Možnost nákupu Tesly za Bitcoin skončila nečekaně rychle. Musk však nyní vzkázal, že to s Bitcoinem myslí nadále vážně. Tesla podle něj čeká na moment, kdy bude většina energie využívaná pro těžbu BTC pocházet z obnovitelných zdrojů.
Tesla začala v březnu roku 2021 přijímat Bitcoin jakožto možnost platby za své elektromobily. Kryptoměna na to reagovala růstem ceny, neboť se jednalo o jednu z mnoha pozitivních zpráv pro celý trh. Již dříve automobilka mj. oznámila, že přibližně 32 miliard Kč investovala do BTC.
Manipuluje Musk s cenou? Miliardář se brání
O to větší bylo překvapení, když po sérii pochvalných tweetů směrem ke kryptoměnám ze strany Elona Muska došlo k částečnému odprodeji BTC držených Teslou. Automobilka sice prodala jen cca 10 % svých bitcoinů, ale i to společně s tweety Muska stačilo k prudkému poklesu ceny. Vše vyvrcholilo kritikou Bitcoinu ze strany Elona Muska, který jej označil za neekologický, přičemž Tesla zároveň přestala bitcoiny za své vozy přijímat.
This is inaccurate. Tesla only sold ~10% of holdings to confirm BTC could be liquidated easily without moving market.
When there’s confirmation of reasonable (~50%) clean energy usage by miners with positive future trend, Tesla will resume allowing Bitcoin transactions.
— Elon Musk (@elonmusk) June 13, 2021
Až bude Bitcoin z 50 % fungovat z obnovitelných zdrojů, začne Tesla platby v BTC znovu přijímat. Podle některých kritiků tomu tak v případě Bitcoinu dávno je, neboť se často využívá přebytečná či obnovitelná energie. Musk zároveň s kritikou Bitcoinu začal podporovat projekt kryptoměny Dogecoin, která vznikla jako parodie, ale letos se i díky Muskovi a Tesle vyšplhala mezi nejhodnotnější kryptoměny na trhu.
Tesla s Bitcoinem počítá, jen ho chce zelenější
Ať už šlo o účelovou manipulaci či nikoliv, Musk v dalších tweetech zdůraznil, že technologii stále věří a nepopírá důležitost Bitcoinu. Chce však, aby byl ekologičtější, neboť celá síť nyní spotřebuje ročně více energie, než Kazachstán či Filipíny. Původ energie je podle Muska zatím sporný a je třeba více tlačit na obnovitelné zdroje.
Jaká je aktuální spotřeba Bitcoinu? Ukázat se to snaží tzv. Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index (CBECI), který nabízí mj. srovnání s jednotlivými státy i pohled do historie.
Musk nezůstal jen u prázdných slov a v USA se setkal, společně s Michaelem Saylorem (investorem a velkým zastáncem Bitcoinu), s těžaři. Na jednání se řešila ekologie, obnovitelné zdroje i vize na vznik Rady pro těžbu Bitcoinu.
Bitcoin se v posledních dnech vzpamatovává z předchozího propadu. Pomohly tomu mj. pozitivní zprávy z celého světa, kde těžaři přecházejí na obnovitelné zdroje, nebo světu alespoň konečně hlasitě ukazují, že tak již dávno činí.
Zdroj: Twitter