První dojmy. Mount&Blade: Bannerlord je Warband s hezčí grafikou

Z dlouho očekávaného pokračování legendárního sandboxového strategického RPG panují trochu rozpolcené pocity.

Na jednu stranu hra naplnila to, co slíbila: Že bude vylepšeným Warbandem, enormně populárním dílem celé série.

Problém ale je, že se téhle formule drží možná až příliš striktně. Po 9 nahraných hodinách je množství rozdílů mezi Warbandem a Bannerlordem až děsivě zanedbatelné: Hezčí grafika neskryje identický pohybový a soubojový systém, stejné principy i obdobné vítězné strategie.

Obrázek: První dojmy. Mount&Blade: Bannerlord je Warband s hezčí grafikou

Umělá inteligence oponentů je inteligentnější, na strategické i taktické mapě, o tom žádná; že by ovšem o mnoho překonávala modéry naprogramované AI pro různé modifikace do Warbandu, o tom by šlo úspěšně polemizovat. Lezení po žebříku je funkční a opravené, to lze jedině pochválit.

Stabilita ale není žádná sláva – hra mi během 9 hodin spadla přinejmenším 5x, některé questy jsou zabugované a dle zkušenosti některých uživatelů je hra velmi špatně optimalizovaná a zasekává se či vůbec nejede. My jsme problém nezaznamenali, ale sestava poháněná GPU RTX 2070 a výkonnější i7 novější generace od Intelu nemá problém skoro s ničím, takže tuto skutečnost nemůžeme objektivně posoudit. Zkušenosti popsané uživateli na Steamu a na fórech ale nejsou zrovna pozitivní.

Obrázek: První dojmy. Mount&Blade: Bannerlord je Warband s hezčí grafikou

Úvodní část hry, tedy tvorba postavy a dětské krůčky v nekompromisním a krutém světě, je naprosto stejná. Stejné příběhy, stejné zážitky, pořád to samé dokola. To není nutně špatně, tohohle receptu se prakticky nejde nabažit, nicméně přesto by člověk očekával po mnoha letech vývoje o něco větší pocit. Naprosto nepochopitelné jsou potom opakující se dialogy, které jsou přímo okopírované z Warbandu. Tady lze snad jen věřit, že toto tvůrci skutečně změní, neboť hra bude stále ještě chvíli v podobě Early Access. Chvílí je myšlen přibližně rok – vážně, je ještě hodně na čem pracovat.

Zatím se totiž cenovka nějakých 45 euro zdá krutě přestřelená i na Early Access; ukáže ale až čas. Pokud však nejste skalními fanoušky série (nebo fanoušky předběžných přístupů), doporučil bych ještě vyčkat alespoň do doby, než se TaleWorld podaří vychytat nejhorší bugy. Což v jejich případě může zabrat hodně, ale opravdu hodně času.

Obrázek: První dojmy. Mount&Blade: Bannerlord je Warband s hezčí grafikou

Předběžný přístup ale ukazuje i pozitivní věci. Dobývání hradů je zábavnější než kdy dřív; přiložené screenshoty nechť jsou ochutnávkou. Možnosti tvorby vlastního klanu a království jsou výrazně rozšířeny, frakcí je více a jsou rozmanitější. O zbytek se jistojistě postarají modifikace.

S temi Bannerlord výrazně počítá, což je dobře – modifikace byly jádrem životnosti Warbandu a budou nepochybně i Bannerlordu.

Obrázek: První dojmy. Mount&Blade: Bannerlord je Warband s hezčí grafikou

Snad jen questy ve vesnicích se zbytečně často opakují, je jich opravdu jen pár, ale i na to je čas. Předběžný přístup sice není slibovaná plná hra, ale na to už si člověk za poslední roky od TaleWorld zvykl. Doplnění lze v těchto místech očekávat, a doufejme, že i v počátečních částech kampaně. Ty pozdější totiž působí o poznání propracovaněji, obzvláště co se správy vlastního království týče. Tak daleko jsme se ale zatím pořádně nedostali, a tudíž těžko soudit; z obdobných důvodů také čekáme na udělení hodnocení.

Obrázek: První dojmy. Mount&Blade: Bannerlord je Warband s hezčí grafikou

Pořád je to ovšem skvělá zábava, je co dělat a hra nutí hráče trávit nad hrou až příliš mnoho času (budiž já toho důkazem, neb oněch 9 hodin jsem nahrál pouze s přestávkami na jídlo a samozřejmě práci). Přesto se ale nelze vyhnout určitému pocitu prázdnoty; toho obsahu mělo po tolika letech vývoje být prostě více, obzvláště, když TaleWorlds vytrvale krmili očekávání hráčů dalšími a dalšími informacemi o novinkách.

Raději moc nezmiňuji o naprosto otřesných obličejích, které tvůrci propůjčili postavám hry. To, doufejme, opraví velice brzy – dívat se na ně je totiž odpuzující a naprosto kazí zážitek ze hry.

Obrázek: První dojmy. Mount&Blade: Bannerlord je Warband s hezčí grafikou

TaleWorlds, ptáme se: Vážně vám tohle přijde jako normální lidský obličej? Toto není nějaká náhodná obličejová grimasa, takto se daná postava tváří pořád, stejně jako většina ostatních. Mina je navíc jedna z lepších.

2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
crom

pises recenzy o hre kdyz odehrajes 9h?? ztoho jsi tak 5 h psal recenzy…hra je je narozdil od warbandu odost lepsi. ai fakt krok dopredu a uz vubec ze jsi za tu kratickou dobu vubec stihnul pradnou bitvu rak to pochybuju?. souboje jsou take odost lepsi. by me zajimalo kdo… Číst více »

Obrázek: Američtí piloti budou vyzbrojeni tryskovými drony s vlastními střelami
Američtí piloti budou vyzbrojeni tryskovými drony s vlastními střelami
Obrázek: USB-C v Apple iPhone 15: Vše, co potřebujete vědět o „novém“ konektoru
USB-C v Apple iPhone 15: Vše, co potřebujete vědět o „novém“ konektoru
Obrázek: O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
Obrázek: Jako chřipka: ChatGPT se stává díky studentům sezónním jevem
Jako chřipka: ChatGPT se stává díky studentům sezónním jevem
Obrázek: O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
Obrázek: Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Obrázek: Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?
Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?
Obrázek: PlayStation 5 čeká obří aktualizace. Přidá Dolby Atmos a možnost používat dva ovladače jako jeden
PlayStation 5 čeká obří aktualizace. Přidá Dolby Atmos a možnost používat dva ovladače jako jeden