Vědci vyvinuli nový typ antibiotik účinných i při obtížně léčitelných infekcích, které způsobily rezistentní bakterie. Jejich nový lék se jmenuje Zosurabalpin a stojí za ním švýcarská farmaceutická společnost Roche. Tento přípravek je v době snižující se účinnosti antibiotik velkou nadějí.
Experti ze švýcarské farmaceutické společnosti Roche hlásí pokrok ve vývoji nových antibiotik. Ve studii publikované v časopise Nature popsali nový lék zvaný Zosurabalpin, který dokáže pomoci i při špatně léčitelných infekcích.
Je totiž účinný i na velice odolné bakterie. Jednou z nich je Acinetobacter baumannii, též známá pod zkratkou Crab. Její kmeny se vyskytují v přírodě zcela běžně a pro zdravého jedince žádná závažná rizika nepředstavují.
„Je to tedy vlastně ideální ATB – působí na bakterii způsobující infekci, ale ušetří ostatní bakterie, které žijí na nás a v nás a které potřebujeme k životu (mikrobiom),“ uvádí Marek Štefan z Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol.
U pacientů se slabší imunitou či v pokročilém věku však vyvolávají zápal plic, sepsi či záněty a vůči běžným antibiotikům jsou rezistentní. Světová zdravotnická organizace (WHO) je považuje za jedny z nejnebezpečnějších patogenů, uvedla televize CNN.
Tyto kmeny způsobují 20 procent všech infekcí na celém světě u pacientů v nemocnicích na jednotkách intenzivní péče. Samy o sobě agresivní nejsou, problém je právě zmíněná odolnost vůči antibiotikům, píše dále server CNN.
Nové antibiotikum ZOSURABALPIN s účinkem na multirezistentní bakterii Acinetobacter baumannii. Zatím ve fázi 1 klinického zkoušení, takže do případného běžného použití to bude trvat roky. Fascinující je, že toto ATB má účinek pouze na acinetobaktera, ne na jiné bakterie. Je to…
— Marek Štefan (@infektolog) January 4, 2024
Nový přístup k zabíjení bakterií
„Bakterie Crab jsou častou příčinou infekcí v nemocnicích, zejména u lidí na ventilátorech. Tento patogen není nijak agresivní, ale je odolný vůči mnoha různým antibiotikům, léčba je tedy velmi obtížná,“ uvedl mikrobiolog Andrew Edwards z univerzity Imperial College.
Dr. Kenneth Bradley, jeden z výzkumníků, popsal, jak Zosurabalpin funguje. Crab je bakterie odolná díky dvojité ochraně vnitřní a vnější membrány. Cílem vědců bylo vytvořit molekulu, která touto dvouvrstvou obranou projde a bakterii zabije.
„Tyto dvě membrány vytvářejí velmi impozantní bariéru pro vstup molekul, jako jsou antibiotika,“ řekl Bradley. Lék inhibuje růst Acinetobacter baumannii tím, že zabraňuje v pohybu velkým molekulám nazývaných lipopolysacharidy k vnější membráně.
To způsobí, že se molekuly hromadí uvnitř bakteriální buňky. Hladiny uvnitř buňky se stanou tak toxické, že buňka zemře. Přípravek byl úspěšně testován na stovce klinických vzorků bakterie Crab.