Naše otisky prstů nejsou unikátní, šokovala vědce umělá inteligence

Otisky prstů, jedinečný podpis každého z nás, nejsou unikátní. V nové studii to s pomocí umělé inteligence (AI) zjistili vědci z Kolumbijské univerzity. Jejich práce by mohla změnit forenzní vědu a vyšetřování trestných činů. A co je nejlepší – vědci netuší, jak k těmto výsledkům jejich AI došla.

Každý člověk je na genetické bázi jedinečný, což se odráží v chování i vzhledu. Příroda má totiž až neuvěřitelný cit pro detail. Na základě jedinečných charakteristik se ve společnosti poznáváme i odlišujeme.

Naše jedinečné obličejové rysy slouží například k odemykání chytrých telefonů, případě mohou prozradit na kamerových systémech či v policejních databázích pachatele trestného činu. Stejně tak fungují i otisky prstů.

Obrázek: Naše otisky prstů nejsou unikátní, šokovala vědce umělá inteligence

Naše otisky prstů nejsou podle AI unikátní, jak jsme předpokládali. Vědci netuší, jak k tomu došla. Zdroj: Unsplash

Otisky prstů chrání soukromí v našich smartphonech, stejně tak nás ale mohou prozradit, pokud spácháme zločin. Jsou totiž jedinečné a jejich přítomnost na místě činu je jasným důkazem, že jsme do kriminální aktivity zapleteni.

Jenomže model umělé inteligence expertů z Kolumbijské univerzity hovoří jinak a zaběhlé tvrzení o unikátnosti otisků prstů rozbíjí. Podle něj se mohu vzory v otiscích prstů u lidí opakovat.

Tým vedený Gabe Guoem vytvořil systém využívající umělé inteligence schopný s velkou přesností rozpoznat otisky prstů jednoho jedince i v případě, že neměl stejný prst pro srovnání. Vědec, jenž nemá žádné předchozí zkušenosti s forenzní vědou, ho otestoval na veřejné databázi americké vlády obsahující 60 tisíc otisků prstů.

Policie už nebude potřebovat vzorový otisk každého jednoho prstu

Tradičně se předpokládá, že každý otisk prstu je unikátní, dokonce i u téhož jedince. Tento předpoklad však nebyl nikdy definitivně prokázán. Otisky prstů jsou při použití dnešních metod efektivní důkazovou metodou pouze při porovnání dvou vzorků stejného prstu. Toto omezení ztěžuje použití otisků na místech činu nebo v autentizačních scénářích, kde se prezentované otisky liší od těch uložených.

Představte si detektivy, kteří získali otisky z dvou různých míst činu, ale jde o otisky různých prstů. Tradiční biometrické systémy by nedokázaly určit, zda se jedná o otisky stejné osoby, pokud nejsou v porovnávací databázi dostupné otisky všech prstů všech podezřelých.

Tým vědců tvrdí, že můžeme překonat stávající omezení tím, že využijeme netradiční rysy otisků prstů. Nedávné studie naznačují, že vzory otisků prstů mohou být částečně geneticky určené, což implikuje možnost podobností mezi otisky různých prstů téže osoby. Hlavní objev týmu z Kolumbijské univerzity spočívá v tvrzení, že otisky různých prstů téže osoby mají silné podobnosti. Tyto podobnosti jsou většinou dány orientací papilárních linií. Tento vztah vědci odhalili trénováním dvojice hlubokých neuronových sítí, které předpovídaly, zda jsou dva vzorky otisků prstů od stejné osoby, i když ne nutně stejného prstu.

Revoluce pro forenzní vědu?

Jak upozornila televize BBC, systém byl schopen spárovat otisky prstů z různých prstů s přesností 75 až 90 procent. Dokázal jednoduše rozeznávat jednotlivé otisky prstů a určit, které patří stejnému jedinci. Důsledky tohoto zjištění mohou být opravdu významné.

AI by mohla zefektivnit forenzní vědu více než desetinásobně. Mohla by pomoci při řešení zločinů a osvobozování nevinných lidí. Časopisy zabývající se forenzní vědou však práci kvůli zaběhlé představě unikátnosti otisků prstů nejprve odmítly.

Obrázek: Naše otisky prstů nejsou unikátní, šokovala vědce umělá inteligence

AI by mohla usnadnit forenzní vyšetřování vražd. Zdroj: Unsplash

Vědci však reagovali vylepšením přesnosti a publikací v časopise Science Advances. Je tady ale háček: „Ještě nevíme, jak to AI dělá,“ přiznal Hod Lipson, robotik z Kolumbijské univerzity, který na studii dohlížel.

On se domnívá, že AI neanalyzovala větvení a koncové body otisků prstů, tak jak je obvyklé, ale úhly a zakřivení v jejich středu. Odhalila tak nový typ forenzního markeru. Vědci ale upozorňují, že jejich model ještě není připraven k využití v terénu.

Otisky prstů se na místech činu většinou nacházejí ve špatné kvalitě a model AI ještě není dostatečně přesný k tomu, aby mohl být do forenzního vyšetřování začleněn. Jedná se však o příslib do budoucna.

Zdroje: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jose

Statisticky jde o jev možný. Ano mohou být jedinci se stejnou signaturou. Otázkou je zda ve stejném čase. Ale s přibývajícím počtem lidí se pravděpodobnost zvyšuje.

Obrázek: Honor Magic 6 Pro dostal první aktualizaci. Aktivovala AI funkci Magic Portal
Honor Magic 6 Pro dostal první aktualizaci. Aktivovala AI funkci Magic Portal
Obrázek: Jako robíci z Červeného trpaslíka: Chytrá AI lampička od Xiaomi sleduje vaše ruce a chová se jako mazlíček
Jako robíci z Červeného trpaslíka: Chytrá AI lampička od Xiaomi sleduje vaše ruce a chová se jako mazlíček
Obrázek: Doogee má s Českem velké plány. Na MWC 2024 představilo skládací FLIP X a chytrý prsten
Doogee má s Českem velké plány. Na MWC 2024 představilo skládací FLIP X a chytrý prsten
Obrázek: GPU vs. CPU: O kolik akcelerace AI na GPU urychlí práci ve Photoshopu? Změřili jsme rozdíl s NVIDIA RTX 4070
GPU vs. CPU: O kolik akcelerace AI na GPU urychlí práci ve Photoshopu? Změřili jsme rozdíl s NVIDIA RTX 4070
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu