Microsoft v ČR uvedl novou řadu Surface. Jaké jsou tablety, notebooky a all-in-one PC?

Za více než 10 let od vydání prvního zařízení Microsoft Surface se řada výrazně rozrostla. Nové modely tabletů a notebooků chtějí zaujmout všechny, kteří hledají pracovní stroje s dlouhou výdrží.

10 let od vydání prvního tabletu Microsoft Surface

26. října 2022 vydal Microsoft svůj první pracovní tablet Microsoft Surface RT. Jak název napovídá, šlo o počítač s operačním systémem Windows RT, tedy verzí Windows 8 určenou pro úsporné procesory s architekturou ARM. O velký úspěch sice nešlo, ale Surface si získal své fanoušky. Microsoft v tomto směru své aktivity rozvíjí i nadále a vedle X86 varianty svých produktů čím dál častěji sahá po architektuře ARM.

Microsoft Surface Pro 9 a 9 5G

Microsoft dříve označoval ARM řadu jako X a nabízel stejný model ve variantě s ARM čipem i X86. Nyní se označení sjednotilo. I tak ale platí, že zda nejdeme obě architektury. Zde lze rozdíl v čipech poznat podle označení 5G. Obě platformy mají své výhody. ARM verze dokáže některé X86 aplikace emulovat, ale jde především o základní aplikace typu prohlížeč a kancelářský balík.

Obě varianty s procesory Intel Core i5 a Core i7 byly oproti svým předchůdcům výrazně vylepšeny. Model Surface Pro 9 s Wi-Fi je nyní vybaven procesory Intel 12. generace, což je oproti předchozí generaci poměrně velký upgrade. Tyto nové modely jsou vybaveny 10 jádry a 12 vlákny, oproti čtyřem jádrům a osmi vláknům v Surface Pro 8, a to díky nové hybridní architektuře používané společností Intel. Jde o kombinaci efektivních a výkonných jader, což je podobné tomu, co vídáme u procesorů založených na architektuře ARM.

Surface Pro 9 s 5G je přitom ještě větším upgradem ve srovnání s ostatními Surface Pro X z minulosti. Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 3 – na kterém je Microsoft SQ3 založen – nabízí obrovské vylepšení z hlediska výkonu ve srovnání s tím, co jsme viděli v minulém modelu. Qualcomm se může pochlubit o 85 % vyšším výkonem CPU a o 60 % vyšším výkonem GPU ve srovnání se Snapdragonem 8cx Gen 2, což je obrovský nárůst a pomáhá to vysvětlit, proč Microsoft produkty nyní sdružuje pod jednu produktovou řadu.

Obě procesorové verze budou dostupné i na českém trhu, a to v černé a platinové barvě. Časem ještě přibude zelená. Připojitelné klávesnice budou dostupné v zelené a modré variantě.

Velkého posunu se mezigeneračně dočkala webová kamera. 5G varianta má čip s funkcemi umělé inteligence, díky čemuž lze využít efekty typu Oční kontakt, kdy tablet dokáže upravit obraz tak, aby to vypadalo, že se uživatel neustále kouká do kamery zařízení i když si třeba čte nebo hraje hru. Funkce Automatické záběry zase dokáže sledovat pohyb uživatele a přizpůsobí výřez tak, aby byl neustále ve středu videa.

Microsoft Surface Pro 9 s Intel Core i5 a 16 GB RAM vyjde na 42 000 Kč. Verze s Core i7 potom na 57 000 Kč. Verze 5G s by měla stát kolem 35 000 Kč.

SQ3: Microsoft má vlastní ARM čip od Qualcommu

Snapdragon SQ3 je procesor vyrobený Qualcommem na míru pro notebooky Microsoftu, který vychází z rodiny notebookových čipů Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 3.

Vedle podpory 5G se čip chlubí NPU jednotkou pro zpracování AI. NPU totiž urychluje výpočet různých úloh algoritmů umělé inteligence, jako je například redukce šumu v reálném čase a efekt rozostření pozadí při videohovorech. To vše při minimální spotřebě.

Surface Laptop 5

Na první pohled nový model vypadá zcela totožně jako Surface Laptop 3 a 4 a dodává se ve stejné dvojici velikostí displeje: 13,5″ a 15″. Celkový design je stejný, a to jak v dobrém, tak ve zlém. Je tenký a lehký, ale přesto obsahuje u obou modelů překvapivě tlustý rámeček kolem displeje.

Obrázek: Microsoft v ČR uvedl novou řadu Surface. Jaké jsou tablety, notebooky a all-in-one PC?

Foto: Redakce inSmart.cz

Dojem z kvalitního zpracování a výkonného hardwaru celkem kazí také nedostatečná konektivita v podobě jednoho USB-C konektoru, jednoho USB 3.2 Gen 1 a sluchátkového 3,5″ konektoru. Z neznámých důvodů se Microsoft stále drží svého magnetického konektoru, který je zbytečně velký a neohrabaný.

Cena Surface Laptop 5 začíná na 39 000 Kč za menší 13,5″ model a 46 000 Kč za větší 15″ model.

Surface Studio 2+: All in one PC pro kreativce

28“ all-in-one počítač se chlubí výkonným procesorem řady Core i7-11370H 11. generace. Doplňuje ho 32 GB RAM typu DDR4 a 1TB SSD úložiště. Kvalitní displej PixelSense o velikosti 28“ se chlubí rozlišením 4 500 × 3 000 pixelů (3:2 a 192 ppi) a potěší 60Hz obnovovací frekvencí, sklem Gorilla Glass 3, podporou Dolby Vision a kontrastním poměrem 1200:1. O dostatek grafického výkonu se stará NVIDIA GeForce RTX 3060.

Obrázek: Microsoft v ČR uvedl novou řadu Surface. Jaké jsou tablety, notebooky a all-in-one PC?

Minimalistický design a stylové příslušenství v podobě klávesnice a pera. Foto: Se souhlasem Microsoft

Na první pohled mile překvapí konstrukce stojanu, který umožňuje položení monitoru naležato, kdy ho lze díky peru a dotykové vrstvě používat jako grafický tablet. Robustní je také zpracování těla vyrobeného z odlehčené slitiny hořčíku.

Kovové tělo zároveň efektivně pomáhá s chlazením a při práci je tak stroj tichý. Jak je však i podle parametrů patrné, jde o pracovní stroj pro úzkou skupinu uživatelů, čemuž odpovídá i cena. Tu Microsoft stanovil na 4 499 USD.

Surface Hub 2S je chytrou tabulí pro firmy

Na české tiskové konferenci softwarový gigant představil i Surface Hub 2S, který je vlastně jakousi chytrou tabulí/televizorem s integrovaným Windows počítačem uzpůsobeným pro týmovou práci. Microsoft nabízí dvojici modelů s velikostí 85 a 50 palců. Obě obrazovky na kolečkách mají integrovaný výkonný hardware a jsou určeny především do firem a míst, kde je důležitá práce v týmu.

Obrázek: Microsoft v ČR uvedl novou řadu Surface. Jaké jsou tablety, notebooky a all-in-one PC?

Foto: Se souhlasem Microsoft

 

Zdroj: TK Microsoft, redakce inSmart.cz

Obrázek: Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Obrázek: Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?