Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) připravuje na příští rok unikátní projekt, jehož cílem by mělo být simulovat jeden rok života na povrchu rudé planety. Agentura nyní přijímá přihlášky z řad dobrovolníků. Co musíte splnit pro to, abyste se mohli mise zúčastnit?
Na jaře roku 2025 se uskuteční již druhý ročník ambiciózního projektu Crew Health and Performance Exploration Analog (CHAPEA), který má prověřit technické i lidské schopnosti pro dlouhodobý pobyt posádky na povrchu Marsu. První část mise byla zahájena v loňském červnu, v plánu jsou ještě dvě další.
Marťanem na zkoušku? V USA vznikla speciální testovací ubikace
Čtyřčlenná posádka složená z dobrovolníků bude po dobu jednoho roku žít v simulovaném marťanském prostředí o ploše zhruba 158 metrů čtverečních. Ubikace, které byly speciálně pro misi CHAPEA vyrobeny pomocí 3D tisku, by měly odpovídat tomu, jak by jednou v budoucnu mohla vypadat základna na povrchu rudé planety. NASA chce dát úspěšnou realizací projektu najevo, že je připravena vyslat na Mars stálou lidskou posádku. Testovací stanoviště s názvem Mars Dune Alpha se nachází v Johnsonově vesmírném středisku NASA v texaském Houstonu. V dispozicích ubikace nechybí kuchyň, dvě koupelny, soukromé ložnice, pracovní prostor a společenská místnost určená k odpočinku a socializaci.
Požadavky na uchazeče nejsou nikterak přísné. Mise ale nebude procházka marťanskou růžovou zahradou
Přihlášky do druhé fáze projektu CHAPEA jsou otevřeny až do 2. dubna. A co musí dobrovolník, který se chce na rok fyzicky izolovat od okolního světa, splňovat? NASA primárně hledá zdravé, motivované nekuřáky ve věku 30 až 55 let s americkým občanstvím či trvalým pobytem v zemi. Účastníci experimentu navíc musí mít magisterský titul v oborech spadajících do skupiny STEM – tedy přírodních vědách (Science), technologiích (Technology), technice (Engineering) či matematice (Mathematics) – a dále dvouletou odbornou praxi v oboru či 1 000 letových hodin v rámci pilotování.
Před samotným odesláním přihlášky je dále potřeba mít na vědomí, že se rozhodně nejedná o celoroční dovolenou. Dobrovolníci budou plnit různé úkoly v podobném rozsahu, jako potenciální lidská posádka na misi na Marsu, a to včetně simulovaných výstupů do vesmíru, robotických operací, údržby stanoviště či pěstování plodin. Součástí experimentu pak bude také nutnost vypořádat se s realistickým zpožděním komunikace se Zemí, které může činit až 22 minut.
Mise CHAPEA je navržena tak, aby v průběhu celého roku monitorovala celkovou výkonnost posádky, a pomohla tak pochopit fyzické i psychické výzvy, kterým budou muset čelit i skuteční astronauti. Podle dostupných studií může k udržení stálé kolonie na Marsu stačit pouze 22 lidí, všichni však spolu musí dobře vycházet po celou dobu pobytu, což nemusí být vždy snadné. Do značné míry tak jde i o sociální experiment, který musí být před ostrým spuštěním na rudé planetě pečlivě prověřen.
.@NASA is seeking applicants to participate in its next simulated one-year Mars surface mission to help inform the agency’s plans for human exploration of the Red Planet. The second of three planned ground-based missions called CHAPEA (Crew Health and Performance Exploration… pic.twitter.com/5duSwLHfhx
— NASA Space Operations (@NASASpaceOps) February 16, 2024
Pokud splňujete základní požadavky, můžete zkusit své štěstí ve výběru na oficiálním webu NASA. Troufnete si na to?