Hudba může být další oblastí, kde generativní AI způsobí revoluci. Společnost Google zveřejnila výzkum popisující systém MusicLM, který vytváří hudbu libovolného žánru z pouhého textového zadání.
Nejedná se o první generátor hudby s umělou inteligencí. Stejnou oblastí se zabývají projekty jako AudioML společnosti Google a Jukebox společnosti OpenAI. Model MusicLM a rozsáhlá tréninková databáze (280 000 hodin hudby) však AI pomáhají vytvářet hudbu opravdu na míru každému scénáři a každé situaci.
Složí soundtracky a zhudební obrazy
Umělá inteligence MusicLM (ukázky k přehrání) dokáže nejen kombinovat žánry a nástroje, ale také psát skladby pomocí abstraktních pojmů, které jsou pro počítače běžně obtížně uchopitelné. Jak takové zadání může vypadat? AI jednoduše formou textu napíšete, že chcete nechat vygenerovat hybrid taneční hudby a reggaetonu s „vesmírnou, nadpozemskou“ melodií, která vyvolává „pocit úžasu a úcty„, a MusicLM to dokáže. Technologie dokáže vytvořit melodie i na základě broukání, pískání nebo třeba popisu obrazu. Příběhový režim dokáže spojit několik popisů dohromady a vytvořit DJ set nebo soundtrack.
Stejně jako mnoho jiných generátorů umělé inteligence má i MusicLM své nedostatky. Některé skladby znějí podivně a vokály bývají nesrozumitelné. A i když jsou výstupy lepší, než byste čekali, občas jsou přehnaně repetitivní.
MusicLM si nevyzkoušíte. Kvůli autorským právům
Bohužel, MusicLM v dohledné době k volnému použití nebude. Stejně jako u jiných generátorů umělé inteligence společnosti Google ji výzkumníci neuvolňují pro veřejnost kvůli obavám z porušení autorských práv. Zhruba jedno procento hudby vytvořené v době zveřejnění bylo zkopírováno přímo z tréninkových skladeb. Otázky týkající se licencování hudby AI sice nebyly vyřešeny, ale v roce 2021 Eric Sunray (nyní pracuje pro Asociaci hudebních vydavatelů) ve své bílé knize naznačil, že existuje dostatek souvislých stop původních zvuků, aby hudba vygenerovaná AI mohla porušovat práva na reprodukci.
Umělá inteligence už má v hudbě své místo. Umělci jako Holly Herndon a Arca využívají algoritmy k tvorbě alb a muzejních soundtracků. Ty jsou však buď kolaborativní (jako u Herndonové), nebo záměrně nepředvídatelné (jako u Arcy). MusicLM zatím zkušené skladatele z nejvyšší ligy zdaleka nedokáže nahradit. Jako šikovný asistent by se však uplatnit mohla už nyní.