Mediální revoluce. Sociální sítě jako skutečný symbol postfaktické éry

Internet jako takový pozměnil celý svět, způsob, jakým žijeme, pracujeme a trávíme volný čas. Symbolem postfaktické doby je ale nejviditelnější součást internetu – sociální sítě.

Facebook, Instagram, Twitter, YouTube a mnoho, mnoho dalších. Naprostá většina našich čtenářů bude používat alespoň jednu z těchto služeb – někteří všechny. Tak moc rozšířené sociální sítě jsou, a tak běžnými se stávají.

Během několika (až téměř dvou desítek) let se z malých platforem sdružujících třeba studenty jedné univerzity (Facebook) proměnily v jedny z nejvlivnějších služeb na naší planetě. Miliardy lidí na nich tráví klidně denně celé hodiny, a slouží pro jejich pobavení, pro získávání zpráv a informací, pro sociální život, nákupy a mnoho dalšího. Staly se všeobecnými platformami na všechno; jako dříve bylo v USA Yahoo a jako je u nás Seznam, sociální sítě svým osobitým způsobem aspirují na něco podobného: Na službu, kde člověk najde vše, co potřebuje; a hlavně to, co chce.

Obrázek: Mediální revoluce. Sociální sítě jako skutečný symbol postfaktické éry

Kontroverzní platformy miliard

Říct, jak nás ovlivňují a jak na nás působí dlouhodobě, je ještě brzo. Studií už je docela hodně, a jejich výsledky jsou jen zřídka pozitivní, ovšem nic to nemění na tom, že sociální média dokážou hýbat celými státy. Arabské jaro (svými důsledky značně neúspěšné a destruktivní) ovlivnil právě internet se sociálními sítěmi.

Sociální platformy se také staly velice oblíbeným cílem dezinformátorů a celkově šíření všemožných nepravdivých zpráv, polopravd a konspiračních teorií. Vskutku, ještě nikdy nebylo vyvolávání chaosu či šíření propagandy tak jednoduché, jako je v dnešní době: A imunní nejsem prakticky nikdo. Ačkoliv se pomalu začínají do povědomí lidí prosekávat informace o tom, jak dezinformace rozpoznat a jak se jim bránit, i tahle změna potrvá roky. Schopnosti dezinformátorů mezitím rychle rostou, i díky novým technologickým možnostem, jako jsou děsivá deepfake videa.

Ne, symbolem doby není virtuální realita, není to umělá inteligence, robotizace, hypermoderní výrobní závody, superrychlá samořiditelná auta a ani všemocný, všudypřítomný internet. Jsou to sociální sítě, kombinace všeho dobrého a všeho špatného, která ukazuje všechny tváře toho, co internet ve skutečnosti představuje. Jeden z jejich méně známých, ale o to děsivějších prvků je třeba přežití digitálních identit dlouho poté, co jejich vlastníci už odpočívají v pokoji.

Obrázek: Mediální revoluce. Sociální sítě jako skutečný symbol postfaktické éry

Také se ocitají často pod legislativní palbou. Antimonopolní řízení, žaloby, PTSD moderátorů, kontroverzní způsoby regulace obsahu, cenzura… právníci toho mají na rukou hodně, k tomu všemu čelí mnoha bezpečnostním hrozbám a únikům dat. A samozřejmě, nyní Twitterem a Facebookem otřásá v základech to, že zrušili účet amerického prezidenta Donalda Trumpa – zcela bezprecedentní krok, který do budoucna ovlivní způsob, jak budou sociální sítě zacházet s příspěvky známých osobností.

Jsem zvědavý, co přinesou příští roky. Doba pandemie totiž důležitost sociálních sítí ještě výrazně umocnila.

Komentář

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Obrázek: OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší