Naše otisky prstů nejsou unikátní, šokovala vědce umělá inteligence

Otisky prstů, jedinečný podpis každého z nás, nejsou unikátní. V nové studii to s pomocí umělé inteligence (AI) zjistili vědci z Kolumbijské univerzity. Jejich práce by mohla změnit forenzní vědu a vyšetřování trestných činů. A co je nejlepší – vědci netuší, jak k těmto výsledkům jejich AI došla.

Každý člověk je na genetické bázi jedinečný, což se odráží v chování i vzhledu. Příroda má totiž až neuvěřitelný cit pro detail. Na základě jedinečných charakteristik se ve společnosti poznáváme i odlišujeme.

Naše jedinečné obličejové rysy slouží například k odemykání chytrých telefonů, případě mohou prozradit na kamerových systémech či v policejních databázích pachatele trestného činu. Stejně tak fungují i otisky prstů.

Obrázek: Naše otisky prstů nejsou unikátní, šokovala vědce umělá inteligence

Naše otisky prstů nejsou podle AI unikátní, jak jsme předpokládali. Vědci netuší, jak k tomu došla. Zdroj: Unsplash

Otisky prstů chrání soukromí v našich smartphonech, stejně tak nás ale mohou prozradit, pokud spácháme zločin. Jsou totiž jedinečné a jejich přítomnost na místě činu je jasným důkazem, že jsme do kriminální aktivity zapleteni.

Jenomže model umělé inteligence expertů z Kolumbijské univerzity hovoří jinak a zaběhlé tvrzení o unikátnosti otisků prstů rozbíjí. Podle něj se mohu vzory v otiscích prstů u lidí opakovat.

Tým vedený Gabe Guoem vytvořil systém využívající umělé inteligence schopný s velkou přesností rozpoznat otisky prstů jednoho jedince i v případě, že neměl stejný prst pro srovnání. Vědec, jenž nemá žádné předchozí zkušenosti s forenzní vědou, ho otestoval na veřejné databázi americké vlády obsahující 60 tisíc otisků prstů.

Policie už nebude potřebovat vzorový otisk každého jednoho prstu

Tradičně se předpokládá, že každý otisk prstu je unikátní, dokonce i u téhož jedince. Tento předpoklad však nebyl nikdy definitivně prokázán. Otisky prstů jsou při použití dnešních metod efektivní důkazovou metodou pouze při porovnání dvou vzorků stejného prstu. Toto omezení ztěžuje použití otisků na místech činu nebo v autentizačních scénářích, kde se prezentované otisky liší od těch uložených.

Představte si detektivy, kteří získali otisky z dvou různých míst činu, ale jde o otisky různých prstů. Tradiční biometrické systémy by nedokázaly určit, zda se jedná o otisky stejné osoby, pokud nejsou v porovnávací databázi dostupné otisky všech prstů všech podezřelých.

Tým vědců tvrdí, že můžeme překonat stávající omezení tím, že využijeme netradiční rysy otisků prstů. Nedávné studie naznačují, že vzory otisků prstů mohou být částečně geneticky určené, což implikuje možnost podobností mezi otisky různých prstů téže osoby. Hlavní objev týmu z Kolumbijské univerzity spočívá v tvrzení, že otisky různých prstů téže osoby mají silné podobnosti. Tyto podobnosti jsou většinou dány orientací papilárních linií. Tento vztah vědci odhalili trénováním dvojice hlubokých neuronových sítí, které předpovídaly, zda jsou dva vzorky otisků prstů od stejné osoby, i když ne nutně stejného prstu.

Revoluce pro forenzní vědu?

Jak upozornila televize BBC, systém byl schopen spárovat otisky prstů z různých prstů s přesností 75 až 90 procent. Dokázal jednoduše rozeznávat jednotlivé otisky prstů a určit, které patří stejnému jedinci. Důsledky tohoto zjištění mohou být opravdu významné.

AI by mohla zefektivnit forenzní vědu více než desetinásobně. Mohla by pomoci při řešení zločinů a osvobozování nevinných lidí. Časopisy zabývající se forenzní vědou však práci kvůli zaběhlé představě unikátnosti otisků prstů nejprve odmítly.

Obrázek: Naše otisky prstů nejsou unikátní, šokovala vědce umělá inteligence

AI by mohla usnadnit forenzní vyšetřování vražd. Zdroj: Unsplash

Vědci však reagovali vylepšením přesnosti a publikací v časopise Science Advances. Je tady ale háček: „Ještě nevíme, jak to AI dělá,“ přiznal Hod Lipson, robotik z Kolumbijské univerzity, který na studii dohlížel.

On se domnívá, že AI neanalyzovala větvení a koncové body otisků prstů, tak jak je obvyklé, ale úhly a zakřivení v jejich středu. Odhalila tak nový typ forenzního markeru. Vědci ale upozorňují, že jejich model ještě není připraven k využití v terénu.

Otisky prstů se na místech činu většinou nacházejí ve špatné kvalitě a model AI ještě není dostatečně přesný k tomu, aby mohl být do forenzního vyšetřování začleněn. Jedná se však o příslib do budoucna.

Zdroje: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jose

Statisticky jde o jev možný. Ano mohou být jedinci se stejnou signaturou. Otázkou je zda ve stejném čase. Ale s přibývajícím počtem lidí se pravděpodobnost zvyšuje.

Obrázek: Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?