Nástupce legendárního Concordu? Boom už prodal přes 200 letadel

Boom Overture je vyvíjené nadzvukové dopravní letadlo, které má urychlit osobní dopravu a zalepit dlouholetou díru po konci Concordu, který zvládl cestu mezi Evropou a USA za pouhé 3 hodiny.

Concorde byl sice luxusní a rychlý, ale kvůli nešťastné nehodě v roce 2000 a vysokým provozním nákladům nakonec neuspěl. Jedna z největších světových leteckých společností nyní vsadila na úspěch nadzvukového proudového letadla Boom, které se Concordu v mnohém podobá. Společnost American Airlines oznámila, že se dohodla na koupi 20 letadel Overture od společnosti Boom s možností nákupu dalších 40 letadel, pokud vše půjde dobře.

Tato dohoda je jedním z nejsilnějších projevů podpory společnosti Boom a překonává potenciální závazek společnosti United Airlines, která se loni zavázala k nákupu 50 letadel. Celkem již Boom k srpnu 2022 získal objednávky na více než 200 letadel. Na startup, který ještě nepostavil funkční osobní letadlo, jde o slušný úspěch.

Obrázek: Nástupce legendárního Concordu? Boom už prodal přes 200 letadel

Boom Overture dokáže letět rychlostí 1,7 machu (2 083 km/h), zatímco Concorde dokázal 2,04 machu (2 180 km/h). Foto: Se souhlasem Boom

V provozu do roku 2029

Na začátku roku společnost Boom oznámila, že postaví výrobní závod na mezinárodním letišti Piedmont Triad v Severní Karolíně. Společnost očekává, že stavba „Overture Superfactory“ začne ještě letos a výroba bude následovat v roce 2024 – ačkoli první dokončené letadlo z továrny vzlétne až někdy v roce 2026. Širšího nasazení se máme dočkat do roku 2029. Přesto to společnosti Boom nebrání v tom, aby byla ohledně úspěchu Overture optimistická.

Společnost předpokládá, že letadlo s rychlostí 1,7 machu uletí cestu mezi Newarkem a Londýnem za méně než čtyři hodiny a ze San Francisca do Tokia přibližně za šest hodin. Společnost také tvrdí, že Overture bude letadlem s nulovými emisemi oxidu uhličitého díky své schopnosti létat na 100% udržitelná letecká paliva.

Zdroj: Boom

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Kouk

V USA se nelíbila hlučnost Concorde a tak mohl v USA využívat jen jedno letiště ,,/snad se nepletu/. Jaká je hlučnost jeho konkurenta z USA?

Obrázek: Vyznáte se v USB? Nová označení mají vše zjednodušit
Vyznáte se v USB? Nová označení mají vše zjednodušit
Obrázek: Amazon představil první čtečku Kindle se stylusem a budík mapující spánek
Amazon představil první čtečku Kindle se stylusem a budík mapující spánek
Obrázek: Hledáte výkonný notebook pro kreativní vyžití? Řada Studio je špičkou v oboru
Hledáte výkonný notebook pro kreativní vyžití? Řada Studio je špičkou v oboru
Obrázek: Jak na škody způsobené umělou inteligencí? EU upraví legislativu
Jak na škody způsobené umělou inteligencí? EU upraví legislativu
Obrázek: Co je to spyware a jak se proti němu bránit?
Co je to spyware a jak se proti němu bránit?
Obrázek: BeReal: Jak funguje sociální síť bez přetvářky?
BeReal: Jak funguje sociální síť bez přetvářky?
Obrázek: Přečtěte si příchozí zprávu, aniž by to kdokoliv věděl
Přečtěte si příchozí zprávu, aniž by to kdokoliv věděl
Obrázek: Jak zmizet z internetu beze stopy?
Jak zmizet z internetu beze stopy?