Osud digitální měny Facebooku je velmi nejistý. Korporacemi kontrolované oběživo se nelíbí ani státům, ani centrálním bankám.
Už od začátku se Libra zdá jako megalomanický projekt, který by rychle mohl využít uživatelskou základnu 2,5 miliardy lidí k postupnému rozšíření 100 nejmocnějšími firmami ovládanou měnu jištěnou dolarem, eurem, jenem a britskou librou.
Jenže by nebyla v rukou státu, v nějž sice je důvěra obecně nízká, ale rozhodně vyšší než ve Facebook, léta stíhaný problémy se soukromím a bezpečností. Plus, lze alespoň historií a zkušenostmi předpokládat, že stát potřebuje i přinejmenším spokojenost lidí ke svému obstojnému fungování.
Facebook potřebuje peníze a soukromé údaje zákazníků, to mu stačí.
Nejistá budoucnost je pro finanční svět strašákem
Teď čelí významným problémům. 4. října stáhl podporu silný PayPal, který je na trhu elektronických finančních transakcí velkým hráčem a zjevně se zalekl o svoji pověst, neboť na Libru se sesypává pořádné množství kritiky a potíží. Evropská unie zřejmě hodlá transakce s chystanou měnou na svém území blokovat, a stejné opatření zvažují i USA.
PayPal nebyl sám. Včera, 11. října, odvolaly podporu Visa, Mastercard, Stripe, Mercado Pago a eBay. Bez nich bude nástup Libry výrazně těžší, přízeň největších vydavatelů debetních a kreditních karet, Visa a Mastercard, působil velmi dobře. Teď už se ale Libra tak věrohodná nezdá. PayU zbývá jako poslední platforma na zpracování plateb, a ta na žádosti o komentář už dlouho nijak nereaguje.
Útěk během posledních dní dává smysl. Už v pondělí 14. října se zbylé dosavadní společnosti setkají v Ženevě na prvním setkání Libra Association. Vznikne tam white paper a vzejdou na světlo podrobnější informace o organizaci a fungování nové kryptoměny.
Celý proces bude zahrnovat povinnosti a ujednání, ze kterých bude těžké se následně vykroutit. Ti, co si nebyli jistí, tak logicky raději opustili loď ještě před jejím potopením.
Američtí senátoři Schatz a Brown uvedli zřejmé důvody, proč mohou chtít všechny výše jmenované firmy (s výjimkou eBaye, který ale blízce spolupracuje s PayPalem) Libra Association opustit. „Zdá se, že Facebook chce výhody finančních aktivit bez povinností a regulací dopadajících na finanční průmysl.“ Mají pravdu – jak se totiž Libra a její virtuální peněženka Calibra popere třeba s praním špinavých peněz je velmi nejasné.
Více se dozvíme 14. října. Libra by měla na trh přijít už v první polovině příštího roku. Zda se tak stane výrazně napoví právě nadcházející setkání.
Zdroj: Verge