Pozor na poslední aktualizaci Windows 10, restartuje počítače a způsobuje problémy

Počítač se sám restartuje a nejdou nainstalovat aktualizace. Zdrojem problému může být právě poslední aktualizace operačního systému Windows. Po posledním updatu hlásí podivné chování počítače uživatelé po celém světě. Co s tím?

Uživatelé reportují problémy s poslední aktualizací Windows 10. Po úterním updatu se některým uživatelům po celé světě náhodně restartují počítače. Další uživatelé reportují problém s instalací aktualizací jako takových.

Obrázek: Pozor na poslední aktualizaci Windows 10, restartuje počítače a způsobuje problémy

V diskuzním vláknu na službě Reddit a na komunitním fóru Microsoftu jsou v posledních dnech nejčastěji reportovány chyby 0x800f0982, 0xe0000100, a 0x80073701.

Vedle problémů s instalací jsou zmiňovány právě náhodné restarty počítače. Problém se podle některých diskutujících objevuje ve Windows 10 od verze 1903. Jiným podivné chování PC začalo znepříjemňovat život až po větší kumulativní aktualizaci toto úterý.

Obrázek: Pozor na poslední aktualizaci Windows 10, restartuje počítače a způsobuje problémy

Kumulativní aktualizace Windows 10 (KB4512501) může na některých počítačích způsobit problémy.

Ačkoliv se zdá, že problém se netýká zdaleka všech uživatelů, může kvůli restartům značně znepříjemnit život. Pokud jste počítač ještě neaktualizovali, můžete odsunout aktualizaci. V případě, že jste již vše nainstalovali a s problémy si nepotýkáte, nemusíte dělat nic.

Více článků o Windows:

Jak odinstalovat aktualizaci Windows?

  1. Klikněte na „Start“ a vyhledejte „Update“.
  2. Otevřete „Nastavení služby Windows Update“.
  3. Klikněte na „Zobrazit historii aktualizací“.
  4. Vyberte „Odinstalovat aktualizace“.
  5. Otevře se okno, kde vyberete konkrétní aktualizaci a tu můžete kliknutím na „Odinstalovat“ odstranit.

Obrázek: Pozor na poslední aktualizaci Windows 10, restartuje počítače a způsobuje problémy

Uživatelé, kteří mají s počítačem problémy a zaznamenali náhodné restarty, mohou poslední update odebrat. Postup je jednoduchý, nicméně jej doporučujeme pouze zkušenějším uživatelům.

29 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
František Mlejnek

Takže tu aktualizaci vypnuli a kdo ji ještě nemá, tak může zůstat klidný?

Lukáš Voříšek

Bohužel nikoliv, aktualizace je aktivní. Vzhledem k tomu, že problém nemají všichni uživatelé ji Microsoft nechal venku. Pokud nicméně dělá problémy, je lepší ji odstranit a počkat na opravu.

Olda

Apple je bez Jobse uz v haji. Nejhodnotejsi firma svet zila z jeho napadu. Dnes uz resi jen rameckya cenu. A Microsoft? Jen sracky. Skoda ze Jobs nezije a nespolupracuje s Muskem. Svet by mel cestu.

Jaja Nene

Pořád se nedá žít z minulosti.
Vývoj pokračuje, kupředu se tlačí jiné firmy.

montelbrus

no hlavně že to vychvalujete do nebe

Ing. Jiří Karbusický

Žádná novinka. Počítač pod Win 10 se mi místo vypnutí restartuje takřka pokaždé poslední dva roky. Firemní IT mi s tím vůbec nepomohl. Podobných závad bych mohl vyjmenovat celou řadu. Win 10 je úplná katastrofa, drží mne u něj jen aplikace, o které bych přechodem na jiný systém přišel.

Tom

Zajímavé, já mám win 10 sice nedobrovolně, notebook nemá podporu ovladačů pro jiný systém, nicméně za ty 2 roky jsem si na něj zvykl a nemám naprosto žádný problém, žádné pády, žádné restarty, žádné zamrzání, vše běží naprosto bezvadně. A tak se naskýtá otázka.. Je to vina Win nebo uživatele?… Číst více »

Palika

Opravdu zajímavé. To jste asi světlá výjímka. Po aktualizaci mi neustále restartuje „noťas“ a vůbec, co mě kdosi přesvědčil k nainstalování Win10, jsem nespokojený.

Tom

A to já spokojený jsem. Více než na Win 7 a to jsem si sedmičky pochvaloval.

Tom

Agent Microsoftu:-D?

Dáša

Jo, taky jsem si nedávno koupila noťas a W10 mi ho aktualizuje pořád – je pomalý a občas si dělá co chce… myslela jsem si, že když ho vyměním za starý, bude to ok, ale opak je pravdou, lituju, že jsem si starý nenechala 🙁

Jirka

Něco jako 1903 se mi nainstalovalo, pak nejméně 3x oznámilo, že „automatické opravy nelze provést“. Neměl jsem trpělivost, se tím zabývat, pokaždé jsem jen klikl na Vypnout a překvapivě to teď už chodí normálně, ale poslední aktualizace je 1803 (KB4507435) z 8.8.2019, takže se to asi samo odinstalovalo. V nastavení… Číst více »

Dáša

Přesně to dělá i mně a taky už to vypínám, kdysi jsem to nechala běžet tři dny a furt to nebylo hotové – taky jsem chytla pěknýho nerva a taky už to vypínám… ano, trošku se to zrychlilo, ale žádná sláva teda, zlatej starej noťas… W10 mám asi za trest… Číst více »

Tom

😀 Si člověk říká, co tam provádíš za zvěrstva, že nesmíš notebook vypnout 😀

Palika

Zvěrstva? Mně dělá to samé a pokud vím, tak i spoustě dalších lidí. Nejsou tu jen odborníci, ale také „jen“ běžní uživatelé a proto nechápu vaši ironickou poznámku.

Tom

Neboť nejsem odborník, ale též běžný uživatel. Ono jde především o to, jak a co daný uživatel provádí, neboť jestli nesmí vypnout notebook, protože při startu má systém snahu provést opravu, tak si musel nějakým způsobem nabořit systém..

Jirka

Takže když to chodí bez problémů vám, tak to musí chodit všem, protože jinak si nějak nabořili systém, hmm zajímavá teorie. To musím ještě promyslet, ale nechci tu dělat chytrého :-D. Jen ještě upřesním, že NB můžu samozřejmě vypnout úplně nebo do režimu hibernace, ale NE do režimu spánku, protože… Číst více »

Jirka

oprava: NASTANE modrá smrt

Tom

Ano, pokud mě chodí bez problému, tak to znamená, že ten jemuž systém nefunguje si jej nějakým způsobem nabořil. To je čistá logika. Program „Systém“ buď funguje a funguje všem nebo nefunguje a pak nefunguje nikomu. Nic mezi tím. (Bavíme se o zařízení, které má továrně předinstalovaný Win10, nebavíme se… Číst více »

Jirka

Tome – zdá se, že tomu více rozumíte. Můžete mi poradit, jak odnabořit systém nebo jak je možné, že stejný problém má více uživatelů? Všichni udělali přesně totéž? Po aktualizaci nb i5 z W7 na W10 mi „Režim spánku“ fungoval nejméně rok. Změna nastala během noci po aktualizaci W10. Nic… Číst více »

Lukáš Voříšek

Jirko, Tom nemá zcela pravdu. Windows se mohou různě chovat na různých zařízeních nehledě na uživatele. Problémem mohou být mj. ovladače a další programy, které jsou často předinstalovány na vašem PC. Microsoft to má v tomto ohledu mnohem složitější než Apple. Tisíce kompatibilních zařízení s různou konfigurací je těžké obsloužit… Číst více »

Tom

Lukáš: Ovladače především pro notebooky jsou přímo navrhované pro konkrétní zařízení. Výrobci zařízení odesílají informace o sestavě přímo vývojářům hardware, kteří pro dané zařízení programují specifické ovladače, Proto, když je třeba něco aktualizovat, se vždy doporučuje navštívit stránky výrobce zařízení a zkontrolovat dostupnost aktualizací. Nejní doporučeno stahovat aktualizace přímo od… Číst více »

Jirka

Tome a Lukáši, děkuji Vám za podrobné informace. Možná jsem objevil Ameriku, ale třeba to někomu se stejným problémem pomůže. Do hledání a reinstalace ovladačů se mi nechtělo, to by mohlo u mě dopadnout ošklivě, ale zkusil jsem: klik na Start > Nastavení > Aktualizace a zabezpečení > Odstranit potíže… Číst více »

Jirka

PS: Nastavení nebylo měněno. Po čtyřech dnech bezvadného fungování nastala opět modrá smrt, pokusy o opravy, automatické opravy nešly provést. Po asi 10 neúspěšných restartech pomohlo až v nastavení pro pokročilé z příkazového řádku spustit wininit.exe, jinak by byl nb asi na vyhození. Režim spánku nefunguje.

Tom

Super hláška a logika!! Ještě teď se směji nahlas, jen čekám na další povedený odborný vtip!:-)

serialkrek

nevim jak všichni ale mne jede na 100 procent

Helena

Něco podobného mi dělala aktualizace v dubnu. Při pokusu odinstalovat (výše uvedeným postupem) update to skončilo tak, ze se to v průběhu odinstalaci samo zrovna zrestartovalo a tím tak pokazilo, že pomohla jen úplná přeinstalace systému.

Veru

Ten návod na odstranění je super, akorát ta jediná aktualizace, která mi ten počítač úplně zabila, tam v té možnosti pro odstranění není :/ Jsem úplný laik, naistalování téhle aktualizace byla první a poslední věc, kterou jsem se rozhodla udělat na vlastní pěst, aniž bych se ptala jiných lidí. Nevíte… Číst více »

Jan

No potěš koště. Mám Windows 7 a 8.1, a po zkušenostech s desítkami, si oba starší systémy rád ponechám. Operační systém v ceně licence za několik tisíc se jen tak podělává, protože indové to posrali. Propustili lidi z testovacího oddělení, a desítky tak dělají z uživatele pokusného králíka. Microsofte bravo.

Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Obrázek: Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?