Vozidlo dokáže zaměřit letící dron, sledovat jej a laserovým paprskem ho následně během několika sekund „sundat“ z oblohy. Prezentační video obranného zbraňového systému pro Letectvo USA ukazuje, že laserové zbraně nejsou budoucností, ale realitou.
Vysokoenergetické lasery jsou zbraní, o které armády po celém světě mluví čím dál častěji. United States Air Force – Letectvo Spojených států amerických není výjimkou a patří v tomto ohledu mezi nejlépe vybavené ozbrojené složky světa.
Stačí pár sekund
Společnost Raytheon představila svou UAS buginu minulý rok. Na videu lze spatřit, jak celý systém funguje od prvního zaměření přes sledování a následnou eliminaci narušitele laserovým paprskem.
Společnost nyní potvrdila, že doručila první systémy řízené na dálku složkám amerického letectva. Systém využívá multispektrální zaměřovací systém pro detekci a identifikaci letících dronů. Po zaměření umí bugina narušitele eliminovat vysokoenergetickým laserovým paprskem během několika sekund.
Narušení vzdušného prostoru dronem je dnes na denním pořádku
„Před pěti lety se lidé báli hrozby v podobě dronů,“ zmínil prezident společnosti Raytheon Space and Airborne Systems, Roy Azevedo. „Nyní slyšíme o útocích a narušeních vzdušného prostoru prakticky neustále. Naši zákazníci tento trend evidují a požádali nás o vyvinutí systému pro jejich případné zneškodnění ze země. My jsme tuto myšlenku převedli v realitu během pouhých 24 měsíců.“
Laserové dělo zabudované v bugině si poradí s narušitelem několika silnými laserovými impulsy. Problém nemá vozítko ani s náročným terénem a řidič jej může ovládat i vzdáleně z bezpečí. Aby vozidlu nedošlo „střelivo„, lze jej rozšířit o generátor. Vedle obranného systému THOR tak jde o další způsob, jak může armáda eliminovat narušitele vzdušného prostoru.
,,V Dolních Břežanech postavili nejvýkonnější laser světa. Překoná všechny jaderné elektrárny.,, —Myslím, že také umíme na základě tohoto sdělení v Novinkách už sundat i ten největší dron a ne lechtat planetu Venuši pod mraky.
Ale to by musel ten dron létat v Dolních Břežanech
Jakou souvislost má laser pro výzkum zavřený uvnitř budovy, s mobilním laserem, který je schopný pálit na pohybující se cíle?
Jo a je tak velký a má takovou spotřebu energie že ho bude vozit vlak a druhým za ním poveze Temelín….
Tyto lasery maji s ohledem na ucinnost kratkodoby prikon okolo 100 kW.
Pokud mluvite o ELI, mel by jste vedet ze je rozdil vysokoenergeticky laser ktery ma sice hodnotu energie v MJ ale dobu vystrelu v fs., pro sesterelovani se pouzivaji QCW lasery ktere strili davkou, sice s vyrazne nizsi enregii pulzu ale mnohem delsi dobu. Dale je rozdil ve vlnove delce,… Číst více »
V Dolních Břežanech postavili nejvýkonnější laser světa. Překoná všechny jaderné elektrárny – sdělení v Novinkách, už také umíme sundávat i velké drony. Před chvílí jsem zde vložil zprávu a najednou zmizela, máme i dnes cenzory ?
Tak potom nezavádějte diskuzi.
Takže na roj stovky dronu bude potrebovat 5 minut… ho zlikvidujou driv nez vyradi pulku 😀 a druha stovka pak dokonci svuj ukol… Pocitam ze ten laser s buginou bude stat miliony zatimco stovky drobnych dronu s vybusninou par stovek tisic…
Je to teprve počátek laserů a i tak je to slušný výkon, tímhle můžete ničit jen co projde přes první linii obrany, navíc proč by proti roji dronů měla být jen jedna?
židove vojni