Ať už jste nenáročný zákazník, nebo zkrátka v danou chvíli máte na nový mobil hluboko do kapsy, cenová hranice 5 000 korun vás pořád nemusí ani zdaleka odsoudit ke koupi špatného mobilu. Naopak se tu pořád dají najít kousky, které vás v rámci možností i příjemně překvapí.
Hranice pěti tisíc korun vždy symbolizovala pomyslný přechod z nižší třídy zařízení do té střední. Výrobci se ovšem o přízeň zákazníků perou prakticky v jakékoliv cenové kategorii a zároveň moc dobře vědí, že přesvědčit k nákupu méně náročného zákazníka vyžaduje úplně stejné úsilí, jako ty náročnější. Pořád jde primárně o to, nabídnout nějakou hezkou funkci, kterou jinde nenajdete, popřípadě namíchat poměr výbavy a výkonu tak, že bude dávat co možná největší smysl.
Už jsme to zmiňovali v kategorii modelů do 10 000 korun a v cenové hranici do pěti tisíc to platí dvojnásob: na iPhone zkrátka zapomeňte. Do 10 tisíc se ještě dal najít nějaký použitelný model z druhé ruky, ovšem za pět a méně tisíc už budete mít velký problém najít něco vhodného od Applu i v bazarech. iPhonům XR, XS či SE bude brzy končit podpora a kupovali byste si tak automaticky zastaralé zařízení. Případně byste museli mít už opravdu velkou kliku na neodolatelnou nabídku, ale pozor na to – nízká cena u bazarového zboží je důvodem být ve střehu, abyste nenaletěli.
- 1. Motorola G54 Power – Nepřekonaný všeuměl
- 2. Poco M6 Pro – Bez 5G, ale s obří pamětí
- 3. OnePlus Nord CE3 Lite – Ušetříte a neprohloupíte
- 4. Xiaomi Redmi Note 13 – 512 GB i podpora 5G
- 5. HONOR 200 Smart – Odolnost především
- 6. S penězi jde do tuhého – Xiaomi Redmi 13
- 7. Do 3 000? Motorola G24 Power
Motorola G54 Power – Nepřekonaný všeuměl
Motorola v této cenové kategorii působí v poslední době hodně sebejistě. A s modelem G54 Power na to má právo. Je to telefon za 4 490 korun, který však svou výbavou působí, jako kdyby se sem zatoulal z dražšího segmentu. Jako kompromis ve výbavě totiž v podstatě působí jen IPS typ obrazovky místo hezčího OLEDu (ovšem i tak s Full HD rozlišením a 120Hz obnovovací frekvencí), ale jinak si zkrátka není moc na co stěžovat.
Procesor je typ Dimensity 7020 s podporou 5G sítí, paměťová konfigurace je pak parádních 12/256 GB. To přitom není samozřejmostí ani u výrazně dražších mobilů. Zadní 50Mpix foťák je navíc opticky stabilizovaný, což je také v této cenové kategorii dost neobvyklá věc. Třešničky na dortu jsou navíc hned dvě: ohromná 6 000mAh baterie a také podpora eSIM. I když jde o rok starý model, koupě je to zkrátka neodolatelná.
Poco M6 Pro – Bez 5G, ale s obří pamětí
Připojení k sítím 5G už je dnes ve výbavě mobilů prakticky standard, nicméně v levné kategorii pořád ještě výrobci sem tam udělají ústupek a telefon vybaví 4G čipem, aby ušetřili. To je případ modelu Poco M6 Pro, a pokud pro vás přes takovou věc nejede vlak, tak se nebojte, máme pro vás dále i jinou alternativu ze stáje Xiaomi (do které značka Poco patří). M6 Pro se nicméně opravdu snaží tento nedostatek vynahradit jinde.
Bohaté balení a skvělá výbava pod 5 000 Kč. 5G zatím zdaleka není takovou nutností, jako se někteří operátoři tváří. Foto: Redakce inSmart.cz
Ve výbavě má tak například hezký AMOLED displej s Full HD rozlišením a 120Hz obnovovací frekvencí. Dočkáte se dokonce i utěsnění proti prachu a pocákání vodou (certifikace IP54). A ačkoliv čip Helio G99 Ultra nemá zmíněné 5G, výkonu nabídne docela dost. Co je však ještě zajímavější, je ohromná 512GB uživatelská paměť pro data, spolu s 12 GB operační paměti. Přičtěte si také zadní 64Mpix opticky stabilizovaný foťák a 5 000mAh baterii s rychlým 67W nabíjením a tato koupě za 4 990 korun začne smysl dávat celkem rychle.
OnePlus Nord CE3 Lite – Ušetříte a neprohloupíte
Značka OnePlus už dávno není jen o drahých mobilech. Naopak, řadě Nord se docela daří získat si přízeň i šetřivějších zákazníků. OnePlus Nord CE3 Lite je už loňský výprodejový kousek, čemuž odpovídá nižší cena 4 390 korun. Telefon už na první pohled zaujme třeba zajímavou limetkovou barevnou variantou, ale samozřejmě nesází jen na design.
V první řadě nešetří na procesoru a čip Snapdragon 695 umí i podporu 5G sítí. 8 GB operační paměti je pořád dostatečná hodnota, 128 GB úložiště pak už začíná být na dnešní dobu trochu málo, ale vzhledem k ceně se dají přimhouřit oči. Telefon má 120Hz IPS displej, vysoké rozlišení zadního fotoaparátu (108 Mpix) i rychlé 67W nabíjení akumulátoru o kapacitě 5 000 mAh.
Xiaomi Redmi Note 13 – 512 GB i podpora 5G
Model Redmi Note 13 působí v podstatě jako taková alternativa k výše zmíněnému modelu Poco M6 Pro. Telefony jsou totiž hodně podobné, mají stejný displej, stejnou certifikaci IP54 i stejně velkou baterii. A spojuje je i parádní výhoda v podobě 512GB paměťové konfigurace, takže ani u tohoto modelu se nemusíte bát, že by vám snadno došlo místo v úložišti. Jinak je to však takové „buď, a nebo“.
Výhoda modelu Xiaomi Redmi Note 13 je v o něco nižší ceně (4 790 korun) a také přítomnosti 5G čipu Dimensity 6080. Dále má i vyšší rozlišení fotoaparátu (108Mpix), ovšem bez optické stabilizace. Prohrává pak v rychlosti nabíjení (33 W). Pokud se budete mezi těmito dvěma modely rozhodovat, je důležité si zkrátka uvědomit, co z toho je pro vás důležitější. Telefon koupíte za 4 990 korun.
HONOR 200 Smart – Odolnost především
Za 4 400 Kč si můžete pořídit HONOR 200 Smart, který se vydal jinou cestou. Hlavním parametrem je zde vysoká odolnost IP64, která zaručuje ochranu proti prachu a stříkající vodě. To ale není vše – telefon získal také prestižní certifikaci SGS Premium Performance za odolnost proti pádu a stlačení.
Výkon s čipem Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 a 4 GB neoslní, ale pro běžné používání stačí. Příjemná je dvoudenní výdrž díky 5 200mAh baterii či podpora 5G. Výše zmíněné modely jsou výkonnější, ale méně odolné. A právě tím chce HONOR 200 Smart zaujmout.
S penězi jde do tuhého – Xiaomi Redmi 13
3 490 korun vám bude stačit k tomu, abyste si mohli dopřát jemnější displej a trochu vyšší výkon u modelu Xiaomi Redmi 13. Ten má tedy obvyklejší Full HD obrazovku, byť stále s IPS technologií a 90Hz obnovovací frekvencí. Příjemný bonus je odolnost proti pocákání vodou (certifikace IP53).
Čip v tomto telefonu je Helio G91 Ultra, který má o zhruba 10 procent více výkonu než model G85. Paměťové konfigurace 8/256GB se dočkáte i tady. Baterie je pak o kapacitě 5 030mAh a rychlým 33W nabíjením. A na zádech telefonu pak najdete fotoaparát s vysokým 108Mpix rozlišením.
Do 3 000? Motorola G24 Power
Co když na nový mobil máme jen asi tři tisíce korun? Co vybrat v takovém případě? Zařízení, které splní většinu základních nároků, představuje třeba Motorola G24 Power za 2 990 korun, která část působivých specifikací přebírá od dražšího sourozence. Jmenovitě třeba velkou 6 000mAh baterii nebo 50Mpix fotoaparát, byť už bez optické stabilizace.
Kompromisy jsou zde v rozlišení displeje, které se snížilo na HD+ a IPS displej už umí pouze 90Hz obnovovací frekvenci. Což je pořád ale hezky plynulé. Chválíme také hezkou paměťovou konfiguraci s 8 GB operační paměti a 256 GB úložiště pro data. Čip Helio G85 už je jeden z těch úsporných, ovšem nějaké méně náročné hry a aplikace bez problému zvládne.
Jak produkty do přehledových článků vybíráme? Redaktoři vybírají takové modely, které měli možnost osobně vyzkoušet a které mohou s klidným svědomím sami doporučit. V kategorii do 5 000 Kč vybíráme zpravidla produkty, které v porovnání s ostatními vynikají svým dobrým poměrem cena/výbava.