Masakr v Barmě: Střílení do davů, přes 80 mrtvých a vypínání internetu

Zamezení přístupu k informacím, potírání občanských svobod a násilí. Vláda armády v Myanmaru pokračuje a situace v zemi se vyostřuje. Jak vypadá snaha vlády o zamezení přístupu k informacím a jak s ní obyvatelé asijské země bojují?

Vojenský puč v Myanmaru (Barmě) pokračuje protesty obyvatel. Nepokoje v zemi a nespokojenost obyvatel s novou vládou armády vyústily v řadu protestů, na které režim reaguje stupňující se hrubou silou. Při posledním incidentu ve městě Bago došlo podle dostupných informací ke střelbě do davů protestujících a k úmrtí přibližně 60-80 osob. Informaci přinesla korespondentka agentury Reuters Poppy McPherson.

Protestující mj. pálí vlajky Číny a Ruska. Oba režimy totiž podporují vládu generála Min Aun Hlaina, který se dostal k moci po vojenském převratu z 1. února 2021.

Blokování konkrétních stránek i vypínání internetu

Vláda už začátkem roku přistoupila k blokování vybraných internetových stránek, nyní dochází k úplnému vypínání připojení k internetu na straně poskytovatelů. Platí to i pro donedávna fungující mobilní roamingové služby. O zoufalosti obyvatel země, kteří se snaží dostat k aktuálním informacím, svědčí i žebříček stahovaných aplikací. Aby se lidé v místech, kde ještě nedošlo k úplnému vypnutí sítí, dostali k informacím, musí používat nástroje pro anonymizaci a VPN.

Mezi nejčastěji blokované stránky totalitními zeměmi patří sociální sítě všeho druhu, na kterých si lidé mohou snadno vyměňovat informace a svolávat případné protesty. Platí to i pro komunikační aplikace a zpravodajské portály.

https://twitter.com/OliverLinow/status/1372686250390532103

Balíček poslední záchrany v digitálním světě

Díky aplikacím typu Psiphon dokáží uživatelé obejít vládní filtry a dostat se k libovolnému obsahu na internetu. Detailněji jsme aplikaci a její fungování rozebírali v článku Jak obejít vládní omezení internetu? Bezplatná aplikace Psiphon zachraňuje internet v Barmě a Bělorusku.

V případě problémů je náhlých vládních intervencí jsou nejrůznější VPN služby jedním z možných kroků, jak se dostat k aktuálním informacím a zakázaným službám. Hojně jsou využívány např. v Číně a dalších režimech omezujících svobodu slova.

Úvodní fotografie: Freepik

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
1,02 petabitu za sekundu: Japonský rekord odpovídá stažení 30 Netflixů za sekundu
Vědci objevili nový materiál, který porušuje fyzikální zákony
Fokker Dr.I slaví 108 let: Legendární trojplošník Rudého barona ovládl vzdušné souboje první světové války
Obrázek: Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Užitečný prompt #1: Dejte tohle zadání ChatGPT a donutí vás se nad sebou zamyslet
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu