Astronom, který letos získal Nobelovu cenu za fyziku, předpovídá objevení mimozemského života do 30 let. Profesor Didier Queloz ze Švýcarska je podle svých slov přesvědčený, že objev života mimo Zemi na sebe nenechá dlouho čekat.
Proč bychom měli být jedinými živými organismy ve vesmíru?
„Nemohu uvěřit, že bychom byli jedinými živými entitami ve vesmíru,“ říká profesor z univerzity v Cambridge. „Existuje příliš mnoho planet a chemie funguje univerzálně.“
„Proces, který vedl ke vzniku života, musel proběhnout i jinde. Takže jsem silně přesvědčený, že život musí být na více místech,“ zmínil v nedávném rozhovoru Queloz. „Život neznamená, že si pro nás přijdou zelení mužíčci. Život jako takový započal daleko dříve a daleko jednodušeji, než se po povrchu Země začali prohánět živí tvorové.“
Objev života na dalších planetách už během příštích 30 let?
Queloz je přesvědčený, že k objevu planet dojde do 30 let, nebo dokonce ještě dříve. Značně mohou tyto objevy urychlit moderní technologie. Profesor Queloz objevil první planetu mimo naši soustavu ještě za svých doktorských studií. Nobelovu cenu získal společně s M. Mayorem, jeho tehdejším vedoucím z Princetonu.
- Stále hledáme mimozemšťany, ale nejsme jimi my sami?
- Přes vesmír do hlubin. NASA hledá život v prastarých oceánech
„Otázka, zda jsme ve vesmíru sami, byla filosofy pokládána často,“ zmínil Michel Mayor. Stejně jako jeho kolega o existenci mimozemského života nepochybuje. Ale co se týče exoplanet, přestože mohou mít podmínky vhodné pro život, lidé se tam podle jeho slov nevydají. „Tyto planety jsou zkrátka příliš daleko, aby se tam lidská rasa kdy dostala.“

Profesor Michel Mayor si nemyslí, že by se lidstvo mohlo někdy vydat osidlovat planety mimo naši soustavu.
V roce 1995 Queloz a Mayor objevili exoplanetu 51 Pegasi za využití spektroskopie a Dopplerova jevu. Postup to byl revoluční. Od té doby byly objeveny více než 4 000 dalších exoplanet. Oba vědci získali Nobelovu cenu za „přínosy v oblasti porozumění vývoji vesmíru a Země“.