nedozvíme.
Je ovšem přinejmenším zajímavé, že spolupráce probíhá se společností z Ruska.
Mimochodem, nelze než si vzpomenout na amarouny ze seriálu Návštěvníci. Nu, není to tak daleko.
Zdroj: Verge
Kridylko nebo stehynko?