NASA musela tento týden učinit nepopulární rozhodnutí. Červnová mise, která měla dopravit zásoby na Mezinárodní vesmírnou stanici, nakonec vůbec neodstartuje. Důvod? Poškozený nákladní modul Cygnus určený k zásobování.
Problém začal nenápadně. 5. března NASA informovala o možném poškození přepravního kontejneru během cesty na startovací komplex na Floridě. Tehdy ještě existovala naděje, že samotná loď zůstala neporušená. Podrobnější inspekce však odhalila horší scénář.

Dokování modulu Cygnus k ISS probíhá s využitím robotického ramena. Foto: Se souhlasem NASA
„Po úvodním vyhodnocení jsme zjistili, že došlo rovněž k poškození nákladního modulu,“ sdělilo ve středu 26. března tiskové oddělení NASA v e-mailovém prohlášení. Posádka ISS tak může na misi NG-22 zapomenout.
ISS opět zachrání SpaceX Elona Muska
Pro posádku na ISS to naštěstí neznamená žádnou katastrofu. NASA prozíravě připravila záložní plán – část kritických zásob se k astronautům dostane při příští misi společnosti SpaceX plánované na duben. Chybějící jídlo či palivo tak na stanici nechybí.
Vyřazená loď od společnosti Northrop Grumman má přitom zajímavou historii. Mělo jít už o 22. zásobovací misi, kterou společnost Northrop Grumman provádí pro NASA. Jejich konkurent SpaceX má na kontě dokonce 32 úspěšných nákladních letů a navíc dopravuje i lidskou posádku.
Inženýři teď prověřují, zda by poškozený modul mohl k ISS letět v budoucnu. Zatím to vypadá, že společnost Northrop Grumman přesměruje své úsilí na přípravu mise NG-23 plánované nejdříve na podzim.
Použitý modul shoří v atmosféře
Na ISS mezitím dokončili odpojení jiného modulu Cygnus – z předchozí mise NG-21. Ten stanici opustil 28. března. Po splnění svého úkolu ho potká stejný osud jako všechny moduly tohoto typu – rozpadne se při průletu atmosférou. Dojít by k tomu mělo již v neděli 30. března.

Odpojení modulu proběhlo úspěšně. Foto: Se souhlasem NASA
Právě v tomto se Cygnus liší od lodí Dragon společnosti SpaceX. Zatímco Dragony jsou konstruovány tak, aby přežily žár při návratu z oběžné dráhy, Cygnus je jednorázové zařízení. Jeho role končí ve chvíli, kdy by se měl vracet domů.
Logistika vesmírných misí je zkrátka náročná. I zdánlivě rutinní mise vyžadují precizní přípravu a mohou je zkomplikovat nečekané faktory. Pro astronauty je fungující zásobovací řetězec naprosto klíčový – nejbližší supermarket je vzdálený přes 400 kilometrů… směrem dolů.
Zdroj: NASA