První dojmy. Mount&Blade: Bannerlord je Warband s hezčí grafikou

Z dlouho očekávaného pokračování legendárního sandboxového strategického RPG panují trochu rozpolcené pocity.

Na jednu stranu hra naplnila to, co slíbila: Že bude vylepšeným Warbandem, enormně populárním dílem celé série.

Problém ale je, že se téhle formule drží možná až příliš striktně. Po 9 nahraných hodinách je množství rozdílů mezi Warbandem a Bannerlordem až děsivě zanedbatelné: Hezčí grafika neskryje identický pohybový a soubojový systém, stejné principy i obdobné vítězné strategie.

Obrázek: První dojmy. Mount&Blade: Bannerlord je Warband s hezčí grafikou

Umělá inteligence oponentů je inteligentnější, na strategické i taktické mapě, o tom žádná; že by ovšem o mnoho překonávala modéry naprogramované AI pro různé modifikace do Warbandu, o tom by šlo úspěšně polemizovat. Lezení po žebříku je funkční a opravené, to lze jedině pochválit.

Stabilita ale není žádná sláva – hra mi během 9 hodin spadla přinejmenším 5x, některé questy jsou zabugované a dle zkušenosti některých uživatelů je hra velmi špatně optimalizovaná a zasekává se či vůbec nejede. My jsme problém nezaznamenali, ale sestava poháněná GPU RTX 2070 a výkonnější i7 novější generace od Intelu nemá problém skoro s ničím, takže tuto skutečnost nemůžeme objektivně posoudit. Zkušenosti popsané uživateli na Steamu a na fórech ale nejsou zrovna pozitivní.

Obrázek: První dojmy. Mount&Blade: Bannerlord je Warband s hezčí grafikou

Úvodní část hry, tedy tvorba postavy a dětské krůčky v nekompromisním a krutém světě, je naprosto stejná. Stejné příběhy, stejné zážitky, pořád to samé dokola. To není nutně špatně, tohohle receptu se prakticky nejde nabažit, nicméně přesto by člověk očekával po mnoha letech vývoje o něco větší pocit. Naprosto nepochopitelné jsou potom opakující se dialogy, které jsou přímo okopírované z Warbandu. Tady lze snad jen věřit, že toto tvůrci skutečně změní, neboť hra bude stále ještě chvíli v podobě Early Access. Chvílí je myšlen přibližně rok – vážně, je ještě hodně na čem pracovat.

Zatím se totiž cenovka nějakých 45 euro zdá krutě přestřelená i na Early Access; ukáže ale až čas. Pokud však nejste skalními fanoušky série (nebo fanoušky předběžných přístupů), doporučil bych ještě vyčkat alespoň do doby, než se TaleWorld podaří vychytat nejhorší bugy. Což v jejich případě může zabrat hodně, ale opravdu hodně času.

Obrázek: První dojmy. Mount&Blade: Bannerlord je Warband s hezčí grafikou

Předběžný přístup ale ukazuje i pozitivní věci. Dobývání hradů je zábavnější než kdy dřív; přiložené screenshoty nechť jsou ochutnávkou. Možnosti tvorby vlastního klanu a království jsou výrazně rozšířeny, frakcí je více a jsou rozmanitější. O zbytek se jistojistě postarají modifikace.

S temi Bannerlord výrazně počítá, což je dobře – modifikace byly jádrem životnosti Warbandu a budou nepochybně i Bannerlordu.

Obrázek: První dojmy. Mount&Blade: Bannerlord je Warband s hezčí grafikou

Snad jen questy ve vesnicích se zbytečně často opakují, je jich opravdu jen pár, ale i na to je čas. Předběžný přístup sice není slibovaná plná hra, ale na to už si člověk za poslední roky od TaleWorld zvykl. Doplnění lze v těchto místech očekávat, a doufejme, že i v počátečních částech kampaně. Ty pozdější totiž působí o poznání propracovaněji, obzvláště co se správy vlastního království týče. Tak daleko jsme se ale zatím pořádně nedostali, a tudíž těžko soudit; z obdobných důvodů také čekáme na udělení hodnocení.

Obrázek: První dojmy. Mount&Blade: Bannerlord je Warband s hezčí grafikou

Pořád je to ovšem skvělá zábava, je co dělat a hra nutí hráče trávit nad hrou až příliš mnoho času (budiž já toho důkazem, neb oněch 9 hodin jsem nahrál pouze s přestávkami na jídlo a samozřejmě práci). Přesto se ale nelze vyhnout určitému pocitu prázdnoty; toho obsahu mělo po tolika letech vývoje být prostě více, obzvláště, když TaleWorlds vytrvale krmili očekávání hráčů dalšími a dalšími informacemi o novinkách.

Raději moc nezmiňuji o naprosto otřesných obličejích, které tvůrci propůjčili postavám hry. To, doufejme, opraví velice brzy – dívat se na ně je totiž odpuzující a naprosto kazí zážitek ze hry.

Obrázek: První dojmy. Mount&Blade: Bannerlord je Warband s hezčí grafikou

TaleWorlds, ptáme se: Vážně vám tohle přijde jako normální lidský obličej? Toto není nějaká náhodná obličejová grimasa, takto se daná postava tváří pořád, stejně jako většina ostatních. Mina je navíc jedna z lepších.

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
crom

pises recenzy o hre kdyz odehrajes 9h?? ztoho jsi tak 5 h psal recenzy…hra je je narozdil od warbandu odost lepsi. ai fakt krok dopredu a uz vubec ze jsi za tu kratickou dobu vubec stihnul pradnou bitvu rak to pochybuju?. souboje jsou take odost lepsi. by me zajimalo kdo… Číst více »

Obrázek: Domácí bezpečnostní kamera v podobě létajícího dronu? Skvělý nápad, řekl si Amazon
Domácí bezpečnostní kamera v podobě létajícího dronu? Skvělý nápad, řekl si Amazon
Obrázek: Amazon oznámil vlastní cloudovou herní platformu Luna
Amazon oznámil vlastní cloudovou herní platformu Luna
Obrázek: Už žádné placené doplňky k Chromu. Google mění pravidla
Už žádné placené doplňky k Chromu. Google mění pravidla
Obrázek: Muskův startup Neuralink implantuje čipy do mozku. Má řešit poranění míchy či trvalé poškození mozku
Muskův startup Neuralink implantuje čipy do mozku. Má řešit poranění míchy či trvalé poškození mozku
Obrázek: Jak se vrátit ke starému vzhledu Facebooku? Pomohou rozšíření pro prohlížeče
Jak se vrátit ke starému vzhledu Facebooku? Pomohou rozšíření pro prohlížeče
Obrázek: VPN řešení pro firmy zcela zdarma? Synology překvapilo a nabízí licenci na svou VPN Plus až do září 2021
VPN řešení pro firmy zcela zdarma? Synology překvapilo a nabízí licenci na svou VPN Plus až do září 2021
Obrázek: Canon reaguje na nedostatek webkamer na trhu: Stačí fotoaparát a program do PC
Canon reaguje na nedostatek webkamer na trhu: Stačí fotoaparát a program do PC
Obrázek: Problém se zvukem po namočení telefonu: Reproduktor chrastí a nehraje nahlas. Jak vše napravit?
Problém se zvukem po namočení telefonu: Reproduktor chrastí a nehraje nahlas. Jak vše napravit?
Obrázek: Studenti se zapojují do boje proti koronaviru, hned několik projektů má ČVUT a UK, aktivní jsou i brněnské univerzity
Studenti se zapojují do boje proti koronaviru, hned několik projektů má ČVUT a UK, aktivní jsou i brněnské univerzity

Fakulta FIT ČVUT se účastní hned několika projektů, které mají za cíl pomoci nalézt vakcínu proti koronaviru, případně pro usnadnění...

Zavřít