Po Evropské unii a USA se přidává i třetí velký antimonopolní úřad – a to ten britský.
Velká Británie se chce zaměřit na mobilní obchody Applu a Androidu a už od začátku si nebere servítky – nazývá je „faktickým duopolem“, což značí, jaký náhled na obě firmy má.
Podle britských úřadů drží Google a Apple jedinečnou pozici na mobiolní trhu díky své kontrole unifikovaného ekosystému čítajícího operační systém, obchod s aplikacemi a webový prohlížeč. To může podle Británie vést k nezamýšleným důsledkům pro spotřebitele, který tím ztrácí některé z možností volby. Regulátoři se, ve shodě s EU a USA, také obávají sníženého tempa inovací a vyšších cen pro zákazníky.
Na ostří nože
Antimonopolní úřady ostrovní mocnosti se prozatím drží pouze na úrovni studie; formální řízení zatím zahájeno nebude, a Britové zřejmě počkají na otevření nového úřadu pracovně nazývaného Digital Markets Unit.
Stanoveným cílem vypracovávané studie má být zhodnocení, zda trh operuje tak, jak má a zda pracuje „v zájmu zákazníků“.
Antimonopolní úřad shání také výpovědi vývojářů aplikací a jejich zkušenosti s vývojem pro jeden nebo oba operační systémy a obchody s aplikacemi. Právě zákazníci jsou ti, kteří na údajné nerovnosti a monopolní praktiky v Play Storu a App Storu upozornili jako první.
Nejvíce vody rozšířil Epic, který výrazně tlačí na Apple a nic nenapovídá tomu, že by se situace měla uklidnit. Spíše naopak – tato první vyšetřování, která simultánně probíhají v různých regionech, jsou jen prvním krokem k debatě, k níž se rychle schyluje ve Spojených státech: Zda nějak omezit, či rozdělit, velké IT společnosti.
Příprava na dělení
Facebook se kupříkladu na tuto alternativu připravuje dlouhodobě, spekuluje se, že užší propojení Instagramu, Facebooku a WhatsAppu například přišlo právě proto, aby úřadům firma zamezila případné nucené oddělení společností.
V USA jsou technologické společnosti velké téma, a jedna z velmi mála věcí, na níž se shodnou republikáni i demokraté. Vývoj budeme pozorně sledovat – zatím nelze s jistotou říct, jak se bude dále situace vyvíjet. Zda přijde další „velké dělení“ jako nastalo před mnoha lety s AT&T si předpovědět skutečně netroufáme.
Zdroj: Engadget