Indické vozítko Pragján (moudrost) detekovalo na Měsíci poblíž jižního pólu přítomnost síry a dalších chemických prvků. Přístroje na palubě družic detekci síry neumožňují, tohle je tedy její první potvrzení na lunárním povrchu. Dále bude vozítko, které málem v pondělí spadlo do obrovského kráteru, zkoumat měsíční atmosféru.
Indické vozítko Pragján, které bylo na povrch Měsíce vypuštěno z landeru Vikram, detekovalo spektroskopem na měsíčním povrchu přítomnost hliníku, železa, vápníku, chromu, titanu, manganu, kyslíku a křemíku, uvedla kanadská televize CTV News s odvoláním na Indickou organizaci pro výzkum vesmíru (ISRO).
Indická vesmírná agentura dále uvedla, že rover beze všech pochybností zachytil poblíž lunárního jižního pólu přítomnost síry. Přístroje na palubě družic tohle neumožňovaly, proto jde o první potvrzení síry na Měsíci.
Pragján je prvním roverem, který přistál v blízkosti lunárního jižního pólu. Tato oblast je celkově nedostatečně prozkoumána. Cílem je ale najít zásoby zamrzlé vody, které by umožnily dlouhodobou misi lidské posádky a kolonizaci.
Rover poháněný solární energií bude dále zkoumat atmosféru Měsíce a jeho seismickou činnost, prozradil ISRO Šrídhar Panikkar Sómnáth. Má na to ale pouze jeden lunární den, což odpovídá čtrnácti dnům pozemským.
Indie hledí do budoucnosti
V pondělí málem vjelo vozítko pohybující se rychlostí jednoho centimetru za sekundu do čtyřmetrového kráteru. Pozemní tým ISRO musel přeprogramovat jeho dráhu, aby se mu vyhnul. Pragján se musí pohybovat pomalu a opatrně, aby nedošlo k jeho poškození.
Indický modul Vikram přistál na Měsíci u jižního pólu minulou středu. Kromě roveru Pragján je součástí mise i sonda Chandrayan-3. Indie se tak stala čtvrtou vesmírnou velmocí. Před východoasijským státem se to povedlo jenom Spojeným státům, Rusku (Sovětskému svazu) a Číně.
Indii se pokusilo neúspěšně předstihnout Rusko s modulem Luna-25. Ten však narazil 20. srpna do povrchu Měsíce. Indie se pokusila na naši přirozenou družici dopravit modul již v roce 2019. Ztratila s ním ale kontakt, než narazil do měsíčního povrchu.
Nyní plánuje nové investice do satelitních projektů. A na příští rok chystá svou první misi na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) ve spolupráci se Spojenými státy. Úspěch mise Chandrayan-3 a vozítka Pragján ukazuje vzestup nové vesmírné a technologické mocnosti.
Zdroje: CTV