Nahradí autonomní dron lovce meteoritů?

Naprostá většina objektů shoří v atmosféře Země, několik stovek drobných meteoritů však každoročně cestu z vesmíru na povrch planety přežije. Dron poháněný pokročilými algoritmy by je v budoucnu měl být schopen vyhledávat autonomně.

Většina meteoritů se v atmosféře roztaví a vypaří; ty, co cestu přežijí, jsou obvykle dosti malé. Nejen, že se špatně hledají, ale často se k nim ani nejde dostat – dopadnout do oceánu, těžko přístupných míst nebo se zkrátka neví, kam přesně dopadly. Ani s nejmodernějšími přístroji není nacházení meteoritů nic snadného.

Technologie jako Dopplerův radar však pomáhají, a stále častěji tak alespoň dokážeme zaznamenat, že objekt úspěšně přečkal průlet atmosférou. Nejnověji by v hledání meteoritů mohly pomoct drony vybavené pokročilým strojovým učením.

Úspěšně neúspěšný pokus

Algoritmy se v posledních letech zlepšují velice rychle. Hluboké učení, zvýšení výkonu hardwaru a výrazně zlepšené snímače dělají z dronů užitečné společníky.

Obrázek: Nahradí autonomní dron lovce meteoritů?

Navzdory časté představě nejsou meteority nijak velké; většinu lze snadno přehlédnout. Výjimky existují, ale jsou dosti vzácné. Zdroj: Pixabay

Tým vědců z několika amerických univerzit, mezi nimi University of California, využili k tréninku dronu několik různých konvolučních neuronových sítí.

Jak to v praxi funguje? Po zadání předpokládaného místa dopadu meteoritu dron systematicky obletí širší okolí, nafotí obrovské množství fotografií a ty poté pomocí umělé inteligence protřídí – a vybere ty, na nichž by se mohl případný meteorit (nebo jeho část, meteority se velmi často rozpadnou na několik menších dílů) nacházet.

Koncept takového autonomního dronu výzkumníci několika vyzkoušeli, naposledy v Nevadě u Walker Lake, kde v roce 2019 menší meteorit dopadl. Dron v tomto případě vybral z fotografií řadu nesprávných, kde na snímcích byly zkrátka jen různě se povalující kameny, pro vědce však přesto šlo o úspěch.

Budoucnost patří dronům

Výsledky experimentů blíže nastínili ve studii publikované v magazínu Meteoritics & Planetary Science.

Největší problém při tvorbě algoritmu měli programátoři s vytvořením vhodného datasetu, na němž se bude dron učit. Protože meteorit může dopadnout v podstatě kamkoliv, je velmi obtížné vytvořit dostatečně robustní dataset. Počet snímků je naštěstí velký, takže tento problém nakonec tým překonal.

Obrázek: Nahradí autonomní dron lovce meteoritů?

„Mnohovrstevnatý“ úlomek meteoritu. Zdroj: Carl Agee, Institute of Meteoritics, University of New Mexico, editace MIT News

Počítají také s tím, že algoritmy dronu budou postupem času dále vylepšovat s tím, jak s misemi v terénu získají dodatečné informace – a také další trénovací snímky.

Studováním meteoritů, nehledě na jejich velikost, se vědci mohou dozvědět něco o jejich složení. Obzvláště v případě, kdy se meteorit najde krátce po dopadu, představují úlomky materiálu zlatý důl informací.

Zdroj: Arxiv, via UniverseToday

Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Obrázek: Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Obrázek: Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W