Létající automobil dostal zelenou. Japonský SkyDrive plánuje létající taxi

Japonské Ministerstvo půdy, infrastruktury, dopravy a cestovního ruchu udělilo bezpečnostní certifikát netradičnímu dopravnímu prostředku. Po úspěšných testech má létající automobil SD-03 zelenou. Jaká má startup SkyDrive plány?

Japonský startup SkyDrive vyvíjí svůj létající automobil (zde spíše dron s lidskou posádkou) už od roku 2018. V minulém roce jsme vás informovali o úspěšných testovacích letech s živým pilotem a nyní se startup dočkal dalšího důležitého kroku – posvěcení úřady.

SkyDrive, tokijský startup vyvíjející koncept létajícího automobilu s kolmým startem a přistáním (VTOL), oznámil, že mu japonské Ministerstvo půdy, infrastruktury, dopravy a cestovního ruchu (MLIT) udělilo bezpečnostní certifikát.

Jde spíše o dron s lidskou posádkou

Nejnovější verze létajícího automobilu SkyDrive, které svou konstrukcí spíše připomíná dron, se jmenuje SD-03. Pohání jej osm vrtulí a dosahuje maximální rychlosti 48 km/h. Na jedno nabití zatím dokáže létat maximálně 10 minut.

Bezpečnostní certifikát japonského úřadu MLIT potvrzuje, že „design, konstrukce, pevnost a výkon splňují nezbytné bezpečnostní a ekologické požadavky“, vysvětluje SkyDrive ve svém prohlášení. Společnost uvedla, že bude i nadále úzce spolupracovat s vládou a MLIT na dokončení vývoje zcela bezpečného a spolehlivého létajícího automobilu.

Od nákladních dronů k létajícímu taxi

SkyDrive rovněž uvádí, že je to vůbec poprvé, co úřad udělil certifikaci létajícímu automobilu. Společnost SkyDrive, která v současné době v Japonsku provozuje např. komerční službu nákladních dronů s nosností 30 kg, hodlá již v roce 2025 zahájit provoz létajícího taxi s SD-03 v oblasti Ósackého zálivu.

SkyDrive má konkurenci. Létající taxi budou k dispozici do roku 2025

Časový plán společnosti SkyDrive do roku 2025 je zhruba v souladu s plány firem provozujících létající taxi, jako je německý Volocopter, které chtějí své služby spustit do roku 2023. Model společnosti SkyDrive je zatím poměrně nebezpečný a méně uživatelsky přívětivý, protože nemá uzavřenou kabinu. Má také mnohem méně motorů než modely, jako je sedmimístný letoun společnosti Lilium, který je pro větší bezpečnost vybaven 36 elektrickými motory a vrtulemi.

SkyDrive chce do roku 2023 představit dvoumístný model SD-03 a v plánech najdeme i zmínku o autonomním řízení. Firma to však nebude mít jednoduché. Na létajících taxi pracují firmy po celém světě.

Pokud bychom hledali projekt, který doopravdy více připomíná létající automobil, nemusíme chodit daleko. Slovenský létající automobil společnosti Klein Vision dokáže jezdit po silnicích a po vyklopení křídel i létat. Letos doletěl ze slovenské Nitry do Bratislavy.

Rozdíl v přístupu výrobců je značný. Fotografie: Se souhlasem společností Klein Vision a SkyDrive

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Proč je rychlý displej důležitý? Hraní her na Xiaomi 11 Lite 5G NE s 90Hz displejem
Proč je rychlý displej důležitý? Hraní her na Xiaomi 11 Lite 5G NE s 90Hz displejem
Obrázek: Nejhezčí dámské hodinky letošních Vánoc? Recenze Huawei Watch GT 3 Elegant Gold
89%
Nejhezčí dámské hodinky letošních Vánoc? Recenze Huawei Watch GT 3 Elegant Gold
Obrázek: Netradiční dopravní zácpa: Doručovací roboti zapadli do sněhu
Netradiční dopravní zácpa: Doručovací roboti zapadli do sněhu
Obrázek: Amazon Web Services otevře infrastrukturu v České republice
Amazon Web Services otevře infrastrukturu v České republice
Obrázek: Proč je rychlý displej důležitý? Hraní her na Xiaomi 11 Lite 5G NE s 90Hz displejem
Proč je rychlý displej důležitý? Hraní her na Xiaomi 11 Lite 5G NE s 90Hz displejem
Obrázek: Má smysl koupit si smartphone s 5G konektivitou?
Má smysl koupit si smartphone s 5G konektivitou?
Obrázek: Huawei Share v praxi: Snadné sdílení mezi mobilem, notebookem a tabletem
Huawei Share v praxi: Snadné sdílení mezi mobilem, notebookem a tabletem
Obrázek: Kdo lhal při Black Friday zákazníkům nejvíce? OKAY, Notino i AAA Auto uváděli vyšší slevy
Kdo lhal při Black Friday zákazníkům nejvíce? OKAY, Notino i AAA Auto uváděli vyšší slevy