Ujede 70 kilometrů zdarma díky solárním panelům v kapotě. Unikátní elektromobil dorazí už letos

Stylový elektromobil ujede na jedno nabití přes 600 kilometrů a k nabití nepotřebuje nabíječku. Energii až na 70 km jízdy za den získává ze solárních panelů zabudovaných do kapoty. Startup Lightyear pracuje také na verzi pro masy. První kusy dorazí k zákazníkům již letos.

Startup Lightyear, který se zabývá návrhem a výrobou unikátních elektromobilů, tento týden představil své první vozidlo poháněné solární energií, elegantní sedan Lightyear 0. Vůz je v podstatě aerodynamickým elektromobilem s baterií s kapacitou 60 kilowatthodin a solárními panely na střeše, kapotě a víku kufru. Solární panely na modelu Lightyear 0 se starají o nabíjení kdykoli, kdy je vůz vystaven slunečním paprskům. Nabíjet se navíc dokáže nejen při parkování, ale i při pohybu.

70 kilometrů denně „zdarma“

Lightyear 0 samozřejmě nevyužívá solární energii jako jediný zdroj. Aby mohl vůz ujet delší vzdálenosti, musí čerpat energii ze zabudovaných akumulátorů. Solární panely vozu budou moci za slunečného počasí zajistit dojezd kolem 70 km, což určitě není k zahození. Dojezd elektromobilu se má díky unikátní konstrukci pohybovat kolem teoretických 625 km (WLTP) a 560 km při jízdě na dálnici v rychlosti 110 km/h.

Obrázek: Ujede 70 kilometrů zdarma díky solárním panelům v kapotě. Unikátní elektromobil dorazí už letos

Elektromobil Lightyear 0 je lehký, váží pouze 1 575 kg a díky aerodynamickému tvaru se chlubí spotřebou kolem 10,5 kWh na 100 km. Foto: Se souhlasem Lightyear

Společnost Lightyear tvrdí, že slunce může vozu Lightyear 0 zajistit dostatek energie pro bezplatné najetí 7 – 11 000 km každý rok. Problémem se zdá být v tomto případě cena samotného vozu. Lightyear 0 bude stát 250 000 EUR (cca 6 100 000 Kč) a společnost plánuje vyrobit pouze 946 kusů. Má to ale své opodstatnění.

Elektromobily pro širokou veřejnost?

Výrobce pracuje na vozidle za rozumnější cenu a zkušenosti z prodeje a výroby drahého modelu mu mají pomoci s nastartováním levné produkce. Společnost Lightyear nedávno představila také prototyp vozu na solární pohon za 30 000 EUR (pod 800 000 Kč), který se má začít vyrábět do roku 2025.

Obrázek: Ujede 70 kilometrů zdarma díky solárním panelům v kapotě. Unikátní elektromobil dorazí už letos

Netradiční konstrukce snižuje spotřebu a díky panelům dobíjí zabudovaný akumulátor. Interiér modelu Lightyear 0 je vyroben v souladu s myšlenkou udržitelnosti. Materiály jsou rostlinného původu a šetrné k životnímu prostředí. Interiér obsahuje kůži na rostlinné bázi, látky z recyklovaných PET lahví a dřevěné dekorační prvky z palmového ratanu. Foto: Se souhlasem Lightyear

Na odstartování výroby na konci letošního roku vybrala 110 milionů amerických dolarů. Pokud vše půjde podle plánu, první zákazníci se dočkají svých vozidel ještě tento rok.

Zdroj: Lightyear

Obrázek: Je to malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo... Motorola slaví 95. výročí
Je to malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo… Motorola slaví 95. výročí
Obrázek: Když spadne server. ČMIS ilustruje důležitost recyklace starého hardwaru
Když spadne server. ČMIS ilustruje důležitost recyklace starého hardwaru
Obrázek: Technologie české firmy pomáhá lékařům v boji s nemocničními infekcemi
Technologie české firmy pomáhá lékařům v boji s nemocničními infekcemi
Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch GT 4 41mm. Chytrý šperk pro ženy
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch GT 4 41mm. Chytrý šperk pro ženy
Obrázek: Elektromobily v srdci Prahy: Kde nejvýhodněji nabíjet při návštěvě centra?
Elektromobily v srdci Prahy: Kde nejvýhodněji nabíjet při návštěvě centra?
Obrázek: O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
Obrázek: Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Obrázek: Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?
Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?