Měkcí roboti slibují inovace v oblastech jako je průzkum vesmíru nebo zdravotnictví, a to proto, že dokáží svůj tvar měnit v závislosti na okolním prostředí.
Většina současných měkkých robotů musí připojena ke kabelu, který jim dodává stlačený vzduch nebo instrukce, což je ovšem znatelně limituje. Nyní však tým vědců z California Institute of Technology (Caltech) vynalezli samostatně operujícího měkkého robota, který svůj tvar mění v závislosti na teplotě.
Roboti z ohebných materiálů najdou využití v medicíně i ve vesmírů
Ve studii zveřejněné v peer-reviewed magazínu Science Robotics píše tým o využití několika sérií ohebných kusů materiálu (systém přirovnávají k origami) k vytvoření flexibilního měkkého robota. K tomu vyvinuli dva typy rozdílných kloubů, které na teplotu reagují odlišně; proto když se robot „ohřeje“, ohýbá se v požadovaném tvaru.
- Robot Facebooku se sám učí chodit
- Město robotů Chodov: Výstavu návštěvníci kritizují za špatnou organizaci i vysoké ceny
Výhodou kloubů je schopnost robota skládat se do různých tvarů, ale v přednastavených parametrech. Řada měkkých robotů má těla ve tvaru, která je těžká ovládat, avšak u kloubových robotů je nutné deformovat jen malou část kolem kloubů.
Jeden z robotů sestavených podle této technologie se jmenuje Rollbot. V původní podobě jde o plochou destičku o velikosti 8×4 centimetrů. Když se však Rollbot položí na horký povrch, jeho klouby se zatáhnou a promění se v pětiúhelník podobný primitivnímu kolu.
Ve chvíli, kdy se robůtek v tento žádoucí stav promění, z jeho stran, opět po dotyku s horkým povrchem, vyjedou další panely, které ho postrkují kupředu.
Roboti ovládaní světlem i vlhkostí vzduchu
Zatímco tito roboti jsou ovládaní pomocí horkého povrchu, což jejich všestrannost samozřejmě dosti snižuje, v budoucnu by se daly využít i jiné vlastnosti, jako je světlo, pH nebo vlhkost okolí. Schopnost manipulace s aktivními materiály tímto způsobem umožňuje vytvářet úplně nové druhy měkkých robotů.