Muskova největší raketa Starship explodovala při startu. Ve skutečnosti však může jít o součást plánu

Poslední start dosud největší a nejvýkonnější rakety společnosti SpaceX skončil hned několik minut po startu výbuchem. Jednalo se však skutečně o neúspěch, nebo havárie firmě Elona Muska naopak pomůže?

Dosud nejčerstvější počin SpaceX, nový model raketového systému Starship, měl v druhé polovině dubna světu ukázat to nejlepší ze svých možností. Podle původních plánů měla raketa v budoucnu sloužit k přepravě lidí například k povrchu Marsu. Úspěch jejího testovacího startu tak měl odstartovat novou éru meziplanetárního cestování.

Obrázek: Muskova největší raketa Starship explodovala při startu. Ve skutečnosti však může jít o součást plánu

Raketa Starship se 20. dubna 2023 dočkala svého testovacího letu. Ten však trval pouze několik minut. Zdroj: Se souhlasem SpaceX

Místo toho však Starship několik minut po zážehu explodovala. Podle předběžných zpráv byl nejspíš na vině nefunkční systém oddělení boosteru od hlavní části lodi, který výbuch zapříčinil. Již několik hodin po neúspěchu startu se však začaly objevovat spekulace o tom, že zdánlivé selhání může pro Muska být naopak velmi výhodné.

Selhání systémů či záměrné zničení?

Jednou ze záhad, které testovací let doprovázely, byl například samotný výbuch. V prvních okamžicích letu tak nebylo hned patrné, zda-li došlo k explozi v důsledku selhání systémů plavidla, či k aktivaci tzv. Flight Termination System, který má za úkol zničit Starship v případě, že dojde k výraznému odchýlení od dráhy letu či ztrátě manévrovatelnosti. Samotná SpaceX navíc před startem upozornila na skutečnost, že šance na úspěch mise, tedy vyslat raketu na oběžnou dráhu Země, jsou vpravdě malé, a cílem je tak spíše shromáždit potřebná data o prvních fázích letu. Znamená to tedy, že Musk zničil raketu úmyslně?

Obrázek: Muskova největší raketa Starship explodovala při startu. Ve skutečnosti však může jít o součást plánu

Pro start rakety zvolila společnost SpaceX svou základu v Texasu. Okolí je prakticky neobydlené. Zdroj: Se souhlasem SpaceX

Jak může zdánlivý neúspěch mise Muskovi pomoci

Podle expertů, kteří své názory sdíleli s agenturou Reuters, je kompletní destrukce lodi jedním z učebnicových příkladů úspěšného selhání. Garrett Reisman, vesmírný inženýr podílející se na projektech NASA i SpaceX, tvrdí, že opěvování tohoto neúspěchu, který však má v celkovém měřítku obchodní a politické strategie firmy velmi nízké dopady, je ve skutečnosti jen součást plánu. S ohledem na to, že šlo o nepilotovaný let, který navíc startoval z poměrně izolované základny Gulf Coast Starbase, kde i riziko případného dopadu trosek rakety do obydlených oblastí, se tak kromě ztráty samotné rakety nemělo vedení SpaceX čeho obávat.

Ačkoliv tak mohla exploze rakety Starship pro společnost znamenat aktuální finanční ztráty, v dlouhodobém měřítku se podle Reismana firmě podaří se po peněžní stránce zahojit mnohem rychleji než v případě úspěchu letu.

I Tanya Harrison, zaměstnankyně Outer Space Institute, který je součástí Univerzity Britské Kolumbie, se přiklání k názoru, že testování, byť předem neúspěšných letů, je pro posun vývoje vesmírných plavidel naprosto stěžejní. Pokud se tak některé systémy brzy ukáží jako nevyhovující, není třeba jejich zdokonalováním strávit další roky, a inženýři se mohou věnovat jiným alternativám.

Obrázek: Muskova největší raketa Starship explodovala při startu. Ve skutečnosti však může jít o součást plánu

Neúspěšný start raketového systému Starship může společnosti SpaceX otevřít nové možnosti ve vývoji kosmických plavidel. Zdroj: Se souhlasem SpaceX

V konečném důsledku se tak možná nasazení největší a nejvýkonnější rakety z dílny SpaceX do skutečných vesmírných misí díky nedávnému selhání dočkáme možná dříve, než bylo původně plánováno. Musk by tak znovu dokázal, že je navzdory některým svým eskapádám velmi úspěšným stratégem, který dopředu předvídá své kroky.

Zdroje: 1, 2, 3

Obrázek: Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Obrázek: Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?
Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?