Hubbleův vesmírný teleskop se přepnul do nouzového režimu. NASA se nyní snaží problém se zastaralým počítačem vyřešit. Zatím marně.
Hubbleův vesmírný teleskop už nepatří k nejmladším, na oběžné dráze se ostatně pohybuje už 31 let, ale nový problém se ukazuje jako obzvláště nepříjemný. Jak uvádí agentura NASA ve svém prohlášení, již téměř týden se inženýři snaží odstranit závadu na počítači uvnitř vesmírného teleskopu.
K poruše došlo 13. června a řídícímu středisku se nepodařil ani jeden z pokusů o opravu. 14. června se nepodařilo restartovat počítač, ani přepnout na záložní paměťový modul. NASA selhala i při opakovaných pokusech o kontakt s oběma moduly 17. června.
Teleskop a jeho vědecké přístroje jsou stále v dobrém stavu, uvedla agentura, ačkoli operátoři z preventivních důvodů přepnuli přístroje do nouzového režimu.
Hubble má problémy s počítačem
Nejedná se o první podobnou závadu v tomto roce. V březnu strávila NASA několik dní oživováním teleskopu po softwarové chybě v hlavním letovém počítači. Zároveň si musela poradit s problémem u širokoúhlé kamery. Stejně jako v případě kamery může i v případě aktuálních problémů hrát roli stáří teleskopu.
Hubbleův palubní počítač je standardním modelem NASA Standard Spacecraft Computer-1 (NSSC-1) z 80. let minulého století. Obsahuje dvě výpočetní jednotky a paměťové moduly CMOS. NASA zkoumá, zda není chyba v paměťových modulech.
Servis na oběžné dráze už NASA v minulosti zvládla
Agentura nyní používá záložní počítačový modul, k jehož aktivaci došlo po neúspěšnému restartu systému. NASA podle svých prohlášení stále počítá s tím, že zvládne problém na dálku opravit. Pokud ne, existuje zde možnost servisního zásahu, jako tomu bylo v minulosti při úpravě solárních panelů a zrcadla.
Hubbleův vesmírný dalekohled má do jisté míry nahradit Vesmírný dalekohled Jamese Webba, který podle posledních informací odstartuje na oběžnou dráhu kolem Země v listopadu 2021. Ponese kvalitnější optiku, kamery, výkonnější počítače i přesnější měřící přístroje. Doufejme však, že Hubbleův vesmírný dalekohled ještě neřekl své poslední slovo, stále jde totiž o nesmírně cenný zdroj dat.
Zdroj: NASA