Zběsilé přeskakování online videí zvyšuje pocit nudy znatelněji než soustředně sledování jednoho příspěvku. Mnoho uživatelů přitom videa na sociálních sítích přeskakuje, aby se rychle zabavilo. Zjistili to vědci z kanadské univerzity v Torontu. Jako důvod zmiňují nedostatečné ponoření se do obsahu.
Uživatelé na sociálních platformách pro sdílení videí, jako je TikTok nebo YouTube, už dnes často nevydrží kontinuálně sledovat jedno video. Spíše se snaží zabavit jejich rychlým „projížděním“, kvůli čemuž jim ovšem uniká sdělení.
K této praxi se někteří lidé uchylují, když pociťují nudu nebo zrovna nemají čas věnovat se obsahu do hloubky, případně hledají nějakou zábavnou „perlu“. Bohužel to ale vede k pocitům nudy, ukázal výzkum.
Hlavní autorka výzkumu Katy Tamová z Univerzity Toronto Scarborough se svým týmem provedla sedm různých experimentů s účastí 1200 respondentů. Uživatelé, kteří rychle přeskakují online videa, z toho nakonec nic nemají, zjistili vědci.
Čím delší dobu videa střídají, tím více se nudí. Zejména TikTok se přitom na krátká videa, která nutí k rychlému přeskakování, specializuje. Lidé na sociální síti hledají jednoduchou zábavu, nakonec ale hrozí, že dostanou jen jednoduchou nudu.
Problémy s trpělivostí
Tamová vysvětlila, že při rychlém přepínání videí se do obsahu skutečně neponoříme. Hledáme sice něco zajímavého, ale nenacházíme to, protože se obsahu dostatečně nevěnujeme. Vzniká tak jakýsi nudný začarovaný kruh.
„Potěšení často pramení z toho, že se do videa ponoříme, a ne z toho, že ho projíždíme,“ upozornila Tamová, jejíž práce se shoduje s dalšími studiemi na tohle téma. Závěry expertů se setkávají v tom, že lidé hledají na sociálních sítích snadnou úlevu od nudy.
Tento pocit přitom zhoršují samotné chytré telefony. Studie publikovaná v časopise Journal of Experimental Psychology upozorňuje, že spíše než hledat tlačítko rychlého přetáčení nebo video rovnou přeskočit, je lepší učit se na obsah soustředit.
Vypovídá to navíc i něco o trpělivosti mladých lidí, kteří přeskakují videa, ale třeba i hudbu kvůli neschopnosti soustředit se. Pokud se vrátíme k sociálním platformám, takoví uživatelé si navíc koledují o problémy s prokrastinací nebo závislost.