Na vlastní uši: Sennheiser AMBEO Soundbar má 13 reproduktorů, které vás obklopí zvukem

Už na loňském veletrhu IFA v Berlíně ukazoval Sennheiser prototyp zařízení, které v sobě kombinuje celou 5.1.4 reprosoustavu. Jde o obrovský soundbar, který má neskutečných 13 reproduktorů a je schopný vytvořit kolem diváka úžasný prostorový zvuk, který nejde jen ze stran, ale i ze shora.

Na novinářské akci IFA Global Press Conference, která se koná každoročně, aby zde partneři nechali nahlédnout pod pokličku tomu, co se chystá, byl k vidění už finální produkt jménem Sennheiser AMBEO Soundbar. Oproti výstavišti, kde si každý vystavovatel postaví místnost vhodnou pro ukázku, se zde jednalo o běžný pokoj v prostorách hotelů, který není tak rovný jako dokonalá jednoúčelová místnost.

Jedná se o první soundbar od Sennheiseru a rovnou míří na nejvyšší příčky. Integruje totiž rovnou prostorový zvuk ve formě Dolby Atmos, DTS:X nebo MPEG-H. K tomu je většinou potřeba větší počet reproduktorů než jen 2 u stereo zvuku, případně 6 či 8 u prostorového zvuku ve formě 5.1 nebo 7.1. Sennheiser AMBEO Soundbar v sobě má celkem 13 reproduktorů a je schopný nahradit reprosoustavu 5.1.4. Právě třetí číslice jsou stropní reproduktory, které rozšiřují běžný prostorový zvuk na 3D zvuk (např. Dolby Atmos nebo DTS:X).

Něco málo o zvuku

Celé kino v jednom zařízení

V České republice jsou již pár let některé kinosály vybaveny technologií Atmos, kdy jsou osazeny i stropní reproduktory a zvuk je tak nejen kolem vás, ale i nad vámi. Po té, co se tato technologie rozšířila ve filmu i kinech, se dostala i do obýváků. Z počátku jste však potřebovali upravit obývák a doplnit stropní reproduktory nebo s tím počítat při stavbě rodinného domu.

Vlevo běžný prostorový zvuk v sestavě 5.1 (2 přední, 1 prostřední, 2 zadní, 1 subwoofer), vpravo sestava 5.1.4 (2 přední, 1 prostřední, 2 zadní, 1 subwoofer, 2 stropní) jako je třeba Dolby Atmos, DTS:X apod.

Později se objevily reproduktory, které místo integraci do stropu využívají odrazu. Reproduktor pro stropní efekty je na vrchu předních reproduktorů v určitém náklonu a zvuk se od stropu jen odráží. V tomto případě je po celé místnosti 6 nebo 8 reproduktorů (případně další 2 nebo 4 ve stropě, pokud pozemní nemají funkci odrazu).

Pokud ale nemáte dostatek prostoru, je soundbar jedinou možností. Na trhu je celkem velké množství těchto produktů od sestavy 2.0 (stereo) až po 7.1.4 kanálů třeba od Samsungu.

Obrázek: Na vlastní uši: Sennheiser AMBEO Soundbar má 13 reproduktorů, které vás obklopí zvukem

Technologie, kalibrační mikrofon a magie

Pro perfektní prostorový zvuk je potřeba dodržet správné rozmístění reproduktorů a u těch stropních to platí o to víc. Některé AV přijímače již v minulosti měli možnosti kalibrace podle prostoru pomocí externího mikrofonu nebo mobilní aplikace. Na stejné spoléhá i AMBEO Soundbar od Sennheiseru. Ten má sám o sobě 13 reproduktorů, z nichž dva jsou boční a dva horní, aby pokryli veškerý prostor. Právě odrazy jsou velmi závislé na prostoru a nábytku v něm.

Obrázek: Na vlastní uši: Sennheiser AMBEO Soundbar má 13 reproduktorů, které vás obklopí zvukem

Minulý týden jsme měli možnost si vše poslechnout v hotelovém pokoji, který nebyl zcela bez překážek. Byly zde skříně a květiny, které všechny ovlivňují jakékoliv odrazy. K dispozici bylo několik ukázek, z filmů třeba Blade Runner 2049 nebo německý fotbalový zápas, při kterém bylo použito 14 mikrofonů pro zaznamenání zvuku na stadionu. Mezi běžným stereo zvukem a plným prostorovým se dá přepínat jedním tlačítkem na ovladači.

Stereo zvuk se samozřejmě nemůže rovnat jakémukoliv prostorovému zvuku. Nicméně výkon soundbaru je neuvěřitelný. Nenahradí sice kompletní sestavu reproduktorů, především zadní část byla o něco slabší, ale i tak vás zvuk naprosto pohltí. Basy jsou silné i bez externího subwooferu a prostorový zvuk vás dokonale obklopuje.

Možnosti připojení k televizi nebo jiným zdrojům zvuku jsou také zajímavé. Jde o 3 HDMI 2.0a, optický vstup, 3,5 mm Jack konektor, Bluetooth a WiFi. Skvělou zprávou je, že AMBEO Soundbar podporuje také Google Chromecast, takže jej lze použít na bezdrátové přehrávání hudby z mobilních zařízení nebo i videa do televize. Pro spárování přes Bluetooth je také možnost využít technologie NFC. Soundbar má vpředu OLED displej, na kterém lze zobrazovat informace o vstupech nebo i vlastní text.

Sennheiser AMBEO Soundbar se v následujících týdnech dostane na trh za cenu přibližně 65 tisíc korun. Může se to zdát mnoho, jelikož se podobný dá sehnat i za 30 tisíc korun. Nicméně v případě pořízení receiveru a celé sestavy (kvalitnějších) reproduktorů se dostaneme na cenu minimálně stejnou.

Zdroj: vlastní, IFA Global Press Conference

Obrázek: Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Obrázek: Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?
Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?