Existuje mimozemský život? Ano a objevíme ho do 30 let, říká fyzik, který letos získal Nobelovu cenu

Astronom, který letos získal Nobelovu cenu za fyziku, předpovídá objevení mimozemského života do 30 let. Profesor Didier Queloz ze Švýcarska je podle svých slov přesvědčený, že objev života mimo Zemi na sebe nenechá dlouho čekat.

Proč bychom měli být jedinými živými organismy ve vesmíru?

Nemohu uvěřit, že bychom byli jedinými živými entitami ve vesmíru,“ říká profesor z univerzity v Cambridge. „Existuje příliš mnoho planet a chemie funguje univerzálně.

Obrázek: Existuje mimozemský život? Ano a objevíme ho do 30 let, říká fyzik, který letos získal Nobelovu cenu

Proces, který vedl ke vzniku života, musel proběhnout i jinde. Takže jsem silně přesvědčený, že život musí být na více místech,“ zmínil v nedávném rozhovoru Queloz. „Život neznamená, že si pro nás přijdou zelení mužíčci. Život jako takový započal daleko dříve a daleko jednodušeji, než se po povrchu Země začali prohánět živí tvorové.“

Objev života na dalších planetách už během příštích 30 let?

Queloz je přesvědčený, že k objevu planet dojde do 30 let, nebo dokonce ještě dříve. Značně mohou tyto objevy urychlit moderní technologie. Profesor Queloz objevil první planetu mimo naši soustavu ještě za svých doktorských studií. Nobelovu cenu získal společně s M. Mayorem, jeho tehdejším vedoucím z Princetonu.

Otázka, zda jsme ve vesmíru sami, byla filosofy pokládána často,“ zmínil Michel Mayor. Stejně jako jeho kolega o existenci mimozemského života nepochybuje. Ale co se týče exoplanet, přestože mohou mít podmínky vhodné pro život, lidé se tam podle jeho slov nevydají. „Tyto planety jsou zkrátka příliš daleko, aby se tam lidská rasa kdy dostala.

Obrázek: Existuje mimozemský život? Ano a objevíme ho do 30 let, říká fyzik, který letos získal Nobelovu cenu

Profesor Michel Mayor si nemyslí, že by se lidstvo mohlo někdy vydat osidlovat planety mimo naši soustavu.

V roce 1995 Queloz a Mayor objevili exoplanetu 51 Pegasi za využití spektroskopie a Dopplerova jevu. Postup to byl revoluční. Od té doby byly objeveny více než 4 000 dalších exoplanet. Oba vědci získali Nobelovu cenu za „přínosy v oblasti porozumění vývoji vesmíru a Země“.

Zdroje: 1, 2

avatar
6 Vlákna diskuze
5 Vláken s odpovědí
0 Sledujících
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejrušnější vlákno komentářů
10 Autoři komentářů
vaclavabistývvioladavid Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Karel
Čtenář
Karel

Ach ti materialisté. Budou vyhazovat peníze za výzkum toho co je nade vše jasné, že život existuje i jinde. Podle mne je celý vesmír živý a všude kde jsou vhodné podmínky se život uchytí a začne vyvíjet svým vlastním způsobem. Kdyby ty peníze dali raději na něco opravdu užitečného.

alias
Čtenář
alias

Ano, s tím přesně souhlasím, jistě, že nejsme ve vesmíru sami, myslím, že jiné vyspělejší, tudíž starší civilizace existují, určitě daleko více vyspělejší, nebo jen technicky vyspělejší, které přišli na to jak cestovat daleko rychleji, na základě jiného, vyspělejšího pohonu, mezigalaktického pohonu. Možná nás pozorují, již statísece let, ale my… Číst více »

viola
Čtenář
viola

Tak ze nejsme sami ve vesmiru je jasne i logicke ,ale mam dojem,ze jsou to mnohem vyspelejsi bytosti nezli my a proto mozna o nas vedi,ale my zatim ne -no neni divu,kdo by se rad lamaradil s tvorama jako jsme my ,valcime ,zabijime ,mame tu spoustu nemoci a umirame hlady… Číst více »

Lojza
Čtenář
Lojza

Vesmír je plný života, to je jasný 🙂

Meli
Čtenář
Meli

Do 30 let ? trochu pozdě pokud vím americké letectvo už zveřejnilo důkazní materiál o existenci ufo letadel či kosmické lodi. Vše, co zdokumentovali piloti, zachytily i radary. Záznamy nade vší pochybnost prokazují existenci letadel, která jsou daleko sofistikovanější než ta, kterými disponují USA a jejich spojenci. Stíhači F-18 byli… Číst více »

david
Čtenář
david

no to také můžou být relikty dávno zaniklé civilizace… Je otázka, zda jsou jiné civilizace od nás vzdáleny více v prostoru nebo v čase

stýv
Čtenář
stýv

pohybují se v pátém “ rozměru “ tedy bez omezení časem …a prostorem …, např Plejády _ Země , 17 hodin …cesty …, pro ně !

jij
Čtenář
jij

Odhadovat, kdy objevíme mimozemský život nelze. Říká to jen proto, aby sehnal dotace na výzkum. Politikům a sponzorům se prostě musí něco předhodit, a oni to zbaští i novináři.

david
Čtenář
david

no to jestli se lidstvo vypraví osidlovat cizí sluneční soustavy, či galaxie , závisí na tom, jestli se sami nevyhubíme, pokud ne je to jedinná možnost pro přežití lidstva. Ale pravděpodobnost, že lidstvo přežije milión let je astronomicky nízká. druhá možnost neosidlování cizích galaxií je evoluce lidstva do nemateriální podoby… Číst více »

abi
Čtenář
abi

Chapu, ze pokrok je na miste ale zaroven je to paradox..misto, abychom zlepsili pominky pro zivot na zemi, hledame odpovedi mimo nas..je to zrejme, ze cil neni objevit ale dobyt co se da, protoze pomalu ale jiste dochazi nam zdroje a clovek je nenasytny. Stejne tak rozumim, ze i kdyby… Číst více »

vaclav
Čtenář
vaclav

zivot ve vesmíru je ale jsou teprv na začatku proto je nemužeme najit a oni nás

Blockchain a kryptoměny Chytrá domácnost Chytrá města Chytrá věda Chytrá zábava Chytrá zařízení Chytré aplikace Chytré automobily Chytré studie Chytré technologie Chytré zprávy IoT Průmysl 4.0 Tiskové zprávy
Obrázek: Používejte Firefox, je jediný bezpečný, radí německý BSI
Používejte Firefox, je jediný bezpečný, radí německý BSI
Obrázek: Český robotický vysavač TESLA v testu: RoboStar T80 Pro funguje i bez Wi-Fi
87%
Český robotický vysavač TESLA v testu: RoboStar T80 Pro funguje i bez Wi-Fi
Obrázek: Konec televizního vysílání DVB-T se blíží: Kdy skončí přechod na DVB-T2?
Konec televizního vysílání DVB-T se blíží: Kdy skončí přechod na DVB-T2?
Obrázek: Závislost na mobilu a jak se jí zbavit? Dříve jsme na telefonech trávili 18 minut denně, dnes jsou to hodiny
Závislost na mobilu a jak se jí zbavit? Dříve jsme na telefonech trávili 18 minut denně, dnes jsou to hodiny

Závislost na mobilu je nepříjemným problémem, který dokáže snížit kvalitu života nejen závislému. Trpět mohou i lidé kolem. Závislost má...

Zavřít