Masakr v Barmě: Střílení do davů, přes 80 mrtvých a vypínání internetu

Zamezení přístupu k informacím, potírání občanských svobod a násilí. Vláda armády v Myanmaru pokračuje a situace v zemi se vyostřuje. Jak vypadá snaha vlády o zamezení přístupu k informacím a jak s ní obyvatelé asijské země bojují?

Vojenský puč v Myanmaru (Barmě) pokračuje protesty obyvatel. Nepokoje v zemi a nespokojenost obyvatel s novou vládou armády vyústily v řadu protestů, na které režim reaguje stupňující se hrubou silou. Při posledním incidentu ve městě Bago došlo podle dostupných informací ke střelbě do davů protestujících a k úmrtí přibližně 60-80 osob. Informaci přinesla korespondentka agentury Reuters Poppy McPherson.

Protestující mj. pálí vlajky Číny a Ruska. Oba režimy totiž podporují vládu generála Min Aun Hlaina, který se dostal k moci po vojenském převratu z 1. února 2021.

Blokování konkrétních stránek i vypínání internetu

Vláda už začátkem roku přistoupila k blokování vybraných internetových stránek, nyní dochází k úplnému vypínání připojení k internetu na straně poskytovatelů. Platí to i pro donedávna fungující mobilní roamingové služby. O zoufalosti obyvatel země, kteří se snaží dostat k aktuálním informacím, svědčí i žebříček stahovaných aplikací. Aby se lidé v místech, kde ještě nedošlo k úplnému vypnutí sítí, dostali k informacím, musí používat nástroje pro anonymizaci a VPN.

Mezi nejčastěji blokované stránky totalitními zeměmi patří sociální sítě všeho druhu, na kterých si lidé mohou snadno vyměňovat informace a svolávat případné protesty. Platí to i pro komunikační aplikace a zpravodajské portály.

https://twitter.com/OliverLinow/status/1372686250390532103

Balíček poslední záchrany v digitálním světě

Díky aplikacím typu Psiphon dokáží uživatelé obejít vládní filtry a dostat se k libovolnému obsahu na internetu. Detailněji jsme aplikaci a její fungování rozebírali v článku Jak obejít vládní omezení internetu? Bezplatná aplikace Psiphon zachraňuje internet v Barmě a Bělorusku.

V případě problémů je náhlých vládních intervencí jsou nejrůznější VPN služby jedním z možných kroků, jak se dostat k aktuálním informacím a zakázaným službám. Hojně jsou využívány např. v Číně a dalších režimech omezujících svobodu slova.

Úvodní fotografie: Freepik

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Obrázek: OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší