Lidstvo by mělo do 100 let osídlit nové planety, zůstávat pouze na Zemi je sebevražda

Teoretický fyzik Stephen Hawking ve svých varováních poukazuje na hrozby, které by mohly znamenat zánik lidského pokolení. Ukončit svět jak jej známe by mohly epidemie, přelidnění, asteroidy i klimatické změny. Řešení vidí v kolonizaci více planet.

Svou vizi Hawking zmínil v rámci natáčení dokumentu Expedition New Earth (Expedice Nová Země) pro britskou televizi BBC. Geniální fyzik poukazoval na hrozby, kterým bude lidstvo jednoho dne čelit, již dříve. Ačkoliv se totiž zdá, že v horizontu několika málo let lidstvu téměř nic nehrozí, s rostoucím časovým úsekem hrozba konce civilizace roste.

Elon Musk i Hawking věří v kolonizaci vesmíru

Způsobů, jak k našemu konci může dojít, je podle vědce spousta. Důležité podle něj navíc ani tak není co se stane, ale spíše kdy k tomu dojde. Srážka s asteroidem rozměrů fotbalového hřiště potká podle NASA naší planetu každých 2 000 let a způsobí vážné škody v místě dopadu. Těleso schopné ohrozit civilizaci pak může do Země narazit jednou za několik milionů let. Problémem je, že nevíme kdy k tomu dojde příště.

Obrázek: Lidstvo by mělo do 100 let osídlit nové planety, zůstávat pouze na Zemi je sebevražda

Jak se proti něčemu, o čem předem nevíme, můžeme jako druh bránit? Nejlepší variantou je podle Hawkinga osídlení dalších těles a planet. Právě s touto myšlenkou již několik let operuje vizionář Elon Musk, který má se svou společností SpaceX velké plány na kolonizaci rudé planety. „Nejsem věštec, ale historie dokazuje, že ke zkáze jednoho dne opět dojde,“ zmínil Musk v roce 2016.

Být i za 10 000 let pouze na Zemi by byla hra v kostky

Hawking v minulém roce předpověděl, že konec života na Zemi, pokud vezmeme v potaz všechna rizika, je jednoho dne nevyhnutelný. „Ačkoliv je hrozba katastrofy v následujících letech poměrně nízká, čím dále v čase se dostáváme, tím více roste. V nejbližších 1 000 až 10 000 letech je pak prakticky nevyhnutelná,“ řekl koncem minulého roku Hawking. „Do té doby bychom se měli snažit rozšířit na další planety, k dalším hvězdám, aby zkáza na Zemi neznamenala i konec naší rasy.“

Obrázek: Lidstvo by mělo do 100 let osídlit nové planety, zůstávat pouze na Zemi je sebevražda

Vedle upozornění na hrozící zánik lidstva je známý fyzik naopak optimistický při pohledu na stav současné vědy. Za posledních 50 let lidstvo učinilo fantastické objevy a nyní podle Hawkinga rozumíme vesmíru nejlépe v historii. Poprvé v historii také máme možnost s případnými hrozbami něco dělat a včas je odhalit.

12 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Wheelcrusher

Bože, už i ten Hawking mele paranoidní sračky… co nám dává právo eXpandovat do kosmu, když si neumíme uklidit ani doma?! Zkurvený a nemorální pokritectví;) To kolonizace je nebezpečně hloupej hazard.

Brutalisk

Naštěstí, že o tom rozhoduje někdo jiný.

Wheelcrusher

Naštěstí pro iluze vymaštěnej idiotů, ale rozhodně ne pro vesmír;) Ale až se provalí, že bez genetickýho inženýrství neni možný letět ani na Mars, tak všechny pseudointelektuály ta nabubřelost přejde:D

Georg

V prvni rade je lidstvo prekazkou samo sobe. A kdyz lidstvo nebude, tak zde budou jini zivocichove, maji tez pravo zde byt! Podle me nejsme zrovna to nejlepsi co priroda vymyslela.

Milan

Milan

Plně souhlasím s Georgem, protože to sadomaso které páchá lidstvo na sobě a této planetě žádný tvor na zemi nedokáže. Ve jménu čeho? Mamonu, pohodlí nebo nějakého Boha, i když nikdo žádného neviděl?

Wheelcrusher

Ehm, a viděl snad někdo „kecy o kolonizaci“? Bůh je jinej rozměr a projevuje se vším co můžeš vidět ty pako (lidi to jen formujou k obrazu svýmu), pro něj ale nejsou iluze a hranice, který jsme si sami vymysleli;D

Pipipo

Tak ještě že jsme opravdu národ osvícených,dle komentářů.Štefan je asi chytrej,ale taky nejspíš využívá masochistickou manipulaci.Už dávno nás tady ovládají Mazací a on je 100% jedním z nich.Jak je možný, že ještě žije? Každý druhý už by dávno zaklepal bačkorama????

Waki

..osídlení na jiné planety bude opět jen pro elitu a boháče. Co takhle vymyslet umělou planetu , která by případně byla štítem před nebezpečným asteroidem – či ho vychýlila ? Ostatní je bohužel na nás – jestli se polepšíme …

monika

myslím, že co příroda stvořila si zase klidně může zničit. A co se týká lidské populace, tak tu měla vyhubit už dávno..

Pavel

Řekl bych, že lidstvo do rytmu země vůbec nezapadá, jakoby nebylo ani odsud. Napadlo mě jestli dinosauři nebyli záměrně vyhubeni aby uvolnili místo nasazenému druhu – člověku

Honza

Podle mě je lidstvo nejprimitivnější civilizace ve vesmíru, ale není to nic špatného. Někteří si myslí, že Bůh nás k něčemu potřebuje a že v něho musíme věřit. Jenže to potom nemůže být Bohem, když něco potřebuje od někoho. Když nebudu věřit v nic, musím věřit i v Boha, protože… Číst více »

Obrázek: Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Obrázek: Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?
Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?