Jak vyřešit nejčastější problémy s připojením k internetu? 5 funkčních tipů

Potřebujete být online a zrovna nejde internet? Jak opravit nejčastější problémy s připojením k internetu a WiFi? Bez internetového připojení se dnes cítíme jako ryby na suchu. Výpadky a problémy s připojením mohou vznikat jak na straně uživatele, tak u poskytovatele připojení. Jak je od sebe rozeznat a vyřešit nejčastější problémy?

Když přestal na několik desítek minut fungovat Google, snížil se rapidně světový provoz na internetu. Kdo nevěděl kam zajít pro odpověď na svá hledání, měl smůlu. Podobně se však často uživatelé potýkají s výpadky, které nastávají kvůli jejich počítačům a routerům. Jaké jsou nejčastější problémy a jak je řešit?

Než začnete: Jak poznat, zda webová stránka funguje a zda je problém u vás?

Že se vám nenačte jedna stránka, např. Facebook, ještě zdaleka neznamená, že je problém s vaším připojením. Potvrdil to např. nedávný výpadek Skypu, který přestal na několik hodin zcela fungovat. Zkuste stránek navštívit více a zjistěte, zda skutečně nefunguje žádná z nich.

Výpadky populárních webů a služeb můžete sledovat skrze portál DownDetector. Dozvíte se tam i v jakých konkrétních oblastech služba nefunguje.

Obrázek: Jak vyřešit nejčastější problémy s připojením k internetu? 5 funkčních tipů

Dobrým pomocníkem je i  jednoduchá služba Down For Everyone Or Just Me? (Nefunguje to všem, nebo jen mně?), která otestuje, zda vámi zvolená stránka běží, nebo je problém někde u vás.

Nelze se připojit k WiFi?

Nedaří se vám připojit k WiFi? Zkontrolujte, zda zadáváte správné heslo a zda se od vaší poslední návštěvy nezměnilo. Pokud máte správné heslo, zkuste restartovat své zařízení (mobil či počítač) a poté i samotný WiFi router či zesilovač signálu.

1. Nejde internet? Preventivně vypněte a zapněte svá zařízení

Jednou za čas se stane, že některý z procesů ve vašem PC či routeru nefunguje správně a zamezuje tak správnému fungování připojení. Podobným případem je i situace, kdy je WiFi bez přístupu k internetu. Jste tedy připojeni k WiFi, ale internet nejde a jste bez přístupu k vnější síti.

Obrázek: Jak vyřešit nejčastější problémy s připojením k internetu? 5 funkčních tipů

Zkuste v tomto případě všechna svá zařízení na chvíli vypnout (stačí několik desítek sekund) a poté je znovu zapněte. Platí to především pro WiFi routery a modemy. Pokud vypnutí a zapnutí nepomohlo, zkuste udělat to samé i se svým počítačem.

Obrázek: Jak vyřešit nejčastější problémy s připojením k internetu? 5 funkčních tipů

Restartování (případně ruční vypnutí a zapnutí) zařízení ukončí veškeré běžící procesy, mezi kterými mohou být pozůstatky špatně ukončených programů a služeb, jež vytěžují hardware zařízení a narušují jeho správný chod,“ zmiňuje odborník Pavel Ježdík z Družstva Eurosignal.

Může se to zdát banální, ale vypnutí a zapnutí je často nejrychlejší a nejlépe fungující cestou, jak uvést věci do pořádku. Samozřejmě však restart nepomůže vždy. Krátká procedura vám nicméně může ušetřit hodiny zbytečného bádání po původu problému.

2. Nastavení sítě můžete opravit automaticky ve Windows

Problémy s nastavením se nezkušenému uživateli špatně odhalují. Microsoft do svého operačního systému zabudoval funkci automatického Poradce při potížích (Troubleshooter). Najdete ho kliknutím pravým tlačítkem na ikonu internetového připojení na liště systému.

Obrázek: Jak vyřešit nejčastější problémy s připojením k internetu? 5 funkčních tipů

Spusťte automatickou detekci problémů a poté dovolte systému nastavit navrhované parametry. Ve spoustě případů s ovladači, nastavením DNS apod. tento tip velmi dobře pomůže.

Obrázek: Jak vyřešit nejčastější problémy s připojením k internetu? 5 funkčních tipů

3. Problémy s IP adresou

Každé zařízení na internetu i ve vnitřní síti je identifikováno unikátní IP adresou. V některých případech může dojít na domácí síti ke kolizi IP adres, nebo situaci, kdy vaše zařízení adresu vůbec nemá přiřazenou. Skrze nabídku start vyhledejte „Síťová připojení“. Zobrazí se vám výběr dostupných variant, u kterých kliknutím pravým tlačítkem vyberte položku „Vlastnosti“. Zkuste nastavit volby „Získat IP adresu automaticky“ a „Získat nastavení DNS automaticky„.

Obrázek: Jak vyřešit nejčastější problémy s připojením k internetu? 5 funkčních tipů

Pro otestování připojení k internetu využijte starý dobrý příkazový řádek. Spustíte jej skrze příkaz „cmd“ ve start menu. Následně napište „ping www.seznam.cz„, zkuste i jiné stránky. Pokud vám servery odpoví, jste připojeni k internetu. Pokud vám i přes to nejde v prohlížeči stránka otevřít, zkuste restartovat počítač, nebo otestujte připojení v jiném prohlížeči.

Obrázek: Jak vyřešit nejčastější problémy s připojením k internetu? 5 funkčních tipů

4. Problémy s internetovým prohlížečem

Zasekává se vám počítač při prohlížení určitých stránek, je pomalý a celkově je pro vás procházení internetu stresujícím zážitkem? Zkuste sáhnout po jiném prohlížeči. Především staré verze Internet Exploreru jsou v testech výrazněji pomalejší, než konkurenční prohlížeče. Doporučujeme vám vyzkoušet populární Google Chrome, Operu či Mozilla Firefox. Všechny jsou zdarma, nabízí pokročilé funkce a jsou o poznání rychlejší.

Obrázek: Jak vyřešit nejčastější problémy s připojením k internetu? 5 funkčních tipů

5. Nefunguje WiFi? Připojte se po kabelu a odhalte problém

Výpadky, propady rychlosti i nestabilita mohou být způsobeny špatně umístěným či nakonfigurovaným WiFi routerem. Zda internetové připojení funguje správně můžete otestovat snadno připojením k routeru kabelem. Pokud nepomohlo, zkuste router úplně vypojit a připojit k PC napřímo. Pokud internet poté bude fungovat, máte jistotu, že je problém v routeru, nebo jeho nastavení.

Obrázek: Jak vyřešit nejčastější problémy s připojením k internetu? 5 funkčních tipů

6. Jak řešit problémy s připojením k internetu na mobilu

Pokud vám internet na počítači funguje a na mobilu máte s připojením k internetu na stejné Wi-Fi problém, může být problém ve špatném nastavení sítě na telefonu. Nejčastěji pomůže pouhé odpojení a opětovné připojení k síti (na mobilu s Androidem či iOS v nastavení vypněte a ihned opět zapněte Wi-Fi).

Pokud by vypnutí a zapnutí Wi-Fi na mobilu nepomohlo, zkuste zařízení restartovat (vypnout a zapnout). Posledním krokem, v případě, že všechno ostatní selže, zkuste Wi-Fi smazat se seznamu známých sítí. Následně znovu nastavte heslo a připojte se k síti.

Jste stále bez přístupu k internetu a nic nepomáhá?

Nejprve navštivte stránky společnosti, která vám poskytuje internet. Často se zde nachází stránka s hlášenými výpadky a informací pravděpodobném času vyřešení. Dobrým kanálem jsou i sociální sítě. Můžete si tak snadno ověřit, zda k nějakému výpadku nedošlo. Pokud jste již veškeré kroky vyzkoušeli, nezbývá než kontaktovat podporu poskytovatele. Na webových stránkách si najděte telefon či e-mail a kontaktujte podporu.

Odbornou konzultaci poskytl Eurosignal, poskytovatel internetového připojení v Praze a ve středních Čechách:

Obrázek: Jak vyřešit nejčastější problémy s připojením k internetu? 5 funkčních tipů

  • Funkčnost návodu - 95.5%
    96%
  • Jednoduchost návodu - 100%
    100%
98%
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Beata

Ahojte, neviete mi poradiť vybrať router? Našla som si stránku necenzurovane sk /routery/ a na nej majú kategórie do 25eur alebo 25 až 50 alebo nad 50eur. Neviem ako to je s tým, lebo sa do toho nerozumiem..Ovplyvňuje cena kvalitu ? Síce to tam píše ale radšej bysom mala názor… Číst více »

Ondřej Košťál

Zdravím, cena samozřejmě vždy ovlivňuje kvalitu, jestli to poznáte je věc druhá. U WiFi routerů se většinou platí za funkce navíc a rychlost WiFi. Nevím přesné parametry, abych mohl nějaký doporučit přímo pro Vás. Nicméně takovýmto rádoby srovnávačům a serverům s recenzemi bych se vyhnul. Nejsou legitimní. Stačí se podívat… Číst více »

Martin

Prosim prosim kdy uz zde v Boskovicich okr.Blansko bude konecne dalsi poskytovatel ? Topnet = hruuuza ! Vypadky az na nulu !!! Topnet byl a je v Boskovicich stale monopolem . Kdo nema dratove pripojeni , je to opravdu hruuuza . Mobilni operatori , no to je jeste horsi .… Číst více »

Obrázek: Domácí bezpečnostní kamera v podobě létajícího dronu? Skvělý nápad, řekl si Amazon
Domácí bezpečnostní kamera v podobě létajícího dronu? Skvělý nápad, řekl si Amazon
Obrázek: Amazon oznámil vlastní cloudovou herní platformu Luna
Amazon oznámil vlastní cloudovou herní platformu Luna
Obrázek: Už žádné placené doplňky k Chromu. Google mění pravidla
Už žádné placené doplňky k Chromu. Google mění pravidla
Obrázek: Muskův startup Neuralink implantuje čipy do mozku. Má řešit poranění míchy či trvalé poškození mozku
Muskův startup Neuralink implantuje čipy do mozku. Má řešit poranění míchy či trvalé poškození mozku
Obrázek: Jak se vrátit ke starému vzhledu Facebooku? Pomohou rozšíření pro prohlížeče
Jak se vrátit ke starému vzhledu Facebooku? Pomohou rozšíření pro prohlížeče
Obrázek: VPN řešení pro firmy zcela zdarma? Synology překvapilo a nabízí licenci na svou VPN Plus až do září 2021
VPN řešení pro firmy zcela zdarma? Synology překvapilo a nabízí licenci na svou VPN Plus až do září 2021
Obrázek: Canon reaguje na nedostatek webkamer na trhu: Stačí fotoaparát a program do PC
Canon reaguje na nedostatek webkamer na trhu: Stačí fotoaparát a program do PC
Obrázek: Problém se zvukem po namočení telefonu: Reproduktor chrastí a nehraje nahlas. Jak vše napravit?
Problém se zvukem po namočení telefonu: Reproduktor chrastí a nehraje nahlas. Jak vše napravit?