Ticho na Marsu

O zvucích z Marsu už jsme psali několikrát, výzkum v NASA však pokračuje dál.

Rover Perseverance pokračuje v nahrávání zvuků, které lze na rudé planetě zaslechnout.

Většinou je však Mars poměrně tichý. Zvuky nejčastěji vydává sám rover, nebo jeho helikoptérka Ingenuity. Když už je slyšet zvuk takříkajíc přírodní, obvykle jde o vítr.

Obrázek: Ticho na Marsu

Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Pomalý zvuk

Mezinárodní tým vědců nadále zvuky analyzuje, což jim pomáhá pochopit, jak funguje akustika v extrémně slabé atmosféře Marsu, složené primárně z oxidu uhličitého. Skládají si z toho zároveň obrázek, jak by zvuky na místě vnímalo lidské ucho a zda je s roverem vše v pořádku – ani tak vyspělé vozítko, jakým Perseverance je, nemá nekonečnou životnost.

Studii uveřejnil peer-reviewed magazín Nature 1. dubna (o žert se však nejedná). Zveřejněné zvuky nahrává Perseverance primárně na mikrofon umístěný v jeho SuperCam, přidělané k horní části roveru. Využívá však také sekundární nahrávací zařízení, mikrofon přímo na hlavní konstrukci roveru.

Výsledkem jsou fascinující poznatky o atmosféře Marsu: Rychlost zvuku je nižší než na Zemi a mění se podle frekvence – výšky – zvuku. Na Zemi je rychlost zvuku obvykle kolem 343 metrů za sekundu (při teplotě 20 stupňů a v suchém prostředí; i zde se rychlost mírně mění, čím je nižší, tím je zvuk pomalejší). Na Marsu se hluboké zvuky pohybují kolem 240 metrů za sekundu, zatímco vyšší tóny dosahují rychlostí asi 250 metrů za sekundu.

Hlasitejší podzim?

Důvodem rozdílů v rychlostech mezi tóninami zvuku je velmi tenká a chladná atmosféra Marsu. Ještě před studií vědci předpokládali, že atmosféra zvuk ovlivní, ale nebylo přesně jasné jak, a jev nebyl nikdy v praxi pozorován – studie je tak v tomto kontextu průlomová.

Dalším efektem slabé atmosféry Marsu je, že se zvuk nese jen na velmi krátkou vzdálenost, přičemž vysoké tóny je těžké vůbec zaznamenat.

Obrázek: Ticho na Marsu

Rudá planeta. Zdroj: NASA-JPL/Caltech

Záznamy ze SuperCam mikrofonu také přinesly vědcům nové informace o změnách tlaku produkovaných turbulencemi v atmosféře a další informace o větru na planetě.

Na Marsu je ale především ticho, opět vlivem atmosféry. Díky změnám tlaku (na Marsu bude brzy „podzim“) však možná budou mít odborníci možnost zaznamenat zvuků víc, a odhalit další tajemství rudé planety – to je však pouze spekulace.

Mikrofon samotný dostal od vědců výrazné pochvaly; překonává očekávání, a dokonce si vede líp, než jak se čekalo dle modelů a testů na Zemi. Nahrává až několikrát denně.

Zdroj: NASA

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Vyznáte se v USB? Nová označení mají vše zjednodušit
Vyznáte se v USB? Nová označení mají vše zjednodušit
Obrázek: Amazon představil první čtečku Kindle se stylusem a budík mapující spánek
Amazon představil první čtečku Kindle se stylusem a budík mapující spánek
Obrázek: Hledáte výkonný notebook pro kreativní vyžití? Řada Studio je špičkou v oboru
Hledáte výkonný notebook pro kreativní vyžití? Řada Studio je špičkou v oboru
Obrázek: Jak na škody způsobené umělou inteligencí? EU upraví legislativu
Jak na škody způsobené umělou inteligencí? EU upraví legislativu
Obrázek: Co je to spyware a jak se proti němu bránit?
Co je to spyware a jak se proti němu bránit?
Obrázek: BeReal: Jak funguje sociální síť bez přetvářky?
BeReal: Jak funguje sociální síť bez přetvářky?
Obrázek: Přečtěte si příchozí zprávu, aniž by to kdokoliv věděl
Přečtěte si příchozí zprávu, aniž by to kdokoliv věděl
Obrázek: Jak zmizet z internetu beze stopy?
Jak zmizet z internetu beze stopy?