Aeronet i Protiproud už neexistují, CZ.NIC zablokovalo weby šířící dezinformace

Správce české domény sdružení CZ.NIC se odhodlalo k bezprecedentnímu kroku a na doporučení vlády České republiky zablokovalo vybrané dezinformační weby, které jsou ohrožením národní bezpečnosti ČR.

Jedná se o známé dezinformační weby Aeronet.cz, Protiproud.cz, Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz. V době psaní článku skutečně není žádný z webů dostupný. Řešení CZ.NIC obejít samozřejmě jde, neboť se týká pouze domény (nikoli webu samotného), pro majoritu uživatelů však půjde o nepřekonatelnou překážku.

„Agrese Ruské federace vůči Ukrajině dlouhodobě doprovází dezinformační kampaň v řadě internetových médií, která využívají českou národní doménu. Protože se tyto informace cíleně nezakládají na pravdě a prokazatelně podněcují k šíření vykonstruovaných fám, sdělení a nestability ve společnosti, rozhodli jsme se po konzultacích s nejvyššími představiteli státu tato výrazná dezinformační internetová média zablokovat,“ uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

Zvolené kroky sdružení CZ.NIC jsou zcela mimořádné. Ukazují, jak vážně český stát a jeho klíčové instituce berou dezinformační kanály, a to je v době války na Ukrajině nesmírně důležitá informace. CZ. NIC souvislost s válkou na Ukrajině přímo zmiňuje.

Krok je na sociálních sítích velmi kontroverzní. Část uživatelů jej kritizuje jakožto cenzuru, nedůvěru ve schopnost občanů zpracovávat informace a jakožto potenciálně nebezpečný krok. Jiní CZ.NIC chválí za boj proti ruským dezinformacím a jasné ukotvení hodnot České republiky. Situaci budeme nadále sledovat.

Zdroj: CZ.NIC

8 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Karel

Ale prdlajs. Stačí si pingnout všechny dotčené servery a pak upravit etc/hosts a jede se vesele dál. CZ.NIC si akorát způsobí problémy, protože domény s příponou .cz se ve světě stanou neprodejné. Navíc tím, že to udělali porušili mezinárodní dohody. Takže klídek Davídku….

Trollo

Posíláme klíčenku pro prvního ruského trolla v diskuzi. Ty weby mely být dávno zrušené.

Aristotele

A ty klíčenky jsou jenom pro ruské trolly? Já jsem český skřet, co v osmdesátym devátym zvonil klíčema u Erebordelu! Pro mě tam nic nemáte?

Vendys

Mám to stejně. Taky jsem zvonil a dnes se směju sám sobě. Vědět to kam do dotánou veksláci s naší státností, tak ty klíče tenkrát na místě sežeru.

kollja

Aha, takže nikoliv ze zákona, nýbrž na doporučení vlády vzal NIC.cz právo do svých rukou, což se mu může vrátit v podobě zákazu činnosti.

Aristotele

Chudák Kollja, asi strávil moc času se Svěrákem v metru, když si myslí, že právo a zákon jezdí každých pět minut a bere každého.

Aristotele

Dobře jim tak! Šířit dezinformace proti Imperiu? To se nedělá! Divim se, že jim Anakin rovnou nezakroutil krkem. Přitom je to úplně jasné. Imperium už pomohlo tolika bytostem v galaxii, že se jeho dobré úmysly už snad ani nedají zpochybnit. Stačí se podívat na posledních padesát let. Kam šlápla noha… Číst více »

Vojtíšek

Ondřej Filip, fanatik a demagog, si osobuje právo rozhodovat co je pravda a co je lež. Snaží se eliminovat jiné zprávy, než je oficiální pravda hlásaná vládnoucí pětikolkou. Snaží se být lepší než byl nejlepší propagandista Třetí říše Goebbels. Je to děs a hrůza co dokáží bezcharakterní propagandisté.

Obrázek: Je to malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo... Motorola slaví 95. výročí
Je to malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo… Motorola slaví 95. výročí
Obrázek: Když spadne server. ČMIS ilustruje důležitost recyklace starého hardwaru
Když spadne server. ČMIS ilustruje důležitost recyklace starého hardwaru
Obrázek: Technologie české firmy pomáhá lékařům v boji s nemocničními infekcemi
Technologie české firmy pomáhá lékařům v boji s nemocničními infekcemi
Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch GT 4 41mm. Chytrý šperk pro ženy
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch GT 4 41mm. Chytrý šperk pro ženy
Obrázek: Elektromobily v srdci Prahy: Kde nejvýhodněji nabíjet při návštěvě centra?
Elektromobily v srdci Prahy: Kde nejvýhodněji nabíjet při návštěvě centra?
Obrázek: O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
Obrázek: Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Obrázek: Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?
Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?