Velká část inzerentů dala od Twitteru ruce pryč hned po jeho převzetí Elonem Muskem. Další odešli poté, co miliardář souhlasně na platformě, kterou přejmenoval na X, okomentoval antisemitistický příspěvek. Sociální síť přitom přežívá na příjmech z reklamy. Hrozba zkrachování je opravdu reálná.
Když novinář BBC James Clayton dělal v dubnu jeden z mnoha rozhovorů s Elonem Muskem, tak podle svých slov pochopil, jak je inzerce pro Twitter, dnes už známý jako X, klíčová.
Jenomže většina inzerentů odešla hned po Muskově převzetí platformy za 44 miliard dolarů kvůli moderování obsahu a kontroverznímu Muskovi. Další odešli poté, co miliardář v polovině listopadu v komentářích souhlasil s příspěvkem, podle něhož podporují Židé nenávist vůči bílým.
Od X pak dali ruce pryč například Disney a Apple a nejnověji i Walmart. Podnikatel si navíc zatloukl další hřebík do rakve, když během rozhovoru na konferenci deníku The New York Times DealBook doslovně poslal tyto inzerenty do pr*ele.
Pro kdysi velký Twitter může znít slovo krach nemyslitelně. Tento ponurý scénář je ale reálný. Vždyť sám Musk tuto hrozbu během rozhovoru přiznal, když naznačil, že bojkot inzerentů může vést ke konci společnosti.
„Co tento reklamní bojkot udělá, je to, že zabije společnost. Celý svět bude vědět, že tito inzerenti firmu zabili, a my to velmi podrobně zdokumentujeme,“ prohlašoval podnikatel. Jaké by měl možnosti, kdyby se tento scénář naplnil?
Muska to může stát víc než jenom X
Ačkoli nejsou k dispozici aktuální čísla, asi 90 procent příjmů sociální sítě pramenily v roce 2022 z reklamy, upozorňuje dále BBC. Dosahovaly zhruba čtyř miliard dolarů, přičemž letos se odhadují na pouhých 1,9 miliard dolarů.
Mark Gay z poradenské společnosti Ebiquity přitom uvedl, že nic nenasvědčuje tomu, že by se kterýkoli z inzerentů k Muskovi vrátil. „Peníze jsou pryč a nikdo z nich tam nezavádí strategie na reinvestice,“ upozornil Gay.
Společnost má dva velké výdaje – mzdy pro zbývající zaměstnance (velkou část z nich Musk propustil, aby tyto výdaje seškrtal) a dluh ve výši 13 milionů dolarů, které si podnikatel půjčil, aby mohl dokončit odkoupení Twitteru.
Společnost musí zaplatit každý rok 1,2 miliardy dolarů na úrocích. Pokud si nebude moci dovolit splácet úroky z půjček a platit své zaměstnance, pak skutečně může zkrachovat. To by však byl extrémní scénář a Musk by se mu snažil vyhnout.
Musk by mohl rozprodat další akcie své společnosti Tesla a mohl by vyjednat s bankami lepší podmínky splátek. Pokud by však nebyl Musk schopen dluh splácet a s bankami se nedohodl, musel by vyhlásit bankrot.
Banky by se pak mohly pokusit prosadit změnu vedení ve společnosti X a Muskova pověst by byla v troskách. Také by to mělo závažný dopad na to, jak by si mohl miliardář v budoucnu půjčovat od bank peníze.
Jaké má Musk možnosti?
Jediné opravdové řešení, jak tomuto černému scénáři předejít, je najít jiné zdroje příjmů, o což se Musk usilovně snaží. Miliardář chce udělat z X jakousi univerzální platformu pokrývající vše od chatování přes online platby.
Chtěl by také konkurovat Twitchi a spouští audio a video hovory. A nesmíme zapomenout, že X sedí na obrovském množství dat a jeho rozsáhlý archiv konverzací by se dal využít k výcvik chatbotů. X tedy určitě potenciál má.
Ani jedna z těchto možností ale není řešením z krátkodobého hlediska a nezaplní díru, která vznikla po odchodu inzerentů.
Zdroje: BBC, NYT