Raketa Alpha kosmické společnosti Firefly Aerospace má za sebou již čtvrtý orbitální let. Tentokrát se ale mise neobešla bez komplikací. Lodi se nepodařilo dosáhnout cílené oběžné dráhy, a náklad v podobě satelitu Lockheed Martin tak byl umístěn na nesprávnou orbitu.
Na pátek 22. prosince byl naplánován v pořadí čtvrtý let rakety Firefly Alpha, která na své mise vyráží již od září roku 2021. Zatímco první start rakety skončil kompletním selháním motoru po zhruba 15 sekundách po startu, další tři mise již byly o něco úspěšnější. V případě třetí mise, FLTA003, dokonce došlo k dosažení všech daných cílů. Druhá a nedávná čtvrtá mise však mají podle všeho společný nedostatek – raketě Alpha se totiž nepodařilo dosáhnout stanoveného cíle na oběžné dráze Země. Svůj náklad tak musela vypustit v nižší výšce, než bylo původně plánováno.
Specifikace problému i detaily o průběhu mise zůstávají nejasné
Mise FLTA004, která startovala po vzoru předchozích tří letů z kalifornské Vandenbergovy vesmírné základny, byla na počátku úspěšná. Prvních dvanáct hodin probíhalo podle zpráv společnosti Firefly Aerospace, která za vývojem i provozem rakety Alpha stojí, dle očekávání, a mise tak splnila své dílčí cíle až po plánované odpojení motoru druhého stupně. Při plánovaném zážehu motoru v nadcházející fázi však nedošlo k dopravení nákladu na přesně stanovenou cílovou oběžnou dráhu. Přestože pak zástupci Firefly Aerospace potvrdili, že se podařilo navázat spojení s raketou a mise tak pokračuje, je zřejmé, že vše nešlo podle původního plánu. Další informace zatím společnost neposkytla.
Today, Firefly’s Alpha launch had a successful liftoff & progressed seamlessly through each stage of flight, including MECO, stage separation, fairing separation and the first SECO. Alpha’s scheduled stage 2 engine relight did not deliver the payload to its precise target orbit.…
— Firefly Aerospace (@Firefly_Space) December 23, 2023
Opakoval se scénář z minulého roku?
Podobný průběh jako mise FLTA004 označená heslem „Fly the Lightning“ měla podle dostupných zdrojů také druhá mise FLTA002 neboli „To the Black“. Tehdy vynášela raketa Firefly Alpha na orbitu celkem sedm satelitů, jak se ale později ukázalo, ani tyto družice nedosáhly požadované výšky, a do správné pozice se dostaly až o několik dní později. Lze tedy očekávat, že podobné korelační operace probíhají i nyní. Misi tak lze do určité míry považovat za úspěšnou, bez komplikací se ale podle všeho neobešla.
Lockheed Martin chce na oběžnou dráhu umístit experimentální satelit
Raketa Firefly Alpha měla na své palubě tentokrát pouze jeden satelit, jehož dopravu na oběžnou dráhu Země si objednala americká společnost Lockheed Martin, která stojí mimo jiné za vývojem v poslední době velmi diskutovaných bojových letounů F-35 Lightning II. Tentokrát se ale zaměřila na vývoj širokopásmového demonstrátoru technologie elektronicky řízené antény (ESA). Satelit s kódovým označením Tantrum byl vyvíjen v rámci projektu Ignite, přičemž jeho sestrojení zabralo expertům z Lockheed Martin přibližně 2 roky. Výhodou zařízení má být jeho rychlá kalibrace, která by podobným satelitům trvala celé měsíce od vynesení na orbitu.
Družice by tak měla umožnit rychlé a pohotové posílení komunikačních technologií ozbrojených sil na povrchu Země. Společnost tak chce tímto demonstrativním zařízením ukázat vlastní pokrok v oblasti inovace technologií a možnost efektivního využití prostoru oběžné dráhy pro zvýšení bezpečnosti v kontextu moderní doby. Zda-li ale dojde ke spuštění systému ESA a skutečné ukázce jeho funkcí, bude snad jasné během následujících dní, až bude úspěch či neúspěch mise FLTA004 potvrzen či vyvrácen.