České nemocnice konečně mohou bezpečně sdílet všechna data pacientů

Tuzemská technologická firma OR-CZ spustila novou komunikační síť mDEX. Síť je určená pro bezpečnou výměnu a sdílení citlivé zdravotnické dokumentace v různých formátech. Používá ji např. Fakultní Thomayerova nemocnice či Fakultní nemocnice v Ostravě a Olomouci.

Přes mDEX lze posílat jak obrazovou zdravotnickou dokumentaci ve formátu DICOM a přímo ji ukládat do lokálního systému pro ukládání snímků a dat PACS. Posílat a ukládat lze i další libovolné typy a formáty dokumentů.

Velký důraz při vývoji výměnné sítě museli vývojáři klást na bezpečnost a rychlost přenášených dat. Samotné odesílání probíhá v šifrovaném streamovém režimu. Data se tedy neukládají nikde mimo ordinaci nebo nemocnici a rovnou se v reálném čase přeposílají do určeného zdravotnického zařízení.

Obrázek: České nemocnice konečně mohou bezpečně sdílet všechna data pacientů

Systém zjednodušuje bezpečné sdílení dat mezi doktory. Foto: Unsplash

Příjemce i odesílatel má právo si zvolit, se kterými zařízeními si chce zdravotnickou dokumentaci vyměňovat. Samotná data jsou pro maximální snížení datového objemu před odesláním zkomprimována až o 60 procent, díky čemuž jsou přenesena výrazně rychleji, aniž by byla ovlivněna kvalita snímků.

Data jsou v bezpečí a v souladu s GDPR

Hlavní předností komunikační sítě mDEX je především to, že není zaměřena pouze na obrazovou dokumentaci, ale umožňuje bezpečné zasílání libovolné zdravotnické dokumentace. Výhodou je i nezávislost na instalovaných systémech ve zdravotnickém zařízení. Samozřejmostí je potom soulad s GDPR, zákonem o kyberbezpečnosti a další legislativou,“ uvedl technický ředitel OR-CZ Jan Kelča.

V případě, že zdravotnické zařízení využívá například nemocniční či laboratorní informační systém, lze jej snadno pomocí API rozhraní napojit na výměnnou síť mDEX a odesílat data z těchto systémů.

Zapojeni jsou lékaři i nemocnice

Do výměnné sítě lze zapojit jak celá zdravotnická zařízení formou instalace komunikačního uzlu, tak jednotlivce z řad lékařů, kteří již využívají nebo začnou využívat službu CloudPACS.

Využití CloudPACSu je vhodné především pro menší pracoviště s malým počtem připojených zařízení, uživatelů i objemem uložených dat. Díky přístupu přes web je řešení ideální také pro vzdálené popisy vyšetření. Na pracovišti proběhne vyšetření, uloží se do CloudPACSu a externí lékař může vyšetření popsat odkudkoliv díky webovému přístupu a diagnostickému prohlížeči.

Obrázek: České nemocnice konečně mohou bezpečně sdílet všechna data pacientů

Obíhání doktorů s papírovou dokumentací v ruce by mohlo být brzy konečně minulostí. Foto: Unsplash

Systém by mohl lékařům usnadnit sdílení důležitých informací o pacientovi a pokud se více rozšíří, usnadní život i samotným pacientům, kteří nebudou muset běhat se správami od jednoho lékaře k druhému.

Zdroj: TZ OR-CT

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší