Nejlepší retro hry na PC: 12 starých her a sérií, které baví i v roce 2022

Je čas vydat se na nostalgickou cestu do minulosti. V tomto článku najdete klasické PC hry, které zestárly tak dobře, že se s nimi stále dá užít spousta zábavy. Pojďme si některé z nich společně připomenout.

Staré počítačové hry mají stále řadu fanoušků a nemělo by se na ně pohlížet přes prsty. Přestože se nám každý rok dostávají do rukou stovky nových a zajímavých titulů, mnoho hráčů se stále vrací ke klasice, která se časem osvědčila. Navzdory plynoucímu času se u nich stále baví stejně jako před lety. Jistě znáte jedince, kteří sice vlastní zbrusu novou sestavu s parádní RTX, ale rádi si instalují starou dobrou hru Heroes III. No, možná mezi ně patříte i vy sami.

Baldur’s Gate

You must gather your party before venturing forth“ – pravděpodobně neexistuje hráč počítačových her, který by tuto kultovní větu nepoznal. Baldur’s Gate, vydaná v roce 1998, je jednou z prvních her společnosti BioWare vůbec. Tehdy neznámé studio vtrhlo do herního průmyslu a vytvořilo titul, který se natrvalo zapsal na seznam legendárních titulů.

Obrázek: Nejlepší retro hry na PC: 12 starých her a sérií, které baví i v roce 2022

I po letech vypadá hra skvěle. Vydání proběhlo v roce 1998. Foto: Se souhlasem Steam

Carmageddon

Série Carmageddon získala svou slávu především díky kontroverzním herním mechanikám. Hráči nejsou odměňováni za bezchybné a čisté jízdy, ale za způsobení co největšího poškození. Praxe bodování toho, kolik lidí a zvířat hráč přejede, se setkala s velkou kritikou organizací hodnotících obsah. Mezi hráči stále má řadu fanoušků.

Obrázek: Nejlepší retro hry na PC: 12 starých her a sérií, které baví i v roce 2022

První verze pro MS-DOS vyšla v roce 1997. Následovala řada dalších verzí a vydání pro různé platformy. Foto: Se souhlasem Steam

Dungeon Keeper

Žádná kompilace nejlepších starých her není úplná bez hry Dungeon Keeper. Tato hra, původně vydaná v roce 1997, předběhla svou dobu v mnoha ohledech. Úspěch jí zaručovalo nejen vynikající (na tehdejší dobu) grafické zpracování, ale také chytlavé téma.

Obrázek: Nejlepší retro hry na PC: 12 starých her a sérií, které baví i v roce 2022

Foto: Se souhlasem Steam

Diablo II – Battle Chest

Proč zmiňovat starší verzi Diablo? Zaprvé, jde přece o seznam nejlepších starých PC her. Za druhé, Diablo: Resurrected, které vyšlo v roce 2021, sdílelo nešťastný osud Warcraftu III: Reforged. Hráči se potýkali s technickými problémy a dojmy byly všelijaké. Hra splnila základní očekávání, ale to je tak všechno. Přeskočit původní povedené Diablo II by byl zkrátka hřích.

Obrázek: Nejlepší retro hry na PC: 12 starých her a sérií, které baví i v roce 2022

Foto: Se souhlasem Steam

Fallout

Fallout a Fallout 2 jsou dvě PC klasiky, které odstartovaly krásné dobrodružství. Pro mnoho hráčů jsou tyto dva díly nejlepšími díly série. Říká se, že po přechodu na 3D ztratily nové tituly veškerou charakteristickou atmosféru. Postapokalyptické liduprázdné oblasti v hráčích stále vzbuzují strach a úzkost. A to je v tomto případě dobře.

Gothic II

V současné době je poměrně těžké vrátit se k původnímu Gothicu bez jakýchkoli zádrhelů. Jedinečná atmosféra nemusí stačit na to, aby se snesla se zastaralými mechanikami a komplikovaným ovládáním. V tomto ohledu je pokračování dobrodružství bezejmenného hrdiny mnohem lepší.

Heroes of Might and Magic III

Při zmínce nejlepších starých PC her nelze přehlédnout Heroes of Might & Magic III. Žádný jiný titul neprosazuje syndrom „ještě jednoho tahu“ tak silně a účinně jako tento. Návrat ke kultovním hrdinům je snadný i díky herním mechanikám, které vůbec nezestárly. A to ani 22 let po premiéře.

Starcraft

Značky Warcraft a Starcraft, které před lety vytvořila společnost Blizzard, měly obrovský vliv na celé odvětví. Bohužel roky neúprosně plynou a technologie se posouvají kupředu. To je jasně vidět na produkci z konce 20. století. Naštěstí se obě kultovní retro počítačové hry dočkaly osvěžených verzí. I ty původní se však těší velké oblibě.

The Elder Scrolls III: Morrowind

Zajímavá věc, které jsme si všimli mezi spoluhráči. Zatímco ve východní Evropě byl Gothic stále oblíbený, zbytek světa věnoval svou pozornost hře The Elder Scrolls III: Morrowind. Epické RPG od Bethesdy, které je třetím dílem série The Elder Scrolls, nezklamalo.

Stronghold Crusader

Jednou z nejlepších starých her je real-time strategie zasazená na Blízký východ, do období křížových výprav. Její 2D grafika zestárla mnohem elegantněji než její 3D pokračování. A i ve 2D je zážitek z hraní perfektní.

XIII – Classic

Někdy opravdu není nutné vytvářet novou verzi něčeho, co už bylo skvělé. To je důvod, proč mnozí dávají přednost této verzi hry založené na komiksech před novou verzí XIII. Díky cel-shadingu je původní titul stále skvěle hratelný a vypadá skvěle.

Worms Armageddon

Je to pravděpodobně kouzlo 2D grafiky, které umožňuje nejlepším starým PC hrám, včetně této, obstát i po tolika letech. Worms Armageddon se skládá ze všeho, co potřebujete k tomu, abyste si s přáteli užili příjemnou herní seanci na horkém křesle, nabízí náročnou kampaň a obsahuje spoustu šílených zbraní. Je toho hodně, co můžete dělat i sami, nemluvě o epických bitvách, které budete svádět s ostatními hráči.

Obrázek: Nejlepší retro hry na PC: 12 starých her a sérií, které baví i v roce 2022

Foto: Se souhlasem Steam

Hledáte další staré klasiky, které byste si rádi zahráli? Koukněte do našeho přehledu starých her. Podle dat herních portálů jsme vybrali 10 starých her, ke kterým se hráči stále rádi vracejí. Pokud máte rádi klasiky, můžete se těšit na hru Bulánci 2.0: Tvůrci legendární české hry vybrali přes 4 miliony od fanoušků a další díl se tak po letech chystá na naše obrazovky!

Úvodní fotografie: Se souhlasem Steam

8 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
NEMAM

Proboha! Takovej vodpad! (nemyslím hry, ale myslím autora) U Baldurs Gate máte obrázek sice z Baldurs Gate (ale Dark Aliance)(!) Která vyšla na BOX a PS2! Nikoliv na PC! Když už píšete o starých hrách na PC! (Nadpis sám odkazuje na PC!) Tak tam probůh dejte scrm. hry z PC!… Číst více »

David

On ani ten Carmageddon moc nevypadá tak jak by asi měl, tohle psalo fakt nějaký střevo

trawex

Celý článek stojí za hovno. Nula informací, podivný výběr her, špatné obrázky. Smysl článku vůbec nechápu

Lahvator

Railroad Tycoon II a jeste obcas hraju Settlers IV

Filipino

Mno, výběr je samosebou věcí veskrze subjektivní, ok, ale titulek zněl staré pc hry co se pořád hrají. Žádný half-life mode? Žádné gta. Chmm asi žiji v jiné soc. bublině. A za mě nejstarší a přitom nejhranější dodnes i na mobilu ufo xcom , dosbox myš a jeduu.

Tomas

Transport tycon delux, ufo enemy unknown, theme hospital, znam prostě jine hry 🙂

Wulfher

C&C Red Alert a Red Alert 2, Warcraft 2 a 3, Blood, Airfix dogfight, Red Baron II 3D a teď hraju stejně jen Verdun.

Eva

Tomb Raider, Unreal Tournament, Commandos, Knights & Merchants…

Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Obrázek: Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Obrázek: Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Obrázek: Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024