Dvě technologie budoucnosti jsou možná vzájemně nekompatibilní. Blockchain poskytuje instuticím a jednotlivost možnost bezpečné, decentralizované transakce; kvantové počítače však snadno mohou tuto zdánlivou absolutní bezpečnost proměnit v nečekanou zranitelnost.
O nové studii informoval jako první server Futurism.com.
Bitcoin a blockchain stojí na výsluní: odborná média jsou jimi posedlá, ať už jde o sféru finanční nebo technologickou. Stranou nezůstávají ani mainstreamová média, kam slova jako kryptoměna a decentralizovaná účetní kniha pronikají stále častěji.
Zatímco Ethereum, Bitcoin a jiné digitální měny lákají spíše nadšence, do blockchainu investují nemalé peníze i mnohé významné světové banky. Problém s těmito inovativními technologiemi je však právě jejich inovativnost: jsou nové, neodzkoušené, nepodrobené zdlouhavému procesu vychytávání možných much a zranitelností.
Blockchain totiž na první pohled rozhodně vypadá velmi bezpečně – ale jak to bude ve skutečnosti, o tom lze polemizovat. Slibů o neprolomitelnosti a nemožnosti hacknutí už technologický novinář slyšel mnoho, ale pravdivých bylo jen naprosté minimum.
Disruptivní technologie se narušují vzájemně
Na to, jak mohou kvantové počítače blockchain ovlivnit, se zaměřila studie Národní univerzity v Singapuru (NUS). Prozatím je dostupná online ke stažení ve formátu .pdf, v budoucnu však pravděpodobně přejde pod placenou licenci.
„Nadcházející vývoj kvantových počítačů představuje reálné riziko téměř veškeré v současnosti užívané kryptografii, která zabezpečuje internet, finanční transakce a také Bitcoin,“ popisuje hned v úvodní kapitole skupina autorů, která mimo vědce v NUS zahrnuje také odborníky z Austrálie a Francie.
Obratem však dodávají, že konkrétně Bitcoin bude vůči obrovskému zrychlení výpočetního výkonu, které kvantové počítače přinesou, relativně odolný – i díky specializovanému ASIC softwaru, který zůstane extrémně rychlým i v dalších 10 letech, kdy se alespoň částečné plošné nasazení kvantových počítačů obecně mezi odborníky očekává.
Studie konkrétně analyzuje dobu, po jakou by mohlo budoucímu kvantovému počítači trvat zjištění tajného šifrovacího klíče skrze veřejný. Podle nejoptimističtějších odhadů by k tomu mohlo dojít v roce 2027, kdy by již kvantový počítač mohl být schopen zlomit zabezpečení v méně než 10 minutách; tedy dobu, jakou Bitcoin využívá na zápis jednoho bloku.
„… Blockchain je nový, nedozkoušený, nepodrobený zdlouhavému procesu vychytávání možných much a zranitelností.“
Studie zároveň přibližuje několik možných opatření, které by zamezily kvantovým počítačům v prolomení šifrování blockchainu a kryptoměn; autoři nejčastěji skloňují využití „kvantově odolných“ šifrovacích klíčů. Těch je navrženo již několik (všimněte si, že už roky před vývojem funkčních a v běžném stavu použitelných kvantových počítačů máme vůči nim navrženu a vyvíjeni odolnou kryptografii; takovou hrůzu budí jejich výpočetní výkon) a na mnoha dalších se pracuje.
Kvantové počítače nejsou jen v levných Sci-fi filmech
Ještě před dvěma lety do vypadalo, že kvantová mechanika do IT hned tak nepronikne – první kvantové počítače sice byly, ale šlo spíše o experimentální stroje. D-Wave Systems měly tehdy spíše „pseudokvantové počítač“ a IBM se stálo drželo v pozadí.
Dnes již kvantové počítače zvládnou dosáhnout superpozice a využívají jevu zvaného kvantové provázání. Sice ještě nejsou vyřešeny všechny drobnosti (typu nutnosti chlazení počítačů tekutým dusíkem, neboť qubity operují za stavu blížícího se absolutní nule), ale vypadá to mnohem nadějněji – IBM dokonce experimentálně umožňuje výpočetní síly kvantového světa využívat přes cloud.
Mimochodem – qubit je kvantová varianta standardního bitu. O tom si však do hloubky povíme až jindy.
Klíčové je, že kvantové počítače jsou blíž, než jsme si mysleli a některé technologie či bezpečnostní standardy, které nám dnes přijdou nenahraditelné a zcela bez zranitelností, může kvantový svět výrazně proměnit.
Zadnou hrozbou nejsou spekulanti a mafie a vsichni kdo vtom perou spinave penize to vyberou mnohem driv nez k necemu takovemu dojde. Jediny kdo to odsere sou normalni lidi a slusny ivestory. Proto uz davno rikam vezete se na letadle rizenem mafii penize od mafie sou hezky do doby nez… Číst více »
Fatální chyba bitcoinu je v možnosti precizního klonování rádoby bezpečného kódu a v oběhu už teď může být tisíce falešných identických klonů od každého bitcoinu. Sekvence kontroly prověřuje algoritmus a neporovnává každý jednotlivý bitkoin s celosvětovým komlexem algoritmů. Je to jakoby na světě bylo tisíc kopií od sebe nerozeznatelných obrazů… Číst více »