Nástupce legendárního Concordu? Boom už prodal přes 200 letadel

Boom Overture je vyvíjené nadzvukové dopravní letadlo, které má urychlit osobní dopravu a zalepit dlouholetou díru po konci Concordu, který zvládl cestu mezi Evropou a USA za pouhé 3 hodiny.

Concorde byl sice luxusní a rychlý, ale kvůli nešťastné nehodě v roce 2000 a vysokým provozním nákladům nakonec neuspěl. Jedna z největších světových leteckých společností nyní vsadila na úspěch nadzvukového proudového letadla Boom, které se Concordu v mnohém podobá. Společnost American Airlines oznámila, že se dohodla na koupi 20 letadel Overture od společnosti Boom s možností nákupu dalších 40 letadel, pokud vše půjde dobře.

Tato dohoda je jedním z nejsilnějších projevů podpory společnosti Boom a překonává potenciální závazek společnosti United Airlines, která se loni zavázala k nákupu 50 letadel. Celkem již Boom k srpnu 2022 získal objednávky na více než 200 letadel. Na startup, který ještě nepostavil funkční osobní letadlo, jde o slušný úspěch.

Obrázek: Nástupce legendárního Concordu? Boom už prodal přes 200 letadel

Boom Overture dokáže letět rychlostí 1,7 machu (2 083 km/h), zatímco Concorde dokázal 2,04 machu (2 180 km/h). Foto: Se souhlasem Boom

V provozu do roku 2029

Na začátku roku společnost Boom oznámila, že postaví výrobní závod na mezinárodním letišti Piedmont Triad v Severní Karolíně. Společnost očekává, že stavba „Overture Superfactory“ začne ještě letos a výroba bude následovat v roce 2024 – ačkoli první dokončené letadlo z továrny vzlétne až někdy v roce 2026. Širšího nasazení se máme dočkat do roku 2029. Přesto to společnosti Boom nebrání v tom, aby byla ohledně úspěchu Overture optimistická.

Společnost předpokládá, že letadlo s rychlostí 1,7 machu uletí cestu mezi Newarkem a Londýnem za méně než čtyři hodiny a ze San Francisca do Tokia přibližně za šest hodin. Společnost také tvrdí, že Overture bude letadlem s nulovými emisemi oxidu uhličitého díky své schopnosti létat na 100% udržitelná letecká paliva.

Zdroj: Boom

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Kouk

V USA se nelíbila hlučnost Concorde a tak mohl v USA využívat jen jedno letiště ,,/snad se nepletu/. Jaká je hlučnost jeho konkurenta z USA?

Obrázek: Novinky ze světa AI #6: Světový summit za dveřmi, ChatGPT vyvíjí vlastního robota a české firmy se učí využívat funkcí umělé inteligence
Novinky ze světa AI #6: Světový summit za dveřmi, ChatGPT vyvíjí vlastního robota a české firmy se učí využívat funkcí umělé inteligence
Obrázek: Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Obrázek: Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Obrázek: Izrael chce ulevit silnicím, plánuje přepravní flotilu dronů
Izrael chce ulevit silnicím, plánuje přepravní flotilu dronů
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu