Na vlastní uši: Sennheiser AMBEO Soundbar má 13 reproduktorů, které vás obklopí zvukem

Už na loňském veletrhu IFA v Berlíně ukazoval Sennheiser prototyp zařízení, které v sobě kombinuje celou 5.1.4 reprosoustavu. Jde o obrovský soundbar, který má neskutečných 13 reproduktorů a je schopný vytvořit kolem diváka úžasný prostorový zvuk, který nejde jen ze stran, ale i ze shora.

Na novinářské akci IFA Global Press Conference, která se koná každoročně, aby zde partneři nechali nahlédnout pod pokličku tomu, co se chystá, byl k vidění už finální produkt jménem Sennheiser AMBEO Soundbar. Oproti výstavišti, kde si každý vystavovatel postaví místnost vhodnou pro ukázku, se zde jednalo o běžný pokoj v prostorách hotelů, který není tak rovný jako dokonalá jednoúčelová místnost.

Jedná se o první soundbar od Sennheiseru a rovnou míří na nejvyšší příčky. Integruje totiž rovnou prostorový zvuk ve formě Dolby Atmos, DTS:X nebo MPEG-H. K tomu je většinou potřeba větší počet reproduktorů než jen 2 u stereo zvuku, případně 6 či 8 u prostorového zvuku ve formě 5.1 nebo 7.1. Sennheiser AMBEO Soundbar v sobě má celkem 13 reproduktorů a je schopný nahradit reprosoustavu 5.1.4. Právě třetí číslice jsou stropní reproduktory, které rozšiřují běžný prostorový zvuk na 3D zvuk (např. Dolby Atmos nebo DTS:X).

Něco málo o zvuku

Celé kino v jednom zařízení

V České republice jsou již pár let některé kinosály vybaveny technologií Atmos, kdy jsou osazeny i stropní reproduktory a zvuk je tak nejen kolem vás, ale i nad vámi. Po té, co se tato technologie rozšířila ve filmu i kinech, se dostala i do obýváků. Z počátku jste však potřebovali upravit obývák a doplnit stropní reproduktory nebo s tím počítat při stavbě rodinného domu.

Vlevo běžný prostorový zvuk v sestavě 5.1 (2 přední, 1 prostřední, 2 zadní, 1 subwoofer), vpravo sestava 5.1.4 (2 přední, 1 prostřední, 2 zadní, 1 subwoofer, 2 stropní) jako je třeba Dolby Atmos, DTS:X apod.

Později se objevily reproduktory, které místo integraci do stropu využívají odrazu. Reproduktor pro stropní efekty je na vrchu předních reproduktorů v určitém náklonu a zvuk se od stropu jen odráží. V tomto případě je po celé místnosti 6 nebo 8 reproduktorů (případně další 2 nebo 4 ve stropě, pokud pozemní nemají funkci odrazu).

Pokud ale nemáte dostatek prostoru, je soundbar jedinou možností. Na trhu je celkem velké množství těchto produktů od sestavy 2.0 (stereo) až po 7.1.4 kanálů třeba od Samsungu.

Obrázek: Na vlastní uši: Sennheiser AMBEO Soundbar má 13 reproduktorů, které vás obklopí zvukem

Technologie, kalibrační mikrofon a magie

Pro perfektní prostorový zvuk je potřeba dodržet správné rozmístění reproduktorů a u těch stropních to platí o to víc. Některé AV přijímače již v minulosti měli možnosti kalibrace podle prostoru pomocí externího mikrofonu nebo mobilní aplikace. Na stejné spoléhá i AMBEO Soundbar od Sennheiseru. Ten má sám o sobě 13 reproduktorů, z nichž dva jsou boční a dva horní, aby pokryli veškerý prostor. Právě odrazy jsou velmi závislé na prostoru a nábytku v něm.

Obrázek: Na vlastní uši: Sennheiser AMBEO Soundbar má 13 reproduktorů, které vás obklopí zvukem

Minulý týden jsme měli možnost si vše poslechnout v hotelovém pokoji, který nebyl zcela bez překážek. Byly zde skříně a květiny, které všechny ovlivňují jakékoliv odrazy. K dispozici bylo několik ukázek, z filmů třeba Blade Runner 2049 nebo německý fotbalový zápas, při kterém bylo použito 14 mikrofonů pro zaznamenání zvuku na stadionu. Mezi běžným stereo zvukem a plným prostorovým se dá přepínat jedním tlačítkem na ovladači.

Stereo zvuk se samozřejmě nemůže rovnat jakémukoliv prostorovému zvuku. Nicméně výkon soundbaru je neuvěřitelný. Nenahradí sice kompletní sestavu reproduktorů, především zadní část byla o něco slabší, ale i tak vás zvuk naprosto pohltí. Basy jsou silné i bez externího subwooferu a prostorový zvuk vás dokonale obklopuje.

Možnosti připojení k televizi nebo jiným zdrojům zvuku jsou také zajímavé. Jde o 3 HDMI 2.0a, optický vstup, 3,5 mm Jack konektor, Bluetooth a WiFi. Skvělou zprávou je, že AMBEO Soundbar podporuje také Google Chromecast, takže jej lze použít na bezdrátové přehrávání hudby z mobilních zařízení nebo i videa do televize. Pro spárování přes Bluetooth je také možnost využít technologie NFC. Soundbar má vpředu OLED displej, na kterém lze zobrazovat informace o vstupech nebo i vlastní text.

Sennheiser AMBEO Soundbar se v následujících týdnech dostane na trh za cenu přibližně 65 tisíc korun. Může se to zdát mnoho, jelikož se podobný dá sehnat i za 30 tisíc korun. Nicméně v případě pořízení receiveru a celé sestavy (kvalitnějších) reproduktorů se dostaneme na cenu minimálně stejnou.

Zdroj: vlastní, IFA Global Press Conference

Obrázek: Chromebookům se daří, dominují PC trhu. Prodeje rostou HP i Lenovu
Chromebookům se daří, dominují PC trhu. Prodeje rostou HP i Lenovu
Obrázek: Vodní pára na Ganymede? Stará data pomáhají k novým objevům
Vodní pára na Ganymede? Stará data pomáhají k novým objevům
Obrázek: Nedostatek polovodičů firmy znatelně pociťují, mezi nimi i Tesla
Nedostatek polovodičů firmy znatelně pociťují, mezi nimi i Tesla
Obrázek: Nabíjení přímo ze silnice: Starý koncept v novém kabátku
Nabíjení přímo ze silnice: Starý koncept v novém kabátku
Obrázek: Jak platit Bitcoinem menší částky? Rychle a levně s Lightning Network
Jak platit Bitcoinem menší částky? Rychle a levně s Lightning Network
Obrázek: Vadí vám nové počasí ve Windows 10? Poradíme, jak ho z lišty odstranit
Vadí vám nové počasí ve Windows 10? Poradíme, jak ho z lišty odstranit
Obrázek: Dříve za peníze, nyní zdarma: Nástroje Google Workspace jsou nyní k dispozici každému
Dříve za peníze, nyní zdarma: Nástroje Google Workspace jsou nyní k dispozici každému
Obrázek: I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware
I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware
Obrázek: LG představilo rolovatelnou TV, která se sama složí. Je úžasná a bude stát jmění
LG představilo rolovatelnou TV, která se sama složí. Je úžasná a bude stát jmění

Televize, která může zcela změnit umístění nábytku v bytě či domě nebo samotné projektování a výstavbu. Už totiž nemusí být...

Zavřít