Modernizace českého letectva – F-35 má nejlepší technologie, jaké může naše obrana získat

Řada lidí z řad laické i odborné veřejnosti má stále určité pochyby o nezbytnosti nákupu nové letky stíhaček F-35 Lightning II pro české letectvo. Co mohou tyto letounu přinést naší armádě i celé České republice v kontextu mezinárodní politiky?

Potřeba pravidelné obnovy vojenského vybavení je jedním ze základních pilířů modernizace státu. To je jeden z důvodů, proč Česká republika plánuje v následujících letech pořídit do výbavy Armády ČR (AČR) dva tucty amerických stíhacích letounů páté generace F-35 Lightning II. Nová letka by tak měla postupně nahradit 14 v současnosti sloužících strojů JAS-39 Gripen, které se brzy dostanou na konec své technické životnosti. Chystaný upgrade vzdušných sil AČR je pak podle expertů klíčem k posílení důležitosti České republiky v rámci mezinárodních politických vztahů.

Obrázek: Modernizace českého letectva – F-35 má nejlepší technologie, jaké může naše obrana získat

Stíhačky F-35 Lightning II jsou dnes považovány za špičku v rámci bojových letounů. Zdroj: Se souhlasem Lockheed Martin

F-35 ve výbavě české armády strčí stávající Gripeny do kapsy

Hojně diskutovaným tématem ohledně nákupu nových strojů je otázka vzájemného srovnání F-35 a aktivně sloužících Gripenů. V úvodu je nutné říct, že Armáda ČR letku stíhaček JAS-39 nevlastní, má ji pouze v pronájmu, který skončí v roce 2027. V horizontu několika let tak české ministerstvo obrany musí dříve či později nabídnout určité řešení toho, až nájemní smlouva vyprší. Letouny F-35 Lightning II se pak jeví jako nejlogičtější volba.

Postavíme-li si vedle sebe na porovnání oba bojové letouny, je hned na první pohled zřejmé, že stíhačky F-35 budí o mnoho větší strach ze své síly. Oproti Gripenům jsou nejen větší, ale také o mnoho lépe vybavenější po stránce výzbroje, manévrovatelnosti či komunikačních technologií. Zatímco letoun F-35 patří mezi ukázkové případy strojů páté generace, v případě letadel JAS-39 se běžně hovoří o generaci 4,5, resp. 4++++. Ty se v mnohém páté generaci podobají, klíčové technologické prvky (například technologie stealth) zde ale chybí. Stíhačky JAS-39 jsou pak sice lehčí a disponují například skvělým naváděcím systémem raket, letouny Lightning II však mají prakticky shodné – a mnohdy dokonalejší – schopnosti. Do karet může Gripenům hrát například delší dolet, tento faktor však pravděpodobně není v případě Armády ČR, která operuje na poměrně malém území, klíčový.

Obrázek: Modernizace českého letectva – F-35 má nejlepší technologie, jaké může naše obrana získat

Nové stíhačky by měly postupně nahradit letku strojů JAS-39 Gripen, které české letectvo aktuálně užívá. Zdroj: Se souhlasem Saab AB

Modernizace vzdušných sil je na spadnutí, problémů je více

Problematika zastaralosti českého letectva je však mnohem komplexnější. Vzdušné síly Armády ČR pociťují nedostatky na všech frontách. Aktuálně se tak řeší mimo jiné modernizace letky vrtulníků či vyřazení bitevníků L-159, které tvoří stěžejní část strojového parku letectva. Obecně se ukazuje, že stávající výbava nevyhovuje běžným standardům po stránce výzbroje, avioniky či zastaralých technologií, kterými jsou stroje vybaveny. I z těchto důvodů by pořízení letky stíhaček F-35 Lightning II mohlo být souborným řešením řady problémů, se kterými se česká armáda v posledních letech potýká.

F-35 je králem současné oblohy

Možná se ptáte: čím že jsou letouny F-35 tak revoluční? Výhod je skutečně mnoho. Nejsilnější stránkou stíhaček Lightning II je však bezpochyby jejich samotná konstrukce. Zarovnané hrany, snížená tepelná stopa, vnitřní uložení zbraní a paliva, či zabudované senzory přispívají k jeho jedinečným stealth vlastnostem, díky kterým má letoun bezkonkurenční schopnosti vyhnout se odhalení nepřítelem. Stroj také disponuje celou řadou bezpečnostních prvků, například pokročilým systémem Auto GCAS, který dokáže sám zabránit střetu letadla se zemí.

Obrázek: Modernizace českého letectva – F-35 má nejlepší technologie, jaké může naše obrana získat

F-35 je ukázkovým případem letounů páté generace, zejména díky celé řadě stealth prvků. Zdroj: Se souhlasem Lockheed Martin

Obrovskou strategickou výhodou letounu F-35 je pak technologie fúze senzorů. Stíhací letouny totiž běžně operují s celou řadou dat a informací, které musí postupně zpracovat a vyhodnotit (rychlost letu, letová výška, trajektorie či aktuální stav zbraní). K tomu stroji pomáhá velmi pokročilý počítač využívající mimo jiné technologie umělé inteligence. Ten veškeré důležité výstupní údaje následně zobrazí pilotovi tak, aby byly jasné a výstižné. Fúze senzorů se pak týká také radarových a dalších detekčních systémů, přičemž výsledkem je komplexní obraz vzdušných i pozemních cílů včetně navigačních bodů. Komunikace na vysoké úrovni pak neprobíhá pouze mezi pilotem a strojem, ale také vzájemně mezi letouny či v rámci koordinace s pozemními silami. F-35 tak zvládá přenášet veškerá data v reálném čase, díky čemž jsou letecké mise velmi rychlé a efektivní. Stíhačky Lightning II jsou tak zkrátka skutečně tím nejlepším, co vojenské letectví aktuálně nabízí.

Z finančního hlediska půjde o investici v řádu stovek miliard, která se však Česku nakonec vyplatí

Na nákup letounů F-35 Lightning II se přitom nelze dívat pouze z pohledu přínosu pro Českou republiku jako takovou, ale také z perspektivy mezinárodní spolupráce a závazků, které pro nás vyplývají například z členství v NATO. Řada států totiž již dnes letouny páté generace využívá. V rámci určité standardizace s našimi spojenci se očekává, že česká armáda nezůstane pozadu. Stroje F-35 tak doplní například letouny Eurofighter Typhoon, které dnes používá většina evropských států v NATO.

Obrázek: Modernizace českého letectva – F-35 má nejlepší technologie, jaké může naše obrana získat

Velkou výhodou strojů F-35 je mimo jiné vysoký stupeň možnosti koordinace útoků s pozemními silami. Zdroj: Se souhlasem Lockheed Martin

Přestože přesná finální částka zatím zůstává nespecifikovaná a bude předmětem dalších debat, pořízení 24 stíhaček F-35 vyjde českou vládu nakonec na 115 miliard korun (5 miliard USD). Kromě samotného nákupu pak bude muset armáda vyčlenit dostatek rozpočtu nejen na provoz letounů, ale také na modernizaci dalších vojenských technologií, se kterými mají stroje komunikovat a na pozemní infrastrukturu. Celková částka do roku 2034 by se měla pohybovat kolem 150 miliard korun. Problém může být také v nedostatku kvalifikovaných pilotů, kteří mohou letadla ovládat. Ačkoliv totiž někteří vojáci již nyní trénují na leteckých simulátorech pro F-35 Lightning II, může uplynout ještě pěkná řádka let, než se budou moci posadit do skutečného letounu. Průměrný věk v české armádě je přitom ve srovnání s jinými státy poměrně vysoký, a sice více než 38 let. Bude tedy nutné zaměřit se na příchod nových generací rekrutů, kteří by v budoucnu mohli letku F-35 spravovat. Je tak nutné počítat s dalšími náklady na nábor a následně také platy těchto nových vojáků.

Stíhačky JAS-39 chce česká armáda využívat až do konce jejich životnosti. Podle generála Jaroslava Míky, který je členem vyjednávací komise, která má nákup nových letadel s Američany zprostředkovat, je pak cílem uvést novou letku v bojeschopnost do roku 2035. Tento plán počítá s nejdelší variantou smluveného kontraktu s dodavateli stíhaček, která by v případě podpisu činila deset let. Česká armáda by tedy měla dostatek času provést modernizaci letectva tak, aby stihla splnit kvóty diktované NATO, které budou od roku 2040 splňovat pouze letouny páté generace.

Obrázek: Modernizace českého letectva – F-35 má nejlepší technologie, jaké může naše obrana získat

Česká republika by chtěla požadavky na vybavení AČR letouny páté generace splnit do roku 2040. Zdroj: Se souhlasem Lockheed Martin

S ohledem na celkový rozsah investice do modernizace a posílení AČR je diskuze nad nákupem stíhaček F-35 značně polarizujícím tématem. Ve společnosti totiž panují pochyby například o tom, zda bude mít ČR prostor a příležitost je vůbec někdy nasadit v ostré akci. Tyto pochyby však hrají letounům do karet. Nelze totiž pochybovat o tom, že doplní-li stíhačky současnou výbavu vzdušných sil, půjde o posun o několik úrovní výš jak ze strany bojeschopnosti, tak ze strany využití moderních a pokročilých technologií. Stroje F-35 Lightning II pak navíc splní také svůj odstrašující účel, který jim dodává kombinace špičkové výbavy, kvalitního technického zpracování a výzbroje, se kterou si není radno zahrávat.

„Naším cílem není vést s agresorem válku, ale odradit ho od útoku. Aby to fungovalo, potřebujeme silné obranné kapacity a odhodlání je v případě napadení použít,“ zdůrazňuje ministryně Černochová v nově zveřejněné Obranné strategii ČR.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
ssss

Všichni budou mít takovej strach, že střep ani nebude muset lítat.

Lukáš Voříšek

V ideálním případě to tak bude. Snad nebude nutné stíhačky v boji použít.

Obrázek: Na první pohled nezastavitelný vývoj umělé inteligence může zarazit nedostatek vody a elektřiny
Na první pohled nezastavitelný vývoj umělé inteligence může zarazit nedostatek vody a elektřiny
Obrázek: AI v rukou generace Z: Čeští studenti vymysleli brýle pro nevidomé a interaktivní čtečku knih
AI v rukou generace Z: Čeští studenti vymysleli brýle pro nevidomé a interaktivní čtečku knih
Obrázek: Vědci vyvinuli natahovací solární panel. Napnutím lze zvětšit jeho plochu o polovinu
Vědci vyvinuli natahovací solární panel. Napnutím lze zvětšit jeho plochu o polovinu
Obrázek: Klein Vision AirCar: Cesta létajícím vozem původem ze Slovenska je futuristickým zážitkem
Klein Vision AirCar: Cesta létajícím vozem původem ze Slovenska je futuristickým zážitkem
Obrázek: Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing
Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing
Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?