Co kdyby bylo možné jednoduše zjistit, zda máte chřipku i bez návštěvy doktora? Přesně takové cíle si klade zařízení, které vzniká na University of Texas v Arlingtonu. Na první pohled se jedná o technologii podobnou digitálnímu alkohol testeru.
Hlavním rozdílem je, že zařízení využívá levných senzorů pro analýzu dechu, kde místo přítomnosti alkoholu zkoumá přítomnost specifických biologických markerů.
Biologické markery: Jedná se o molekuly, které se objevují v případě, že je dotyčný nakažený např. zmíněnou chřipkou.
Stačí dýchnout a víte diagnózu, detekovat půjde i Ebola
Použít se nová technologie dá i pro další nemoci. Např. lidé, kteří trpí astma, mají v dechu vyšší koncentraci oxidu dusnatého. Profesorka Perena Gouma, která za projektem stojí, vytvořila zařízení se senzory kyseliny dusičné a amoniaku pro detekci virů chřipky. Vedle klasické chřipky by prý zařízení mohlo detekovat např. přítomnost viru Ebola a mnoha dalších.
Výhodou detektoru je proti nejrůznějším rozborům a CRP testům jednoduchost a hlavně pak možnost opětovného použití. Jednoho dne tak možná doma budeme mít vedle teploměru také dechový tester. A nebo v práci, na letištích, ve škole či ve školce, dostanou lidé „dýchnout“, aby nešířili nákazu dál.
„Než jsme využili nanotechnologií, bylo jedinou možností, jak detekovat biomarkery v lidském dechu, drahé laboratorní vybavení obsluhované profesionály. Naší technologii mohou používat běžní lidé a rychle tak zjistí svou diagnózu,“ zmínila profesorka na závěr. Na podobném principu funguje zařízení schopné rozeznat až 16 nemocí, na němž pracuje tým izraelských vědců. Jejich přístroj se však zaměřuje mj. na detekci rakoviny a nebude mít podobu přenosného testeru, zamíří totiž do laboratoří a nemocnic.