Let rakety Firefly Alpha provázely problémy. Na palubě lodi byl satelit společnosti Lockheed Martin

Raketa Alpha kosmické společnosti Firefly Aerospace má za sebou již čtvrtý orbitální let. Tentokrát se ale mise neobešla bez komplikací. Lodi se nepodařilo dosáhnout cílené oběžné dráhy, a náklad v podobě satelitu Lockheed Martin tak byl umístěn na nesprávnou orbitu.

Na pátek 22. prosince byl naplánován v pořadí čtvrtý let rakety Firefly Alpha, která na své mise vyráží již od září roku 2021. Zatímco první start rakety skončil kompletním selháním motoru po zhruba 15 sekundách po startu, další tři mise již byly o něco úspěšnější. V případě třetí mise, FLTA003, dokonce došlo k dosažení všech daných cílů. Druhá a nedávná čtvrtá mise však mají podle všeho společný nedostatek – raketě Alpha se totiž nepodařilo dosáhnout stanoveného cíle na oběžné dráze Země. Svůj náklad tak musela vypustit v nižší výšce, než bylo původně plánováno.

Obrázek: Let rakety Firefly Alpha provázely problémy. Na palubě lodi byl satelit společnosti Lockheed Martin

Raketa Firefly Alpha má za sebou v pořadí již čtvrtý start. Ne vše ale běželo dle plánu. Zdroj: Se souhlasem Firefly Aerospace

Specifikace problému i detaily o průběhu mise zůstávají nejasné

Mise FLTA004, která startovala po vzoru předchozích tří letů z kalifornské Vandenbergovy vesmírné základny, byla na počátku úspěšná. Prvních dvanáct hodin probíhalo podle zpráv společnosti Firefly Aerospace, která za vývojem i provozem rakety Alpha stojí, dle očekávání, a mise tak splnila své dílčí cíle až po plánované odpojení motoru druhého stupně. Při plánovaném zážehu motoru v nadcházející fázi však nedošlo k dopravení nákladu na přesně stanovenou cílovou oběžnou dráhu. Přestože pak zástupci Firefly Aerospace potvrdili, že se podařilo navázat spojení s raketou a mise tak pokračuje, je zřejmé, že vše nešlo podle původního plánu. Další informace zatím společnost neposkytla.

Opakoval se scénář z minulého roku?

Podobný průběh jako mise FLTA004 označená heslem „Fly the Lightning“ měla podle dostupných zdrojů také druhá mise FLTA002 neboli „To the Black“. Tehdy vynášela raketa Firefly Alpha na orbitu celkem sedm satelitů, jak se ale později ukázalo, ani tyto družice nedosáhly požadované výšky, a do správné pozice se dostaly až o několik dní později. Lze tedy očekávat, že podobné korelační operace probíhají i nyní. Misi tak lze do určité míry považovat za úspěšnou, bez komplikací se ale podle všeho neobešla.

Lockheed Martin chce na oběžnou dráhu umístit experimentální satelit

Raketa Firefly Alpha měla na své palubě tentokrát pouze jeden satelit, jehož dopravu na oběžnou dráhu Země si objednala americká společnost Lockheed Martin, která stojí mimo jiné za vývojem v poslední době velmi diskutovaných bojových letounů F-35 Lightning II. Tentokrát se ale zaměřila na vývoj širokopásmového demonstrátoru technologie elektronicky řízené antény (ESA). Satelit s kódovým označením Tantrum byl vyvíjen v rámci projektu Ignite, přičemž jeho sestrojení zabralo expertům z Lockheed Martin přibližně 2 roky. Výhodou zařízení má být jeho rychlá kalibrace, která by podobným satelitům trvala celé měsíce od vynesení na orbitu.

Obrázek: Let rakety Firefly Alpha provázely problémy. Na palubě lodi byl satelit společnosti Lockheed Martin

Výhodou satelitního systému ESA z dílny společnosti Lockheed Martin má být především rychlá kalibrace a pohotové použití. Zdroj: Se souhlasem Lockheed Martin

Družice by tak měla umožnit rychlé a pohotové posílení komunikačních technologií ozbrojených sil na povrchu Země. Společnost tak chce tímto demonstrativním zařízením ukázat vlastní pokrok v oblasti inovace technologií a možnost efektivního využití prostoru oběžné dráhy pro zvýšení bezpečnosti v kontextu moderní doby. Zda-li ale dojde ke spuštění systému ESA a skutečné ukázce jeho funkcí, bude snad jasné během následujících dní, až bude úspěch či neúspěch mise FLTA004 potvrzen či vyvrácen.

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Honor Magic 6 Pro dostal první aktualizaci. Aktivovala AI funkci Magic Portal
Honor Magic 6 Pro dostal první aktualizaci. Aktivovala AI funkci Magic Portal
Obrázek: Jako robíci z Červeného trpaslíka: Chytrá AI lampička od Xiaomi sleduje vaše ruce a chová se jako mazlíček
Jako robíci z Červeného trpaslíka: Chytrá AI lampička od Xiaomi sleduje vaše ruce a chová se jako mazlíček
Obrázek: Doogee má s Českem velké plány. Na MWC 2024 představilo skládací FLIP X a chytrý prsten
Doogee má s Českem velké plány. Na MWC 2024 představilo skládací FLIP X a chytrý prsten
Obrázek: GPU vs. CPU: O kolik akcelerace AI na GPU urychlí práci ve Photoshopu? Změřili jsme rozdíl s NVIDIA RTX 4070
GPU vs. CPU: O kolik akcelerace AI na GPU urychlí práci ve Photoshopu? Změřili jsme rozdíl s NVIDIA RTX 4070
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu