Létající automobil dostal zelenou. Japonský SkyDrive plánuje létající taxi

Japonské Ministerstvo půdy, infrastruktury, dopravy a cestovního ruchu udělilo bezpečnostní certifikát netradičnímu dopravnímu prostředku. Po úspěšných testech má létající automobil SD-03 zelenou. Jaká má startup SkyDrive plány?

Japonský startup SkyDrive vyvíjí svůj létající automobil (zde spíše dron s lidskou posádkou) už od roku 2018. V minulém roce jsme vás informovali o úspěšných testovacích letech s živým pilotem a nyní se startup dočkal dalšího důležitého kroku – posvěcení úřady.

SkyDrive, tokijský startup vyvíjející koncept létajícího automobilu s kolmým startem a přistáním (VTOL), oznámil, že mu japonské Ministerstvo půdy, infrastruktury, dopravy a cestovního ruchu (MLIT) udělilo bezpečnostní certifikát.

Jde spíše o dron s lidskou posádkou

Nejnovější verze létajícího automobilu SkyDrive, které svou konstrukcí spíše připomíná dron, se jmenuje SD-03. Pohání jej osm vrtulí a dosahuje maximální rychlosti 48 km/h. Na jedno nabití zatím dokáže létat maximálně 10 minut.

Bezpečnostní certifikát japonského úřadu MLIT potvrzuje, že „design, konstrukce, pevnost a výkon splňují nezbytné bezpečnostní a ekologické požadavky“, vysvětluje SkyDrive ve svém prohlášení. Společnost uvedla, že bude i nadále úzce spolupracovat s vládou a MLIT na dokončení vývoje zcela bezpečného a spolehlivého létajícího automobilu.

Od nákladních dronů k létajícímu taxi

SkyDrive rovněž uvádí, že je to vůbec poprvé, co úřad udělil certifikaci létajícímu automobilu. Společnost SkyDrive, která v současné době v Japonsku provozuje např. komerční službu nákladních dronů s nosností 30 kg, hodlá již v roce 2025 zahájit provoz létajícího taxi s SD-03 v oblasti Ósackého zálivu.

SkyDrive má konkurenci. Létající taxi budou k dispozici do roku 2025

Časový plán společnosti SkyDrive do roku 2025 je zhruba v souladu s plány firem provozujících létající taxi, jako je německý Volocopter, které chtějí své služby spustit do roku 2023. Model společnosti SkyDrive je zatím poměrně nebezpečný a méně uživatelsky přívětivý, protože nemá uzavřenou kabinu. Má také mnohem méně motorů než modely, jako je sedmimístný letoun společnosti Lilium, který je pro větší bezpečnost vybaven 36 elektrickými motory a vrtulemi.

SkyDrive chce do roku 2023 představit dvoumístný model SD-03 a v plánech najdeme i zmínku o autonomním řízení. Firma to však nebude mít jednoduché. Na létajících taxi pracují firmy po celém světě.

Pokud bychom hledali projekt, který doopravdy více připomíná létající automobil, nemusíme chodit daleko. Slovenský létající automobil společnosti Klein Vision dokáže jezdit po silnicích a po vyklopení křídel i létat. Letos doletěl ze slovenské Nitry do Bratislavy.

Rozdíl v přístupu výrobců je značný. Fotografie: Se souhlasem společností Klein Vision a SkyDrive

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Ruští hackeři míří na Litvu, důvodem je Kaliningrad
Ruští hackeři míří na Litvu, důvodem je Kaliningrad
Obrázek: Mise na Psyche odložena: NASA nestihla otestovat dodané vybavení
Mise na Psyche odložena: NASA nestihla otestovat dodané vybavení
Obrázek: Mars Express: Softwarová aktualizace po 19 letech
Mars Express: Softwarová aktualizace po 19 letech
Obrázek: Reklamy na Netflixu budou, ale jen v USA – výměnou za levnější předplatné
Reklamy na Netflixu budou, ale jen v USA – výměnou za levnější předplatné
Obrázek: Velký výpadek O2 TV: Co dělat a jak televizi spustit?
Velký výpadek O2 TV: Co dělat a jak televizi spustit?
Obrázek: Jak si vybrat nejlepší počítačovou myš pro hraní i práci
Jak si vybrat nejlepší počítačovou myš pro hraní i práci
Obrázek: Podvodníci z Bazoše se zlepšují: Pro každou oběť mají podvod na míru
Podvodníci z Bazoše se zlepšují: Pro každou oběť mají podvod na míru
Obrázek: Ohnivá past: Jak se rychle dostat ven z hořící Tesly s nefunkční baterií?
Ohnivá past: Jak se rychle dostat ven z hořící Tesly s nefunkční baterií?