Je to sloučenina téměř identicky známá ze zubních past. Ta by nyní měla pomoci v úplně jiné oblasti: úsporné energetice.
Elektrické automobily s dalekým dojezdem nebo chytré telefony, které vydrží nabité mnoho dní. To jsou zatím jen sny, neboť současné lithium-iontové baterie, za něž se náhrada neúspěšně hledá již mnoho let, jsou stálicí většiny elektronických produktů.
O krok blíže jsou však nyní fluoridy poháněné baterie – které by navíc zvládly fungovat i při pokojové teplotě, což je velmi náročné technické řešení. Fluor se v bateriích využíval ve velmi omezené míře i dříve, avšak pouze v bateriích operujících při vysokých teplotách, zcela nevhodných pro elektroniku.
Jak fluorové baterie fungují?
Elektrony nepřitahuje, ale odpuzuje
Skupina vědců z Jet Propulsion Laboratory v americkém Caltechu, Honda Research Institute a Berkeley už zažádali o dva nové patenty a se svými objevy vyšli na veřejnost.
O fluoru jakožto náhradě za lithium se uvažuje již delší dobu: pro nabíjení i kapacitu baterií je totiž efektivnější. V jistém smyslu stojí na opačném spektru chemických prvků: zatímco lithium je silně elektropozitivní, tedy, že má pozitivní náboj (čímž ukládá energii), fluor je elektronegativní. Disponuje tedy naopak nábojem negativním, čímž ovšem rovněž energii získává.
Větší elektronegativitu má jen helium a neon, ale ani u jednoho z těchto prvků nejsou známé použitelné sloučeniny.
Problém s výrobou iontových fluoridových baterií spočívá v nutnosti „rozpustit“ elektrolyty v bateriích – což dosud fluor dokázal pouze ve vysokých teplotách. Objevy vědců slibují aplikaci i při pokojové teplotě.
Lithium by tak časem konečně mohlo najít svého nástupce – už by bylo na čase, přestává stačit moderním potřebám, je drahé a má mnoho záporů. Fluor sice z části rovněž, stále však jde o notně praktičtější řešení.
Vědci chtějí pokračovat v testování a zjistit, jak realistické je nasazení fluoridových baterií v praxi. O náhradě nebo vylepšení lithium-iontových baterií se mluví delší dobu.
Zdroj: Purdue University
Dobrý den pane autore. Vy jste nechodil ve škole na chemii nebo nerozumíte česky ? Na střední škole, pokud nějakou máte, byste asi neprošel. Lenina nemám rád, ale jeho učit se, učit se ( a to třetí už jsem zapomněl) je pro Vás denní krédo. To, že je fluor elektronegativní… Číst více »
Dobrý den, opraveno.
Jenomže ono to má jeden základní háček . Fluor je prudce jedovatý.